Dönemeci İçten Almak Masum mu?

 

Trafikte en önemli konulardan bir tanesi dikkattir. Peki, siz ne kadar dikkatli olursanız olun karşı tarafın dikkatsizliği sizi etkiler mi?

 

Elbette karşı tarafın dikkatsizliği yapacağı hatalar sizin hayatınıza mal olabilecektir. Her ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun karşıdan gelen bir hatayı düzeltme şansınız yoktur. Burada bahsedeceğim konuysa karşıdan gelen sürücülerin çoğunlukla yaptığı bir hatadır.

Dönemeci içten almak nedir? Neden alınır? Tehlikesi nedir?

Dönemeci içten almak araçla dönemece uyumlu dönemecin yattığı yöne sıfır girmektir. Kendi şeridinizde ve sağa yatan bir dönemeçte zaten olması gerekeni yapar sıfır girersiniz. Sola yatan karşı tarafın şeridine giren dönemece hızınız yüksek olursa girme eğilimi gösterir yâda girersiniz. Yâda dönemecin yattığı yönde girmek daha kolayınıza gelir. Yolda giderken karşılaşılan dönemeçten size göre sağ tarafınıza eğilen bir dönemeç ise zaten o şerit size ait ve sizin dönemece içten girmenizde bir sakıncama yoktur. Sola eğilen bir dönemece girerseniz karşı tarafın şeridini ihlal ettiğiniz gibi önü görülmediği için mutlak kazaya sebebiyet verecek bir hata yapıyorsunuz.

Bugüne kadar karşı tarafın dönemece içten girmesi ile sürekli karşılaşıyordum. Dün karşılaştığım durum yüreğimi ağzıma getirdi ve bu konuya değinmem gerekti. Üst tarafı kaya alt tarafı göl olan bir dönemeçte karşılaştığım durumda vitesi boşa alıp frene basıp beklemekten başka hiçbir şey yapamadım.

Birde dönemece içten girmeyi masumlaştırmaya çalışanları görüyorum. Dönemece içten girmek masum değil trafik kazasıdır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Paralı Poşet Doğayı Korur mu? Genel 04.01.2019
Çocukların Oyuncağı Olan Anne Babalar. Kadın / Aile 23.10.2018
Kuzugöbeğini Bulmaya İnovasyon Bilim / Teknik 17.04.2018
Kime Çiftçilik, Kime Hayvancılık Yaptırabiliriz? Genel 13.02.2018
Bir de Dost Olmayı Deneseniz. Politika 20.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SU STRESLİ ÜLKELER VE TÜRKİYE Genel 14.09.2019
Nasıl mutlu oluruz? Genel 10.09.2019
ÖZSAYGI Genel 09.09.2019
Türkiyedeki Su Kaynaklarına Yabancı Sermayelerin Önem Vermesi Hayra Alamet Olmasa Gerek !!! Genel 29.08.2019
DİNE KATILAN HURAFEYİ SORGULAYIN Genel 28.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.