KAYPAK SEÇMENE "KAYPAKLAR DEMOKRASİSİ"

KAYPAK SEÇMENE  "KAYPAKLAR DEMOKRASİSİ" !

 Bekir Çoşkun’un 2013 yılında yazdığı aşağıdaki köşe yazısını aynen altına imzamı atarak paylaşıyorum.

"  Bu topraklarda tarihi yazan kaypaklıktır...

* 27 Mayıs... Milyonlarca seçmeni, bir ordu aydını, bir sürü medyası vardı... Menderes asılırken kimse başını kaldırıp “Niye asıyorsunuz?” demedi... Tam yarım asır sonra hesabını sormaya kalktılar... Utanmadan... * 12 Eylül... Herkes “Evrenci” olmuştu... Kenan Evren’e tam üç bin; plaket, ödül, takdirname, teşekkür, berat, madalya, nişan verildi...Koyacak yer bulamadı, kayığa yükleyip gizlice denize attı... Caddelere, meydanlara, okullara adını verdiler. “Kuş resmi” yaptı, görgüsüz 50 milyon bastırıp “Gemi resmi” diye satın aldı, astı... 33 sene sonra... Hasta ve 90 yaşına dayanmış Evren için “Mahkemeye kafes içinde getirilip hesabı sorulsun” diye bağırıyorlar...

* Atatürk’e dil uzatmak kimin haddineydi?.. Ama Atatürk ile İnönü için “Ayyaş” deyince... Alkışladılar... * İşte... Ahmet Kaya hadisesi... Sanat dünyasının kaypaklığı daha iyi nasıl anlatılır?.. 13 yıl sonra başladılar ağlamaya... Başbakan “Ah Ahmet Kaya ah, burada olsaydı ah” deyince... 13 sene gözyaşını nasıl tuttun yalaka?.. * Ve resim ortaya çıktı ki... Ahmet Kaya’yı çatal bıçak kovalayanlar, şimdi imamın “Kürt açılımını” destekleyenler... Bir de o gece çıkıp Onuncu Yıl Marşı’nı okumuşlar... İyi mi?.. * Geninde var koçum... Döneksin... Kaypak... * Yarın bu iktidar biraz sallansın, göreceksiniz... Çevrelerindeki binlerce yanaşma aydın, sanatçı, medya, patron... Eğer “İrtica tehlikesi atlattık” diye fırlamazlarsa namerdim...

* Bu nedenle işte... Korkma... Bir anda her şey değişir... Ben bu kaypaklara güvenirim..

Yıllar önce Harbiye ordu evinde asteğmen iken bır emekli albayın bana söylediklerini hep içimde saklamıştım.Ama şimdi yazma gereksinimi duydum.Atatürk’ün son yıllarında Dolmabahçe sarayında genç bir teğmen olan bu subay, bir gün Atatürk’ile bahçede karşılaşır.Ve sohbet etmeye başlarlar.ATATÜRK kendisine şunu söyler: “Bak teğmen yapacak çok işin var..Bu milleti ne ben nede  Hz.Muhammed adam yapabildi.

Mesele EKREM değil aslında…. Haşlanan kurbağa toplum refleksi gösteren yığınlar…. Önce İslamı yozlaştırdılar sonra Atatürk’ü. Sonrada her iki kesimi birbirlerine oylattılar. Demokrasi talebi olmayan sağlı sollu yığınlardan Allah herkesi korusun. Bu toplum davranış modeli dengesiz ve tehlikeli ve bir o kadar da şuursuz işler yapar.

Bu mikrobik, iki yüzlü  ve kaypak bir toplumdan kendini azad etmiş,erdemli, onurlu ve  başına kaypağı değil kalpağı geçiren vatansever gerçek Kemalist tüm arkadaşlarıma selam olsun diyorum. Nerde yaşıyor ve yaşatılıyorsanız….

Not: Bekir Çoşkun'un 25. 06.2019 tarihli en son versiyon  kaypak yazısını da  aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. 

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/bekir-coskun/ataturkculer-yola-ciktilar-5191473/

Tahir Çalgüner