AKP FELSEFENİN BİLİMİN VE DİN HADİSİLERİ'NİN DEDİKLERİNİ DE YAPMIYOR

Akp başkanı Erdoğan 'Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesi ile hareket edecek değiliz' demiş.

 

Yani 'Kılıçdaroğlu'nun dediklerini yapacak değiliz'.

 

İyi de Akp felsefenin, bilimin, dini tanımlayan Din hadisileri'nin, Atatürk'ün, demokrasinin, laikliğin dediklerini de yapmıyor.

 

Örnek mi? Felsefe, bilim, ve Din hadisleri zinaya, fuhuşa, eşcinselliğe, çıplaklığa, ahlaka aykırılığa, cinsel sunuma karşı olmasına karşın zina, fuhuş, eşcinsellik, çıplaklık, akıldışı-ahlakdışı moda, cinsiyet değiştirmek yasak değil, genelevler açık, eşcinsel evlilik bile serbest, pılajlar(plajlar ve otel havuzuları(havuzları) sütyen-külot, bay, bayan, çocuk, genç, yaşlı, yerli, bayancı karışık çıplaklarla dolu, ülke akıldışı-akıldışı modanın devlet kurumularına(kurumlarına) kadar bile etkisi ve egemenliği altında, astroloji-falcılık-medyumluk almışbaşınıgitmiş(almış başını gitmiş); dini tanımlayan Din hadisileri 'Din ilim/bilim ve ahlaktır, bilim ve ahlak olmazsa din de olmaz' demesine karşın, ve Atatürk bilimi ve ahlakı savunmasına karşın ülke bilimdışılıkla ve ahlakdışılıkla dolmakta; nicel demokrasinin nicel temeli olan Güçler ayrılığı yok edilmiş; Atatürk 'Hattı müdafa yok, sathı müdafa vardır' demesine karşın vatanın, devletin, milletin fabrikaları, şirketleri, kaynakları, servetleri özelleştirme diye kapitalistlere satılmakta; laikliğin koşulu olan 'devlet ile dini inançın birbirinden ayrılması zorunluluğu' ilkesi hiçesayılmakta(hiçe sayılmakta).

 

Yani Akp; felsefeye, bilime baksan, aykırı; Din hadisileri'ne yani dine baksan, aykırı; Atatürk'e baksan, aykırı; demokrasiye ve laikliğe baksan, aykırı. Yani Akp kılıçdaroğlu'nu dinlemiyor da felsefeyi, bilimi, Atatürk'ü, dini, demokrasiyi, laikliği dinliyor mu sanki? Akp neyi dinliyor; Akp'nin dinlediği nedir? Yoksa Erdoğan'ın 'Komuta merkezim bana rahip elbisesi giy derse giyerim' dediği; tuhaf, gizli, saklı bir komuta merkezi mi yoksa Erdoğan'a 'Cumhurbaşkanı' yerine 'Başkan' deyip Erdoğan'ı gazagetirmeye(gaza getirmeye) çalışan çevre mi?

 

Gerçek ki akıllı olmak yalnızca dostları değil düşmanları da dinlemektir; yalnızca övgüleri değil, eleştirileri de dinlemektir. Akıllı olmak; değer bataklıkda bile olsa, pisliğin içinde bile olsa değere değer vermektir; değer sultanın ayakları altında bile olsa değere değer vermektir, değersizlik ise sultanın başında taç bile olsa değer vermemektir.

 

Doğruları söylemeyen dostdan(dosttan) ise doğruları söyleyen düşman yeğdir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 4.7.19/06.42

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020