KADİM TIP HACAMAT

HACAMAT “eski” bir alternatif tedavi yöntemidir. Batıl inançlara dayalı bir terapi olarak başladı. Bilim öncesi kültürlere ait bir özelliktir. O zamanlar, hastalıkların ve sağlığın fizyolojik mekanizmaları ile ilgili herhangi bir ipucu yoktu.

Hacamat Nedir?

Hacamat terapisi bir tür kan aldırma işlemidir. Bunu yapmak için farklı yollar vardır, bunları daha sonra tartışacağız. İşlem, kişinin cildine fincan benzeri bir kap koymayı içerir. Ardından kapta kısmi bir vakum meydana gelir. Bu nedenle kan deriye doğru çekilir. Vakum oluşturmanın geleneksel yolu ise, üstünde tütsü yakarak bardakta ki hava ısıtılarak yapılırdı.

 

Günümüzde en sık kullanılan kaplanma şekline “ıslak kaplanma” adı verilir. Bu tedavide terapist deriyi keser ve  kan akmaya başlar. Bu işlem  farklı amaçlar için yapılır. Bunlar, durgun kanın dışarı çıkartılması ve farklı sıkıntıların tedavisi içindir. Bu tür sıkıntılar  herhangi bir ağrı, yüksek ateş, konvülsiyon(havale) ve hatta bilinç kaybı durumlarında hacamat yapılabilir.

En azından modern uygulayıcılar böyle diyorlar. Geçmişte, kan aldırma kan ve kanda bulunan enerjiyi temizlemek için yapılırdı (chi). Hacamat sadece bir çeşit Çin kan dökme işlemi idi.

Arapça, ıslak kaplanma (hacamat) “hijama” olarak bilinir ve hala daha yapılmaktadır. Tıpkı diğer eski alternatif tedaviciler gibi, günümüzün hacamat uygulayıcıları da benzer yöntemler kullanırlar. Fakat eski yöntemleri günümüzle harmanlayarak uygulamayı hastalar için daha kabul edilebilir hale getirdiler.

Bu tedavinin gelişimleri arasında, hastaların artık tedaviyi ne için uyguladıklarını biliyor olmaları da vardır. Terapinin, birçok insanın sıkça hissettiği belirtileri tedavi ettiği veya hafiflettiği iddia edilir. Bunlar baş ağrısı, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları ve bel ağrısı vs. Bunlar çok yaygın rahatsızlıklardır.

Dolayısıyla, klinikçiler tedavinin amacının bilime değil, hedef pazarlarına dayandığına inanmaktadırlar.Hacamat tedavisi eski çağlardan beri vardır. Terapistin bardakları kullandığı ve onları kişinin cildine yerleştirdiği alternatif bir tedavidir. Bardaklar aşağıdakilerden oluşabilir:

bambu

çömlek

cam

silikon

İnsanlar vücudun iltihaplanmasını veya ağrısını hafifletmek için bu tedaviyi uygularlar. Bazıları ayrıca rahatlatıcı olduğunu iddia ediyor. Kan akışına yardımcı olur ve derin doku masajına benzer. Bu terapi günümüzde daha popüler hale geliyor. Fakat birçok insan yüzyıllar  boyunca olduğunu bilmiyor.

Hijama, İslam halkları tarafından yapılan bir tıp uygulamasıdır. Ağrıdan kurtulmak ve bazı hastalıkların tedavisi için kullanılır. Bu tür bir terapi sıklıkla peygamber Muhammed (sav) tarafından vücuda verdiği bütün sağlık yararları nedeniyle yapılırdı. Bu uygulama yalnızca İslam ve Çin halkı tarafından yapılmadı. Yunanlılar, Araplar ve Persler de bunu uyguluyorlardı. Dünyanın çeşitli yerlerinde uzun zamandır varlığını sürdürüyor.

Hacamat’ın Faydaları

Bardak tutma terapisi yıllarca yapıldı ve bugün hala uygulanmakta. Bunun nedeni vücuda çok faydalı olması. İşte bu eski alternatif tıp tedavisinin bilimsel olarak kanıtlanmış  faydası:Hacamat Vücuttaki Zayıflıkları Ortadan Kaldırır. Bir kişi, hastalık veya kötü beslenmenin  sonucu olarak vücut zayıflığı yaşayabilir. Modern tıbbın bile bir çok hastalığı teşhis etmesi oldukça zordur. Bu hastalıklar kontrol edilmeden bırakılırsa, vücuda zararlı olabilirler. Etkiler, vücudun tüm bölümleri etkilenene kadar yayılabilir ve kötüye gidebilir.Hacamat terapisi, vücuttaki güçsüzlüğü gidermek için mükemmel bir yoldur. Bu tedavi sayesinde bir kişi yorgunluk ve güçsüzlükten kurtulabilir. Bu, sertleşmiş sinirleri açarak yapılır. Bu olduğunda, kan vücudun en çok ihtiyacı olan kısımlarına salınır. Ayrıca, damarlarda herhangi bir tıkanıklık kaslara zarar vermeden bırakılır.Hacamat Ateşi Tedavi Eder. Bardak tutma tedavisi ateşi tedavi etmek için mükemmel bir yoldur. Antik çağlardan beri tedavinin amaçlarından biridir. O zamana kadar uygulayıcılar ateşin “kötü kan” dan kaynaklandığına inandılar. Bu nedenle bu tedaviyi kan çıkarmak için kullandılar ve hastalığı iyileştirdiler.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
PSİKOLOJİ VE HACAMAT Sağlık 20.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP Sağlık 22.04.2020
Virüs Akımına Uyalım Sağlık 28.03.2020
Corona Virüs Korunma Yolları Sağlık 19.03.2020
KoronaVirüs Dünya'yı sarıyor! Sağlık 12.03.2020
CORONAYA KARŞI GÜMÜŞ VE SİRKE KARIŞIMI ARAŞTIRILMALI ÖNERİM Sağlık 11.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.