LIPTON ICE TEA'NİN MANTIKSIZ REKLAMI

Toplumu ya da toplumlarını ya da insanlığı etkileyen ya da etkilemeye çalışan herkesi felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eleştirmek zorundayım çünkü milyonlarca insanı yanlış ya da kötü etkileyebilirler.

Abuksubuk ünlüleri eleştirmeme de bu açıdan bakılmalıdır yani keyifimden(keyfimden) ya da laf olsun diye eleştirmiyorum.

Televizyon reklamılarındaki(reklamlarındaki) karakterlerde akıl ve kişilik düzeyinin oldukça düşmeye başladığı sanırım herkesin algıladığı birşey durumunda artık.

Reklamcıları da, reklamları da eleştirmem gerekiyor çünkü hem toplumu etkilemeye, yönlendirmeye çalışıyorlar hem de reklamcılar kendilerini toplumun akıl hocası sanıyorlar, toplumu yönlendirmeye çalışıyorlar, cehalet ve nefs içinde olmalarına karşın kendilerini birhalt(bir halt) sanıyorlar, topluma yanlış genellemeler öğretmeye çalışıyorlar, akıla aykırılık ile ahlaka aykırılığı toplumla birleştirmeye çalışıyorlar örnek ki banka reklamıları(reklamları) bile abuksubuk tiplemelerle yapılmakta; yani reklamcılar da kendilerini siyasetçi, toplum mühendisi, beyinyıkama(beyin yıkama) makinesi yapmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de reklamcıların mantıksızlıklarını gözlerönünesermek(gözler önüne sermek), ve 'Ben yaparım olur' havalarına son vermek gerekiyor.

Televizyonda Lipton ice tea'nin reklamı var. Mantıksız, abuksubuk olmaya başladı yani ilk bölümü böyle değildi ancak 2. ve 3. bölümleri böyle olmuş.

Neden?

Çünkü reklamdaki karakter 1. bölümde Lipton ice tea ile tanışmış, Liptpn ice tea'yi görmüş, öğrenmiş olmasına karşın Lipton ice tea'nin 2. ve 3. reklamlarında aynı karakter, aynı adam Lipton ice tea'yi ilk kez görüyormuş, daha önce hiç görmemiş gibi davranmakta, konuşmakta. 

Yani açık ki Lipton ice tea 'Kolaya kaçma' derken kendisinin de kolaya kaçmakta olduğunu sanırım görmüyor, anlamıyor.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.7.19/03.27


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019
Karma yasası Felsefe 09.12.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (5) Felsefe 04.12.2019