ERDOĞAN VE EYVALLAH

21. yüzyılda dünyayı medeni olmak, barış, huzur, güven, dostluk, bilimsellik, ahlak gibi açılardan geri bıraktıran temel şey insanlığın dini tanımlayan, 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, tarafsızlıktır, güvenilirliktir, medeniliktir, nefssizliktir ve bunlarla inzivadır' diyen Din hadisileri'nden uzaklıklığıdır.

İslam dünyasını genel açıdan geri bırakan temel şey de dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzaklıktır; özel açıdan da 'Kimseye eyvallahım yok, kime ne, sana ne, sen kimsin, sana ne oluyor, kimse bana karışamaz, haddini bil, sen kendi işine bak, seni ilgilendirmez, keyifimin kahyası mısın' gibi sözlerdir çünkü bu tür sözler insanlar için de, toplumlar için de felsefeye, bilime, Din hadisleri'ne, farklı düşüncelere, eleştirilere, özeleştiriye, seçeneklere, ilerlemeye, gelişmeye karşı engel ve kapalılık yaratır. Yani 'Bir yanağına vurana öteki yanağını da çevir' sözü farklı düşüncelere, eleştirilmeye, öz eleştiriye, felsefeye, bilime, vicdana, merhamete, medeniliğe ve dostluğa da açıklığı anlatır.

Yani, İslam dünyasının da, öteki ülkelerin de ilk yapması gereken şey Din hadisileri'ne sarılmaktır ki corona salgınının temel nedeni de cehalet, mantıksızlık, bilimdışılık, ahlakdışılık, düşmanlık, özeleştirisizlik, dünya köleliği ve nefs içindeki yoz insanlığın Din hadisileri'ne aykırılığıdır. İnsanlığı ve tüm ülkeleri doğruluk, insanlık, mantık, onur içinde birleştirecek tek şey dini tanımlayan Din hadisileri'dir ki Din hadisileri doğru demokrasinin de, doğru laikliğin de, doğru medeniyetin de, doğru sanatın da, doğru devletin de, doğru ülkenin de, doğru toplumun da, doğru insanın da, doğru bilimin de, doğru eğitimin de, doğru hukukun da, doğru akıl-ruh sağlığının da temel koşuludur.

'Hiçkimseye, kimseye eyvallahım yoktur' sözünü hiç, asla kullanmam çünkü bu söz felsefeye de, bilime de, mantığa da, demokrasiye de, dine de aykırıdır. Kulaklar her düşünceye açık olmalıdır yoksa hata(yanlış) yapmak oranı yükselir, artar, çoğalır. Yani bu söz bilimsel değildir, bilime aykırı bir sözdür; öyle ki İslamiyet dini inançına da, dine de aykırıdır; bu nedenle bu söz hiç söylemek istemediğim sözlerdendir; bu sözü söylemek yerine felsefeye, bilime ve dine uygun sözler söylemeyi yeğlerim.

Akp başkanı Erdoğan; Akp’lilerin yani kendi partisinin kişilerinin başlattığı ‘iktidar değişimi’ tartışmaları konusunda 'Bizim Allah'a can borcumuzdan, milletimize hizmet borcumuzdan başka kimseye eyvallahımız yoktur, olmayacaktır.' demiş.

'Milli irade' ve 'İslamiyet, Müslümanlık' da diyor yani konuya bu açıdan yaklaşacağım.

'Eyvallah' ne demek, kötü birşey mi, yanlış birşey mi, çirkin birşey mi?

Daha ilk bakışta görülüyor ki 'Eyvallah' sözü İslami açıdan yanlış, kötü, çirkin bir söz değil çünkü içinde 'Allah' geçiyor, ve öyle ki hemen hemen yalnızca 'Allah' sözcüğünden(kelimesinden) oluşmakta.

Türk dil kurumu sözlüğü'ne de bakarsak bu düşüncenin doğru olduğu görülür çünkü Tdk sözlüğünde diyor ki 'Eyvallah: 1-Allah'a ısmarladık anlamlarında kullanılan bir seslenme sözü; 2-Teşekkür ederim anlamında kullanılan bir söz; 3-Kabul ediyorum, razıyım anlamında kullanılan bir söz.

Açık ki 1. ve 2. anlamlar hiç de kötü, yanlış, çirkin anlamlar taşımıyor.

3. anlam ise mantıklı gibi görünmesine karşın 'Milli irade' açısından yanlış, kötü bir söz çünkü 'Hiçkimseye eyvallahım yoktur' demek, mantık açısından 'Milli iradeye de, millete de eyvallahım yoktur' anlamı taşır.

Yani bu sözün kullanılması hem İslami açıdan yanlıştır, kötüdür hem de 'Milli irade' açısından. Yani bu sözün 'Hiçkimseye' biçiminde genelleme yapılıp kullanılması yanlıştır; İslam'a da, 'Milli irade' övgüsüne de aykırıdır. Yani bu söz ancak bazı kötü kişilere karşı 'Size eyvallahım yoktur' olarak kullanılabilir, 'Sizi kabul etmiyorum, size boyuneğmiyorum(boyun eğmiyorum' anlamında, yani bu söz 'Hiçkimseye' deyilip(denilip) genelleme yapılmamalıdır, genelleme olarak kullanılmamalıdır.

Öteyandan; o sözler ilk bakışta doğru gibi görünseler yani yanlışsız gibi görünseler de mantık açısından büyük yanlışlar içermekteler. Şöyle ki 'Milletimizden başka hiçkimseye' denilmekte oysa milletin içinde alimler, alimeler de var, ve hadis 'Peygamberlerin varisleri alimlerdir' diyor, yani 'Millet' deyilip bilim ve ahlak açısından önemli, değerli kişiler dışlanamazlar, öyle ki bazıan(bazan, bazen) bir kişi milyon kişiden önemli, değerli, üstün olabilir; nitelik, özellik, beyin, ruh, gerçekler ve doğrular açısından. 'Hizmet borcumuzdan başka' denilmiş; Akp'nin 'hizmet'te anladığı nedir, beton, inşaat işileri(işleri) gibi işler oysa bir millete en büyük hizmet önce bilim ve ahlak hizmeti ile başlar, bu nedenle ki hadis de 'Din ilim(bilim) ve ahlaktır, bunlar olmazsa din de olmaz' diyor oysa ülkeye bakıldığında astrolojiden, bilimdışı pekçok inanışa kadar büyük bir bilime aykırılık, bilimdışılık egemenliği; ve zina serbestliği, eşcinsel evlilik serbestliği, genelev serbestliği, sıtriptiz(striptiz kulübü) serbestliği, sex shop serbestliği, bar serbestliği, pavyon serbestliği, gecekulübü(gece kulübü) serbestliği, pılaj(plaj) diye sütyen-külot ortalıkta bulunmak serbestliği, mini şort diye ortalıkta külotla bulunmak serbestliği, ahlakdışı moda serbestliği gibi ahlakdışılık serbestlikleri bulunmakta, yani bu durum millete hizmet midir? Bu ahlaka aykırılık türünden başka bir de ahlaka aykırılık siyasi alanda da görülmekte, örnek ki Akp iktidarı muhalefete düşman gibi davranmaktadır; bu durum millete hizmet midir?

Görülmekte ki 'Önce bilim ve ahlak' diyen hadisler açısından ülkeye ve millete bir hizmet pek görülmemektedir oysa doğru bir ülkenin ve doğru bir milletin ilk koşulu 'Bilim ve ahlak'tır ki Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' deyip, bunu doğrulamıştır.

'Kimseye eyvallahım yoktur' ya da 'Hiçkimseye eyvallahım yoktur' demek din açısından da, bilim açısından da yanlıştır; ve 'Hiçkimseye' demek farklı düşüncelere, farklı görüşlere de kapalılık olacağından bilimselliğe, demokrasiye, özgürlüğe ve medeniliğe de aykırıdır.

Yani bu söz; Akp başkanı Erdoğan tarafından Akp'ye söylenmişse de; cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından herkese yani topluma söylenmişse de felsefeye de, bilime de, mantığa da, dine de aykırıdır; siyaset mantık gerektirmeyebilir ancak felsefe, bilim ve din mantık gerektirir.

Yani, açık ki insan; düşmanına bile 'Eyvallahım yoktur' dememeli; herkese bilimle ve ahlak ile davranmalıdır, yaklaşmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 3.5.20/05.24


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEK DÜNYA SİSTEMİ Felsefe 03.07.2021
İslam niye doğru dindir? İslamofobi Felsefe 20.05.2021
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021