EL KAİDE IŞİD VE BOKO HARAM: ÇARESİZ AKLIN DELİRMİŞLİĞİ

Birileri İslam dünyasını tuhaf ki sürekli sıpora(spora), modaya ve savaş oyunlarına yönlendirmekte.

El kaide'yi, Işid'i, Boko haram'ı Abd mi kurdurmuş, kim kurdurmuş, bunları bir yana bırakalım ve konuya bir başka açıdan bakalım.

Genelde felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzaklık, yoksunluk genelde akıl-ruh sağlığı sorunlarına, özelde ise mantıksızlığa, yanlışa ve çaresizliğe neden olur. Yani akıl-ruh sağlığını yani mantığı sağlayan şey bu üç şeyin bileşkesidir gerçekte yani kafada, beyinde, ruhta, kişilikte, hayat biçiminde felsefe, bilim, ve Din hadisileri yoksa oluşan denge yanlış ve kötü denge olur.

Dağlar, çöller, susuzluk, gıdasızlık, olanaksızlık, çaresizlik, parasızlkık, ve sürekli bir düşman saldırısı yani Abd yani dıştan sürekli, yoğun ve aşılmaz bir baskı; ve felsefeden, bilimden ve Din hadisileri'nden yoksunluk, uzaklık yani doğruya içeriden uzaklık yani din diye öğretilen yanlış, düşmanca, zalimce şeyler; ve bir de bedende gençlik, ve beyine, ruha egemen bir kas kütlesi; ve ele geçirilmiş olağan üstü silahlar; beyinde, ruhta, kişilikte yanlış dengenin oluşmasına yani delirmeye neden olabilirler. Delirmişlik ise çaresizliğin en üst aşamasıdır yani delirmişlik gerçekte açığa çıkmış, haykırılmış çaresizliktir.

Susuzluk, güneş, ani zayıflama gibi şeyler karaciğer yağlanmasına neden olabilir, ve karaciğer yağlanması da akıl-ruh sağlığını bozabilir yani böyle bir durum varsa konuya bunu da katmak gerekir.


Bir yanda cehalet; bir yanda susuzluk, gıdasızlık, işsizlik, parasızlık, yoksulluk, tıpsızlık, güvencesizlik; bir yanda kötü hayat koşulları; bir yanda felsefeden, bilimden, Din hadisileri'nden yoksunluk; bir yandan 'gavur' denilen dünyanın siyasi, ekonomik ve silahlı saldırısı kuşkusuz ki akılı delirtir ve akılı çaresizliğe ve yanlışlara iter.


El kaide, Işid ve Boko haram ve benzerleri çaresizliktir çünkü Bir yanda cehalet; bir yanda susuzluk, gıdasızlık, işsizlik, parasızlık, yoksulluk, tıpsızlık, güvencesizlik; bir yanda kötü hayat koşulları; bir yanda felsefeden, bilimden, Din hadisileri'nden yoksunluk; bir yandan 'gavur' denilen dünyanın siyasi, ekonomik ve silahlı saldırısı; delirmişliktir çünkü vahşet, terör, vicdansızlık, merhametsizlik, canilik delirmişliktir. Bu nedenle genelde tüm insanlık, özelde ise Müslümanlar öncelikle dini tanımlayan Din hadisileri'ne sarılmalıdırlar, ve kendilerini delirmeye karşı korumalıdırlar, savunmalıdırlar yoksa gidilecek yer hem dine aykırı hem de insanlığa aykırı bir yer olur; delirmeyi de dini tanımlayan, 'Din bilimdir/ilimdir, ahlaktır, vicdandır, merhamettir, doğruluktur, dürüstlüktür, adilliktir, tarafsızlıktır, dünyayı aşmışlıktır, medeniliktir, nefssizliktir, inzivadır' diyen Din hadisileri yani mantığın ve ahlakın birleşimi, bileşkesi sağlar.

Yani El kaide, Işid, Boko haram ve öteki terör örgütleri gerçekte 'Felsefeyi, bilim, Din hadisileri'ni bilmeyen çaresiz akılın delirmişiliği, ve silahlı ve örgütlü hali'dir. Çözüm ise önce Din hadisileri'nde, sonra ise felsefede ve bilimdedir.

 

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 11.8.19/00.17


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM Felsefe 13.07.2020
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019