Geleceğin Umut Biletleri

     "Sağlam bir ülkenin temeli iyi yetiştirilmiş gençlerdir." ifadesinde çoğumuzun aynı fikirde olduğuna eminim. Peki ülkemizde bu konuya ne kadar önem veriliyor? Verilen önemin karşılığı görülüyor mu? Veya bugüne kadar gerçekten bu konu gereken önemi gördü mü?

     Türkiye vatandaşı bir genç olarak bu soruların hepsine olumsuz yanıt verebilirim. Türkiye'de 2018 TÜİK verilerine göre yaklaşık 13 milyon genç bulunmakta ve bu, ülkenin nüfusunun yüzde 15,8'ini ifade ediyor. Yani ülkemizde genç nüfusu yok sayılamayacak çoğunluğa sahip. Bu geleceğimiz için güzel bir fırsat fakat ne yazık ki bu gençlerin hepsi ülke için çalışmıyor, çalışamıyor. Üniversitelerimiz yeterli sayıda fakat çoğu bölüm için bilgi konusunda yeterli görülebilecek öğrenci sayısı oldukça düşük. Hal böyle olunca puan sistemi aşağıya iniyor ve bu durumun gösterdiği sonuçlar ürkütücü oluyor. Peki burada suç tembel(!) gençlerde mi? Yoksa onlardan o ışığı alan karanlıkta mı? İki soruya da olumlu cevap verilebilir. Bazı gençlerin içinden okuma hevesi kimi zaman ailesi tarafından kimi zamansa devlet koşulları tarafından alınıyor. Bu gençlerin bazıları hayatını idame ettirebilmek için çalışmaya mahkûm kalıyor, bazıları ise hayattan zevk alamayacağını düşünerek kendisini bizim tabirimizle; kötü yola sürüklüyor. İki durumda da gençlerin hayatı kötüye gidiyor...

     Bu konu şimdilik bir kenarda dursun; okuyan gençlerden ne haber? Hepsinin geleceği parlak mı? İlerde mutlu olabilecekler mi? Maalesef hepsi diyemiyoruz. Bunun başlıca birkaç sebebi var: Okunan bölüm, ilerde gireceği sınav KPSS ve öğrencinin içindeki istek. Bu şartların hepsi olumlu ise o öğrenci ilerde gerçekten mutlu olabilir. Fakat bu ihtimal oldukça düşük. Yani artık üniversite kazanmış ve okuyan çoğu genç öğrenci bile gelecekte ne yapacağını bilemiyor ve bu kaygıyla her gün saç döküyor. Ülkenin geleceği sayılabilecek gençlerde bunca sorun varken kaygılanmamak elde değil. 

     Eğitimde bunca sıkıntı varken kendi ülkemizde deplasman oynamamız da ayrı bir sorun. Örneğin; bir Suriye vatandaşı bizim girmek için kendimizi zorladığımız bölüme rahatça girebiliyor. Bizden daha farklı olarak bölüm veya fakülte değişikliğinde zorlanmıyor. "Suriyeliler sınavsız olarak üniversitelere alınıp okutulurken, üniversite sınavına giren gençlerimizden başarısız olanlar; onların yerine savaşmaya gönderiliyor". Peki o gönderilen gençlerin kaç tanesi bu durumdan memnun?

     Ülkenin geleceği gençlerin nasıl yönlendirildiğine bağlı olup bu konu önemsiz görüldükçe gelecek pek aydınlık olamayacak. Artık zihinlerdeki umutların yerini kuşku ve karamsarlık alıyor…

 

 


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ANKARA ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILDI. Eğitim 30.06.2020
YALITILMIŞ EĞİTİM ZORUNLU SAVIM Eğitim 22.06.2020
ERASMUS VE YABANCI BURSLAR YASAKLANMALI SAVIM Eğitim 13.05.2020
Güneş (Astronomi) -2 Eğitim 08.05.2020
Günümüz İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Eğitim 07.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Emine ayaz 02.11.2019

Düşüncelerine saygım sonsuz. Gerekli yerlere ulaşmasını diliyorum.

Ahmet Adanur 31.10.2019

Eğitim sisteminin içindeki bir öğrencinin, eğitimle ilgili yerinde, doğru ve önemli tespitleri... İlgili ve yetkililere kadar ulaşabilmesini ümit ederiz.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.