BİYOMETRİK FOTOĞRAF FİŞLEMEK İÇİN Mİ?

Yeni kimlikler ve yeni ehliyetler(sürücü belgesileri/belgeleri) için 'Biyometrik' denilen fotoğraf isteniyor.

Sanılır ki 'biyometrik' denilen fotoğraf teknolojik bir fotoğraftır oysa hiç te öyle değil. Biyometrik fotoğraf heryerde çekilebilir, herkes de çekebilir çünkü teknolojik bir özelliği yok; özelliği mekaniksel yani kameraya düz bak, yüzün aydınlık olsun, fon beyaz olsun, yüzün gözün açıkça belli olsun; yüzünün sağ yanı da, sol yanı da simetrik ve net olsun' falan. Yani biyometrik fotoğraf ancak özel cihazlarla görülebilen, okunabilen bir özelliğe sahip değiller; baktığında ne görüyorsan o, yani.

Yani 'Biyometrik' denilmese; 'Fon beyaz olsun; yüzün gözün aydınlık, simetrik ve net olsun; yüzünde hiç gölge, karanlık yer olmasın, yüzünün her yanı görünsün' denilse yine yeter.

Bu durumda, akıla şu geliyor: Acaba biyometrik fotoğraf, yüz tanıma sistemleri için, fişlemek için mi kullanılacak? Çünkü biyometrik fotoğraf üzerinden, kişilere ait, kişilere özgü yüz tanıma sistemi yapılabilir diye düşünüyorum; çünkü yeni kimlikler ve yeni ehliyetler hemen verilmiyor, adrese gönderiliyor imiş ki bu da biyometrik fotoğrafların yüz tanıma arşivine ve yüz tanıma sistemlerine yerleştirilmesi için zaman demektir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 19.12.19/


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020