LIPTON ICE TEA'NİN MANTIKSIZ REKLAMI

Toplumu ya da toplumlarını ya da insanlığı etkileyen ya da etkilemeye çalışan herkesi felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eleştirmek zorundayım çünkü milyonlarca insanı yanlış ya da kötü etkileyebilirler.

Abuksubuk ünlüleri eleştirmeme de bu açıdan bakılmalıdır yani keyifimden(keyfimden) ya da laf olsun diye eleştirmiyorum.

Televizyon reklamılarındaki(reklamlarındaki) karakterlerde akıl ve kişilik düzeyinin oldukça düşmeye başladığı sanırım herkesin algıladığı birşey durumunda artık.

Reklamcıları da, reklamları da eleştirmem gerekiyor çünkü hem toplumu etkilemeye, yönlendirmeye çalışıyorlar hem de reklamcılar kendilerini toplumun akıl hocası sanıyorlar, toplumu yönlendirmeye çalışıyorlar, cehalet ve nefs içinde olmalarına karşın kendilerini birhalt(bir halt) sanıyorlar, topluma yanlış genellemeler öğretmeye çalışıyorlar, akıla aykırılık ile ahlaka aykırılığı toplumla birleştirmeye çalışıyorlar örnek ki banka reklamıları(reklamları) bile abuksubuk tiplemelerle yapılmakta; yani reklamcılar da kendilerini siyasetçi, toplum mühendisi, beyinyıkama(beyin yıkama) makinesi yapmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de reklamcıların mantıksızlıklarını gözlerönünesermek(gözler önüne sermek), ve 'Ben yaparım olur' havalarına son vermek gerekiyor.

Televizyonda Lipton ice tea'nin reklamı var. Mantıksız, abuksubuk olmaya başladı yani ilk bölümü böyle değildi ancak 2. ve 3. bölümleri böyle olmuş.

Neden?

Çünkü reklamdaki karakter 1. bölümde Lipton ice tea ile tanışmış, Liptpn ice tea'yi görmüş, öğrenmiş olmasına karşın Lipton ice tea'nin 2. ve 3. reklamlarında aynı karakter, aynı adam Lipton ice tea'yi ilk kez görüyormuş, daha önce hiç görmemiş gibi davranmakta, konuşmakta. 

Yani açık ki Lipton ice tea 'Kolaya kaçma' derken kendisinin de kolaya kaçmakta olduğunu sanırım görmüyor, anlamıyor.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.7.19/03.27


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM Felsefe 13.07.2020
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019