Yalıtım (İnşaat)

İNŞAAT

YALITIM

Yapıları, insanların ve eşyaları dış etkenlerden koruma özelliklerine yalıtım denir. Binayı dış ve iç etkenlerden, sistemin özelliklerini yitirmemek için korumak amacıyla yapılır. Bina içerisindeki eşyaları korumak ve insanların rahatlığını sağlamak için uygulanır.

Binalarda, yapı elemanı olarak yada eleman içerisine veya yapı elmanın iç yada dış yüzeyine yalıtım yapılır. Bu işlerin yalıtımını yerine getirmek için çeşitli ürünler, malzemeler mevcuttur.

ISI YALITIMI

Yapılarda enerji tasarrufu ve enerjinin etkin kullanması için yalıtım yapılır. Soğuk ve sıcak havalardan korunmak için uygulanır.

Yapının türüne ve yapısına veya özelliğine bağlı olarak değişir. Yapının ihtiyacını karşılamalıdır. Hava şartlarına uyum sağlaması lazımdır. Hava değişiklerinde binalarda enerji tasarrufu sağlamalıdır. Yalıtım işleri standartlara göre yapılmalıdır. Yalıtım eksik ve hatalı olmamalıdır.

Kışın soğuk, yazın sıcak havanın bina durumlarından içeriye girmesi, bina içindeki serin havanın dışarıya kaçmasını önleyerek konfor sağlamak amacıyla uygulanır. Yapının her yerinde meydana gelen büyük ısı kayıpların önüne geçmek için ısı yalıtım yapılır.

Binalarda, yapı elemanı olarak yada eleman içerisine veya yapı elmanın iç yada dış yüzeyine yalıtım yapılır. Sıvanın içine konan, bunun mekanik dayanımını artıran ısı yalıtım malzemelerde mevcuttur. Isı yalıtım malzemesi, döşemeye ve tavana tutturulur veya serilir. Döşeme ve tavan ısı yalıtım malzemesinin tutturulmasında ve serilmesinde yapıştırıcı kullanılır. Duvarda ısı yalıtım, yapı elemanı olarak yada eleman içerisine veya yapı elmanın iç yada dış yüzeyine yalıtım yapılır.

SES YALITIMI

Mekanlarda gürültü düzeyini azalmak, konfor kalitesini artırmak ve dinleme ya da izleme eyleminin rahatlığını sağlamak için yapılır. Kapalı bir mekan içerisinde oluşan veya dışarıdan gelen sese yalıtım uygulanır.

Binada, kapalı bir mekanda dış ve iç ortamdan gelen seslerin azaltılmasını sağlayan ses emiciler kullanarak yalıtım yapılır.

SU YALITIMI

Sistemin özelliklerini yitirmemesi için kullanılır. Malzemenin su geçirme ve su depolama özelliklerinden dolayı su yalıtımı yapılır. Binanın bünyesindeki neme karşı nem yalıtımı uygulanır.

Yağmur suların akması, betonarme elemanların su geçirmesi için olumsuz etkilere karşı su yalıtımı yapılır. Yağmur sularının akması için çatı kaplama malzemeleri altına su yalıtımı malzemeleri uygulanır. Dış ve iç ortamdaki su nedeni ile meydana gelen su geçirmesinden dolayı sistemin özelliklerini yitirmemesi için duvar ve temele su yalıtımı yapılır.

 

Murat Barış Çetin

Yapı Öğretmenliği

Teknik Öğretmenlik


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Rejim Karşıtları Politika 26.02.2021
Eğitim ve Felsefi Akımlar Eğitim 24.02.2021
Anlamlı Sözler Kültür / Sanat 23.02.2021
Vatanı Ya Sev Ya Da Terket Politika 20.02.2021
Yapı Yeri Bilim / Teknik 17.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GELECEĞİN YENİ SEKTÖRÜ "KODLAMA" Bilim / Teknik 10.02.2021
Teknik Düşünceler 25- Mutasyon Bilim / Teknik 02.01.2021
Teknik Düşünceler 1 - Çip Bilim / Teknik 16.05.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Corona 4.0 Bilim / Teknik 28.01.2020