DÜNYA BİZİ KISKANIYOR

Beş yıl aradan sonra yeniden başlatılan Malatya Fuarı, ülkemiz sınırlarını aşarak uluslararası kamuoyunun da gözlerini Malatya'ya çevirmesine sebep oldu.
Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en büyük sanatçıları olan Aydın Aydın, Mehmet Balaman, Selahattin Alpay ve Ümit Besen gibi onlarca kez Grammy Ödülleri almış sanatçıların fuarda sahne almış olmaları ülkemiz ve Malatya için büyük bir prestij kaynağı oldu.
Öncelikle şimdiye kadar hiçbir yerel idarecinin düşünemediği ve adeta dünyada bir ilki başararak şehrimizin tanıtılması noktasındaki çabaları için Sayın Başkan ve değerli ekibini kutlamak isterim..
Malatya kamuoyu yıllardır büyük bir özlem ve hasretle Aydın Aydın ve avanesinin Malatya'mızı şereflendireceği günü iple çekiyordu. Bu duruma kayıtsız kalamayan koca şehir belediyemiz hemen kolları sıvayarak deniz kenarında pardon göl kenarında bir fuar düzenleme kararı aldı. 
Öncelikli olarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz ve dolayısıyla da yapılan tasarruf tedbirleri dolayısıyla da fuar için 44 sanatçı yerine 43 sanatçı davet edilerek ekonomik anlamda da büyük bir savurganlığı önlemiş oldular.
Yapılan bir dizi toplantı ve istişareler sonucu davet edilecek sanatçılar belirlenirken her fuar ve sünnet düğünlerinin vazgeçilmezi olan Kahtalı Mıçı ağabeyimizin bu fuara davet edilmeyişi üzüntümüzü artırmış olsa da Mehmet Balaman ve Selahattin Alpay’ın kadroda yer alması bir nebzede olsun üzüntümüzü hafifletti.
Nihayet fuar günü gelip çattı ve Malatya bölgemizden şehrimize akın eden müzikseverler otellerde yer bulamayınca kapalı spor salonu ve MABEK çadırlarına yerleştirilerek konaklama sorunu bir ölçüde çözüldü. 
Bir kısım ziyaretçi de yanlarında getirdikleri kamp çadırlarını şehrimizin muhtelif parklarında açarak açık havada gecelemeyi seçti. Ancak tatsız bazı hadisleri saymazsak büyük bir sıkıntı yaşanmadı. 
Yaşanan bazı münferit olaylar ise tamamen konukların kendi aymazlığı ve sorumsuzluğu nedeni ile ortaya çıktığını hemen belirtmiş olalım. 
Örneğin yanlarına “ördek” ve boş şişe almayan konuklar camilerin tuvaletlerinin gece kapalı olduğunu bilmeleri lazımdı. Ayrıca dünyanın herhangi bir parkında tuvalet zaten bulunmaz, bunu bilmemelerine olanak yok. Neyse ki belediyemiz vaktinde müdahale ederek çimlerin üzerine sinen kokuları bir şekilde önleyerek bir salgın tehlikesini bertaraf etti…
Kortej yürüyüşü ile başlayan fuarın ertesi günü halkımız sahne alan dünya starlarını görmek için akın, akın yollara düştü. Kimi atlı kimi yaya yollara düşen kalabalık büyük bir izdihama da sebep oldu. Fuar alanında onlarca sinek ve karınca telef oldu.
Uluslararası sanatçıları görmek için tatilini yarıda bırakanlardan tutun da önceden planladıkları programı iptal ederek fuara katılabilmek için uçak biletini yakanları bile görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti.
Belediyemiz fuar komitesi ise yaptığı değerlendirmede; “böylesi bir teveccühle karşılaşacağımızı beklemiyorduk. Sağ olsun vatandaşlar (en azından belediyemiz çalışanları) bizleri yalnız bırakmadı. Nasip olursa önümüzdeki dönemde fuarı bir sahil beldesi veya Hawaii, o da olmadı Papua Yeni Gine’de yapmayı planlıyoruz. Halihazırda vatandaşlarımızı fuar alanına ücretsiz taşıyoruz. Hal böyle iken hiç değilse bir sahil kentine fuarı alırsak daha isabetli bir iş yapmış olacağız. Yıllardır tatil özlemiyle yanıp tuştan personellermiş Ankara Tanıtım Günleri, İstanbul günleri derken helak oldular. Bir sahil tatili veya yurt dışı tatili hepimize iyi gelecek.” Dedi.
Yetkili konuşmasının devamında “ülkemizin içinde bulunduğu durum malumunuz aynı zaman da belediyemizin de bakkal kasaba borcu gırtlağı aştı. Bizden öncekiler diğer mahalle bakkallarına bile borç takmışlar. Haliyle bizde bir dizi ekonomik tedbiri hayata geçirmek için öncelikle çalışanlarımızın anlayışlarına sığınarak onların yemek parası, mesai parası ve ulaşım kartlarını iptal ederek örnek bir uygulamayı hayat geçirdik” dedi.
Yetkili belediyemiz iktisadi teşekküllerinde çalışanların her bayram almış oldukları yaklaşık 300 lira civarında sosyal yardım desteğini ve her yıl aldıkları yarım maaş ikramiyelerin de bu yıldan itibaren ödenmeyeceğini sözlerine ekledi. 
Burada anlatılan ve daha başka tedbirlerle çalışan garibanın boğazından kesip üçüncü sınıf bar, pavyon sanatçılarına milyonlar vererek fuar yapıp belediyemizin borcunun ödendiği başka bir şehir ve ülke yoktur. Malatya yine tarih yazmıştır ve yazmaya devam etmektedir.
Siz söyleyin dünya bizi kıskanmasın da ne yapsın….Yazıya yapılan bütün yorumlar

Bir Türk Bilgesi 23.07.2019

Evet, dünya ülkemizi çok kıskanıyor, neyi kıskanacağına karar veremiyor birtürlü(bir türlü): Bilimdışılığını mı; öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını bile öldürtmekten çekinmeyen Osmanlı hanedanlığı diktatörlüğünü baştaçı edilmesini mi; genelevlerin, zinanın, eşcinsel evliliğin, bikini-mayo/sütyen-külot çıplaklığın serbest olmasını mı; felsefeden, bilimden, dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzaklığını mı; sex shoplarını, sıtriptiz(striptiz) kulübülerini, barlarını, pavyonlarını, gece kulübülerini, pılajlarını(plajlarını), ahlakı hiçe sayan turizımı(turizmi) mı; iktidar yapılan Atatürk düşmanlığını mı; iktidar yapılan Türkçe düşmanlığını mı; iktidar yapılan demokrasisizliğini mi, soyut diktatörlükle yönetilişini mi; yolsuzlukta ve işçi ölümlerinde Avrupa birincisi olmasını mı; Türkiye tarihinde milletin ilk kez sebze kuyruğuna girilmesini mi?

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.