BİM'İN CUMA NAMAZI DİYE KAPATILMASI LAİKLİĞE DE İSLAMİYET'E DE AYKIRI SAVIM

Bim Cuma saatilerinde(saatlerinde) Bim'leri kapatmakta.

Ne yaptığını sanıyor?

İslamiyet'e uyduğunu sanıyor çünkü belli ki dini tanımlayan Din hadisileri'ni de, laikliğin ne demek olduğunu da, ticaretin ve ekonominin anlamını da bilmiyor. Yani namaz kılmakla İslamiyet'e uyduğunu sanıyor yani belli ki 'Alimin uykusu bile cahilin ibadetinden üstündür' hadisini, ve 'Bilim/İlim Çin'de de olsa gidip öğrenin' hadisinin anlamını ya bilmiyor ya bilmek istemiyor gibi bir durum göstermekte durumu.

Dini inanç nedeni ile kamusal işlevi olan işyerilerini(işyerlerini) kapatmak topluma dini inanç baskısı yapmaktır ki laikliğe yani demokrasiye aykırıdır. Yani dini inançın(inancın) varsa toplum bundan olumsuz etkilenmemeli, olumsuz etkileniyorsa bu durum herşeyden önce İslamiyet dini inançının özüne, ruhuna yani dini tanımlayan Din hadisileri'ne aykırıdır.

Din hadisileri der ki 'Zulüm eden bizden değildir'. Peki insanların, toplumun gereksinimlerini karşılamasını önlemek, engellemek zulüm değil midir? Hadis ki 'Eğer sofra hazır ise namazınızı erteleyin, sofradakileri bekletmeyin' demektedir yani insani bir incelik buyurmaktadır, öğütlemektedir. Sen ise hem toplumdan para kazanıyorsun hem de yalnızca babanın malı imiş gibi işyerini kapatıp gidiyorsun; bu yanlış birşeydir, ve Din hadisileri'ne de aykırı birşeydir. Eğer, Muhammed'e sorulmuşsa 'Allah'ın gereksinimleri mi önemli, insanların gereksinimleri mi?' diye; adım gibi eminim ki 'İnsanların gereksinimleri' demiştir çünkü Allah'ın insanların gereksinimlerine gereksinimi yok ki onları gereksinimlerinden etsin, ve din de bilim gibi insanlığın doğru gereksinimleri için zaten; yani 'İbadet ediyorum' diye ekonomiyi, toplumsal işleri, bilimsel işleri aksatmak ya da engellemek bilime de, dine de aykırıdır.

Ordu, polis, hastahane dışında kamu kurumuları(kurumları) her öğle saatinde kapalılar ancak onlar her öğle kapalılar oysa Bim her öğle tatili açık ancak yalnızca Cuma namazı saatinde kapalı ki bu da dini inançın toplum üzerinde baskı olarak uygulanması sonuçu(sonucu), ve laikliğe aykırılık durumu oluşturmakta.

Ya her öğle tatili zamanı kapat ya da hiç kapatma; toplum üzerinde dini inanç baskısı kurma ya da oluşturma. Senin inancın sana. İnancına ekonomiyi, ülkeyi karıştırma ki zaten bu nedenle de 'Deveni önce sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a emanet et' denilmiştir yani dünya işleri Allah işlerinden önce gelir çünkü Allah'ın işleri rast gitmez ancak insanların işleri ters gidebilir; yoksa 'Deveni önce Allah'a emanet et, sonra sağlam kazığa bağla' denirdi değil mi?

Bir de şu var: Madem dini inançına bu kadar sahip çıkıyorsun; peki öyleyse neden 'Çarşı Şeytan'ın mabedidir' hadisine uyup ticaretten uzak durmuyorsun ya da ticarete dini inançını sokuyorsun? Bakın hadis 'Bilim/İlim Çin'de de olsa gidip getirin' diyor ancak 'Ticaret Çin'de de olsa gidip getirin' demiyor. Peki Bim'in sahipleri bilimle ne kadar ilgililer? Ve ticareti kötüleyen bir hadis de 'Kıyamet öncesi ticaret yaygınlaşacak öyle ki kadın bile kocasına ticarette yardım edecek' diyor, ve Bim'de bayan elemanlar da çalışıyor. Ticareti kötüleyen başka bir hadis de şöyle diyor: 'Çarşıya ilk giren, son çıkan kişi olma'. Ve bir hadis de 'Dünyadan yeterinden çoğunu alan helakinden almış olur' diyor; peki Bim'in sahipleri dünyadan yeterinden fazla almıyorlar mı? Bir başka hadis de 'Tacirler günahkardırlar' diyor, peki Bim'in yaptığı iş ne? Tüm bu hadislere aykırı davran; sonra da Cuma namazı saatileri(saatleri) Bim'i 'Cuma namazı'na gidiyoruz' diye kapat. Zaten daha en baştan yanlış ağaça(ağaca) çıkmışsın, doğru meyvayı(meyveyi) nasıl toplayacaksın?

Yani bu hadislere göre; Cuma namazı için mekan kapatman seni aklayacak mı?

Açık ki Bim'in ve benzerlerinin Cuma namazı diye mekan kapatmaları ya cehalettir ya nefstir ya gözboyamaktır(göz boyamaktır) ya siyasettir, bu durumda değil mi?

'Biz yapmasak bu işleri kim yapacak?' diyebilirsiniz; kuşkusuz ki devlet yapacak tıpkı özel sektör olmayan Cennet'te işlerin yürümesi gibi. Cennet'te özel sektör, patron, patroniçe, kapitalist, özel işyeri olmayacak değil mi?

Ey Müslümanlar, ve ey tüm insanlar; dini tanımlayan Din hadisileri'ni(hadisleri'ni) bilmiyorsanız dini de bilmiyorsunuz demektir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.10.19/02.00


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM Felsefe 13.07.2020
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019