İSLAM ÜLKELERİ ve ADALET

Haber bültenleri İran'da iç karışıklıklar olduğundan söz ediyorlar.

İran, Dünyanın en büyük Doğalgazve Petrol üreticilerinden biri.

Şia'yı dünyaya yayma emelleri yüzünden İran halkına harcanması gereken paraları Yemen, Irak, Lübnan ve Suriye'de militanlarına dağıtan, Yemen'de Husilere ağır silahlar sağlayıp DARBE yaptıran, dünyanın dört bir tarafındaki Şii militanları besleyen bir ülkedir İran.

Bugün Yemen'de insanların açlıktan ölmesinin bir sebebi Suudi Amerika ise bir diğer ana ZALİM ülkede Şii Husileri silahlandırıp meşru devlete karşı ayaklandıran ve DARBE yaptırarak İç Savaşı başlatan İRAN'dır. Yemen'de Suud kadar İran'da Yemen halkının katilidir.

İran, dünyanın dört bir tarafındaki Şii Militanlara harcadığı paralarla kendi ülkesinde çok müreffeh bir yaşam standardı kurabilirdi.

Kendi halkının çok büyük bir bölümü neredeyse açlıktan kırılırken, Yolu olmayan, Evleri kerpiçten yapılma, evlerinde bir çok Beyaz eşyanın bile bulunmadığı bir çok Aşırı yoksul Eyalet varken kalkıp İran halkının tamamına ait olan paraları dünyanın dört tarafında Şiiliği yaymak için kullanırsa sonunda isyanda olur, iç çatışmada olur. 
Şah rejimi zamanında Şah yanlılarının tüm imtiyazlarına karşı çıkan İran halkı Mollalar liderliğinde bu haksız Şah rejimine isyan ederken ne kadar haklı idiyse şimdide Adil bir yönetim sergilemeyen MOLLALAR rejimine karşı ayaklanırkende bence o kadar haklıdırlar. 
Bunu söylerken sadece ŞİA Mollalarını kastetmiyorum. Sünni mezhebine Mollalar/Yöneticilerin Yönetimindeki Afganistan/Pakistan/Sudan/Suudi Amerika/Mısır gibi ülkeleride kast ediyorum  Halklarına Adil davranmayan İslam Ülkesinin mezhebinin benim gözümde zerre kadar değeri yok.  

Dikkat ederseniz İslam ülkelerinde bu tür İç çatışma haberleri artmaya başladı.Bunun ANA Sebebi DIŞ GÜÇLER falan değil. Bunun sebebi ADALETSİZ DEVLET YÖNETİM ŞEKİLLERİDİR. Halkı Müslüman olan ülkelerde Devletin kaynaklarının yandaşlara aktarılması, halkın büyük çoğunluğu Maddi sıkıntılar içindeyken Yönetimdekilerin ve Yönetimdekilere yakın olanların oldukça  Şaşaalı hayatlar sürmeleri ve bu hayatlarını halkın gözüne sokarcasına pervasızca yayınlamaları yoksul halkların tepkisini çekmektedir.   Bu tür Halk ayaklanmalarında direkt “Dış güçler” faktörüne sarılmak bana çokta cazip gelmiyor. Eğer “Dış güçler” bu kadar etkin ise neden o zaman biz İslam Ülkeleri kalkıpta 4 farklı etnik unsurun ve dillerinin bir arada gül gibi yaşadığı Belçika ve İsviçre’de halkı yönetimlerine karşı ayaklandıramıyoruz. Hadi mesele SADECE DIŞ GÜÇLER İSE bizde onların dış güçleri olarak aralarına nifak sokalım ve Belçika ve İsviçre halklarını Hükümetlerine karşı ayaklandıralım…
Yapabilirmiyiz bunu?
Tek kelime ile Hayır, ASLA yapamayız…
Neden peki?
Çünkü biliyoruzki İsviçre’de, Belçika’da Kamunun paralarının TÜM HALKA yönelik dağıtılması konusunda OLDUKÇA ADİL BİR YÖNETİM SİSTEMİNE SAHİPLER. Kaynakların en etkin bir şekilde mümkün mertebe TÜM halka EŞİT ve ADİL paylaşımını sağlayacak ADALETLİ BİR SİSTEMLERİ var. Adaletli bir dağılım mekanizmasına sahip devletlerin halklarını kendi Adaletli devletlerine karşı kışkırtmanız MÜMKÜN DEĞİLDİR.
Mesela, İsveç’te, Almanya’da, İngiltere’de, Norveç’te halkları kendi devletlerine karşı kışkırtabileceğiniz bir durum varmı? ”Ey halklar devletiniz size ADİL davranmıyor” diyebileceğiniz bir Argümanınız varmı?
Yok….
Bu sebeple olsa gerek halkı Müslüman olan ülkelerdeki insanlar kendi ülkelerinden KAÇARCASINA göç edip AVRUPA ülkelerine kapağı atmak derdine düşüyorlar. Bugüne kadar bir göçmenin İSLAM DEVLETİ OLARAK BİLİNEN İran’a,Pakistan’a, Afganistan’a, Sudan’a KALICI OLARAK göç ettiğini duydunuz, gördünüzmü?
Ben görmedim.
Neden görmedim?
Çünkü bu İslami Hükümetlere sahip olduğu iddia edilen ülkelerin HİÇ BİRİNDE GERÇEKTEN İSLAMA UYGUN "ADİL" BİR YÖNETİM YOK. Halkları EŞİT değil. Hükümetlere yakın olmayanların hiçbir kıymeti harbiyesi yok iken, bunlar sıkıntılar içinde boğuşurken, Hükümetlere yakın olanların ise Sınırsız harcamaları ve Şatafatlı Lüks bir yaşamları var.   

Halkı Müslüman olan Devletlerin yönetim şekillerine ve UYGULAMALARINA bir bakın. Adaletsizliğin tavan yaptığı, Devlete ait, Kamuya ait, yani TÜM HALKA AİT OLMASI GEREKEN PARALARIN/KAYNAKLARIN Akraba, Yandaş ve Hükümetlere yakın Holdinglere/Şirketlere pervasızca çok fahiş fiyatlarla aktarıldığını görürsünüz. Halkların geniş bir kesimi sıkıntılar içinde adeta kırılırken birileri ise Devletlerin Parasal kaynaklarını hortumlamakta hiçbir beis görmemektedir.

O yüzden bence İslam Ülkelerinde Müslüman olduğunu iddia eden yöneticiler öncelikle İmanlarını bir kez daha sorgulamalıdırlar. İslam’ın gereği olarak ADİL olmalıdırlar. TÜM halklarına EŞİT davranmalıdırlar. Kaynakların kullanımında Adil Halifemiz Hz. Ömer’in “DEVLETİN MUM’U” HASSASİYETİNE SAHİP OLMALIDIRLAR…
ADİl bir yönetime RAĞMEN halklar bir arıza çıkartacak olursa işte ancak o zaman “Dış Güçler” masalına sarılmalıdırlar…
"Adil" olunmadan, Devletin Parasal kaynaklarını Adaletle yönetmeden söylenecek bir “Dış Güçler” masalı bana hiiiiiiç inandırıcı gelmiyor dostlar…
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SURİYE’DE BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Genel 22.02.2020
TERÖR, VEKALET SAVAŞLARI ve MÜSLÜMANLAR… Politika 06.02.2020
BASIN BÜROSUNUN HABERİ VARMI? Yaşam 28.01.2020
ÜCRETSİZ KİTAP DOĞRU BİR UYGULAMAMIDIR? Eğitim 22.01.2020
SURİYE İZLENİMLERİ Sosyal 18.01.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kayıplarımız! Sosyal 05.02.2020
Kadına Şiddet Dur Durak Bilmiyor! Sosyal 02.01.2020
SOSYAL YARDIM BAĞIMLILIĞI Sosyal 07.12.2019
UMUT DÜNYALARIMIZ Sosyal 27.11.2019
İslami Terbiye Şart Sosyal 06.10.2019