MUHARREM İNCE' YE SİYASİ HAYATA TUTUNMA KALP MASAJI

MUHARREM İNCE' YE  SİYASİ HAYATA TUTUNMA KALP MASAJI ..!

Genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'yı hedef alan son açıklamaları ile gündeme gelen Muharrem İnce; CHP yönetimi ile yollarını ayırmış. Önümüzdeki genel seçimler için Yalova'dan CHP milletvekili adayı bile gösterilemeyeceğine dair parti yönetiminden kendisine  gelen telkinlerinin artması üzerine, Muharrem İnce'nin parti içi muhalefet yapan bazı  ne idüğü belirsisz CHP'li  bazı eski arkadaşlarını da Öztürk Yılmaz 'ın kuracağı kuluçka oluşuma destekleteceği  iddia ediliyor.

Bu duruma göre; Muharrem İnce Yalova'dan, Öztürk Yılmaz ise Bursa'dan bağımsız milletvekili aday olacak. Böylelikle siyasi hayatları bitmek üzere olan bu  ikilinin meclise en azından  milletvekili olarak girmelerini sağlayacak bu sinerji üzerinde duruluyor. Bu kendileri açısından yüksek ihtimalle olabilir bir seçenek. Ama siyasi hayata ve ana muhalefete yönelik kalıcı bir kolektif etkisi, katmadeğeri  ve yeniliği de yok.

Öztürk Yılmaz'ın  müstakbel partisinin geleceği ise; önümüzdeki genel seçilerden sonra dizayn edilecek bir büyüklüğe erişmesi ile ilgili diyen Parti içi kaynaklardan alınan bilgiye göre; bu oluşumun/ayrılığın kalıcı bir parti oluşumuna gidemeyeceğinin nedeni ise, Seçmen tabanında kendilerini "Sosyal demokrat" olarak betimlemeyen  ağırlıklı Kemalist seçmenin  her iki siyasetçiye de sıcak bakmadıklarından da anlaşılıyor.

Muharrem İnce de aslında bir tür ideolojisi belirsiz her tür kıvama giren bir partili. Aslında Kılıçdaroğlu'ndan çok fazla da bir farkı yok.Dolayısıyla CHP'yi ortadan karpuz gibi ikiye bölecek  sağlam bir ideolojik seçmesi olmadığından  delege ve seçmen gücü ise;  karpuzdan  bir bıçaklık tadımlık üçgen bir  milletvekilliği parçası koparacak kadar olmakla birlikte, bağımsız Kemalist seçmenin  "SHP Genel Başkanına"  vuracağı tokadın büyüklüğü yanında lafı bile olmayacak kadar da az görünüyor.

"SHP" olarak isimlendirdikleri parti Genel merkez yönetimini eleştiren Kemalist CHP'li seçmenin önümüzdeki genel seçimlerde Kılıçdaroğlu ve yönetim ekibine vuracakları darbenin etkisinin  ise; Muharrem'in etkisinin kat ve kat üstünde olacağı bekleniyor. 

Tahir Çalgüner 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
“SİYASİ/SOSYAL İSLAM DEMOKRATLARI” ! Politika 08.09.2020
DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR Politika 02.09.2020
MÜLKİYE CUNTASI ! Politika 31.08.2020
"Güçlendirilmiş Cumhuriyetçi Birlik İttifakı " Politika 23.08.2020
CHP POLİT BÜROSUNDA YAŞANAN ÜST AKLIN “ VEKÂLET SAVAŞLARI ” Politika 05.08.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye ve Kaos Politika 28.09.2020
Yok Edilme Planı Politika 26.09.2020
Siyaset ve Güvensizlik Oyunu Politika 24.09.2020
Bölünmüş Çember Politika 16.09.2020
En Önemli En Sinsi Senaryo Politika 14.09.2020