CHP MİLLETVEKİLLERİ’NE DANIŞMAN DAYANMIYOR ?!

CHP MİLLETVEKİLLERİ’NE DANIŞMAN DAYANMIYOR ?!

27. dönem CHP milletvekili içerisinde tanınmamış ve hatta birbirlerini bile tanımayan milletvekilleri çoğunlukta. Bir dönem önceki CHP’nin kadrosuna baktığımızda yasama performansı oldukça düşük ve entellektüel bir profil erozyonu var. Toplam kasaba Türkçesi  140 kelime ile; farklı anlarda ve farklı olaylara karşı aynı kelimeyi kullananlardan tutunda… Kemalizm ile sosyal demokrasi arasındaki farkı bile bilmeyen vasat altı kişiler meclise girmiş durumda.

Bu tanıma uyan çok sayıda  bariz kişi olmasına rağmen, hemen aklımıza gelen  Mahmut Tanal. Adam yüzlerce danışman değiştirdi hemen hemen hepsiyle kavgalı. Sosyal demokrat davranış biçimi ve yaşam tarzına aykırı, söylem ve eylemlerinin  birbirini tutmadığı bu tip vekil tipolojisine ve  mobbinglerine  maruz kalan  danışmanlar aslında bir laboratuar işlevi görüyorlar..

Bir diğeri  Nihat Yeşil. Ankara Milletvekili olan bu kişi 12. Danışmanını da bıktırmış bir kişi. Vekillere ve danışmanlara ulu orta yerde ettiği küfürler ile tanınan Nihat Yeşil Bey aslında tam da bir ilçe başkanı olacağı yerde nedense Milletvekili olmuş. Milletvekilliği alanına uyum sağlayamadığından dolayı yasama faaliyetlerine katkısı da yok denecek kadar az. İsmini sadece birkaç ilçe dışındaki partililerden başka hiçbir  Ankara’lı  ve diğer milletvekilleri de tanımıyor.

Bankamatik danışmanları dışında diğer danışmanlarına şöförlük de  yaptıran Yeşil; kadınlar gününe verdiği sözde önemi ve saygıyı kadın emekçi danışmanlarından esirgeyen enteresan bir kişi. Kemal Kılıçdaroğlu bey aslında parti vekili ile milletvekili kriterlerini belirginleştirmeli. Çünkü parlamento çalışmıyor diye yakınan da kendisi.

Parti vekili ile Milletvekili arasındaki niteliksel kıstaslar,CHP milletvekillerinin içinde birbirine girmişve toplama kampına dönmüş durumda.

Tam da bu noktada; profesyonel bir hizmet alması beklenen bu türden Milletvekillerine danışman dayanmaması ve belki de psikolojik danışmana ihtiyacı olacak bazı Milletvekillerinin asli görevlerini yapamaması da şaşırtıcı olmasa gerek.

Kemal Kılıçdaroğlu kibar ve nazik bir insandır. En azından bu ili kıstasa  ve sosyal etik ilkelerine  yönelik bir milletvekili komposizyonunu sahaya indirip, parlamentoda bir A takımı ile ortaya çıksa;  hem CHP’nin vitrini ve toplumsal algıyı yükseltmek için hem de danışmanların parti oyunu siyaseten kaybetmemesi açısından da önemli yararları olur diye düşünüyorum.

Hatta mevcut milletvekillerinin siyası ve etik performans kriterlerini belirlemede,  aday  ön eğilim yoklaması yaparken danışmanlarının da fikirlerini keşke  bir alsa diyoruz.

Tahir Çalgüner

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
AKP ve Kapitalizm Politika 21.05.2020
07.05.2020 Ali Babacan Politika 15.05.2020