GAZETECİLİĞİN BEYİN İLE SINAVI

Öyle insanlar var ki adresleri belli olmasın diye, sosyal medyada kendilerine hakaret edenleri bile savcılığa şikayet edemiyorlar.

Gazeteci herşeyi yayınlamamalıdır. Yalnızca meslek aşkını değil biraz da kafasını kullanmalıdır.

Sanatın ahlaka aykırı kimselerden oluşmaya başlaması gibi açık ki medya da mantıksız kimselerden oluşmaya başlamakta ki medyada tarafsızlık yerine yandaşlık da buna dahil.

Kaşif Kozinoğlu, Mit Tırları, ve Libya'da şehid olan bir Mit ajanı; muhalif medyada yer aldı.

Sonra da Cumhurbaşkanlığı iletişim bakanı kişinin İstanbul boğazı'ndaki konutunun fotoğrafı ve adresi yayınlandı; bu durum masumca görülebilir ancak öyle değil çünkü pekçok yabancı ülke ajanı ve terör örgütü gözcüsü varsa o kişinin konutunun bulunduğu çevreye konuşlanmıştır artık.

Haber özgürlüğü ya da gazetecilik özgürlüğü ya da demokrasi özgürlüğü sınırsız değildir çünkü özgürlük canın her istediği yapılan bir serbestlik değil, bilim ve ahlak ile sınırlı ve koşullu bir alandır.

Libya'da öldürülen Mit görevlisinin fotoğrafı, isimi ve mezarın bir gazetede, sıradan bir haber gibi yayınlandı. Neymiş, adama neden görkemli bir cenaze töreni yapılmamış da sessizce, gizlice gömülmüş? Kafa basmıyor yani.

Neymiş, adam zaten ölmüş.

Ölmüş olabilir ancak hem çalıştığı bölgede kendisi ile birlikte çalışmakta olan kimseler var hem de çalışmakta olduğu operasyon sürüyor olabilir; ve ölmüş de olsa ajanın kimliğinin ortaya çıkması çalışma alanındaki arkadaşlarının, dostlarının, muhbirlerinin ve sürmekte olan operasyonun ya da operasyonların açığa çıkmasına neden olur.

Bu düşüncem Halk Tv'de, Hulki Cevizoğlu'nun sunduğu, Ceviz kabuğu adlı yayında kanıtlandı. O yayında konuşan emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Kozmik oda'ya girilerek', Türkiyenin öteki ülkelerin gizli servislerine ve terör örgütülerine yerleştirdiği 848 gizli görevlinin öldürülmesine neden olunduğunu açıkladı.

Nasıl mı?

Çünkü Kozmik oda'ya giren Fetö elemanları o kişilerin kimliklerini öteki ülkelerin gizli servislerine, ve terör örgütlerine sızdırmışlar.

Gizli servisler aptal değildir; birini buldukların da ötekileri de bulurlar.

Libya'da öldürülen Mit ajanının fotoğrafını ve isimini yayınlayan, ve bu nedenle tutuklanan gazeteciler, ve onların kafasında olanlar şunu anlamalılar ki o ajanın yalnızca fotoğrafının yayınlanması bile Libya'da onun ile dost, arkadaş, yakın, birlikte olan kişilerin açığa çıkması ve öldürülmeleri demekti. Yani o ajan ile Libya'da birlikte görülen tek bir kişinin bile saptanması, o ajan ile bağlantılı olan herkesin açığa çıkması ve ya hapise atılması ya öldürülmesi demektir.

Gazetecilik, medya, toplumun haber almak hakkı herşeyden üstün değildir; üstün olan şey bilimsellik, mantık ve ahlak olmalıdır.

Gazetecilik yalnızca duygu ile değil, mantık ile de yapılmalıdır; gazetecilik lise kafası ile değil uzmanlık ile yapılmalıdır; gazetecilik çocukça değil, yetişkince yapılmalıdır.

Gazetecilik yalnızca gözle, kulakla değil beyin ile de yapılmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.5.20/00.44

 

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)