LIPTON ICE TEA'NİN MANTIKSIZ REKLAMI

Toplumu ya da toplumlarını ya da insanlığı etkileyen ya da etkilemeye çalışan herkesi felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eleştirmek zorundayım çünkü milyonlarca insanı yanlış ya da kötü etkileyebilirler.

Abuksubuk ünlüleri eleştirmeme de bu açıdan bakılmalıdır yani keyifimden(keyfimden) ya da laf olsun diye eleştirmiyorum.

Televizyon reklamılarındaki(reklamlarındaki) karakterlerde akıl ve kişilik düzeyinin oldukça düşmeye başladığı sanırım herkesin algıladığı birşey durumunda artık.

Reklamcıları da, reklamları da eleştirmem gerekiyor çünkü hem toplumu etkilemeye, yönlendirmeye çalışıyorlar hem de reklamcılar kendilerini toplumun akıl hocası sanıyorlar, toplumu yönlendirmeye çalışıyorlar, cehalet ve nefs içinde olmalarına karşın kendilerini birhalt(bir halt) sanıyorlar, topluma yanlış genellemeler öğretmeye çalışıyorlar, akıla aykırılık ile ahlaka aykırılığı toplumla birleştirmeye çalışıyorlar örnek ki banka reklamıları(reklamları) bile abuksubuk tiplemelerle yapılmakta; yani reklamcılar da kendilerini siyasetçi, toplum mühendisi, beyinyıkama(beyin yıkama) makinesi yapmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de reklamcıların mantıksızlıklarını gözlerönünesermek(gözler önüne sermek), ve 'Ben yaparım olur' havalarına son vermek gerekiyor.

Televizyonda Lipton ice tea'nin reklamı var. Mantıksız, abuksubuk olmaya başladı yani ilk bölümü böyle değildi ancak 2. ve 3. bölümleri böyle olmuş.

Neden?

Çünkü reklamdaki karakter 1. bölümde Lipton ice tea ile tanışmış, Liptpn ice tea'yi görmüş, öğrenmiş olmasına karşın Lipton ice tea'nin 2. ve 3. reklamlarında aynı karakter, aynı adam Lipton ice tea'yi ilk kez görüyormuş, daha önce hiç görmemiş gibi davranmakta, konuşmakta. 

Yani açık ki Lipton ice tea 'Kolaya kaçma' derken kendisinin de kolaya kaçmakta olduğunu sanırım görmüyor, anlamıyor.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.7.19/03.27


Başlık Kategori Yayın Tarihi
PROVOKASYON SANATI Felsefe 28.02.2021
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020