İyi miyiz ?

  İyi insan olmak kaybettirir. Herkes hayatının elbet bir anında tadar bu acı duyguyu. Hayata bakış açın ve davranışların değişir. Herkes bir yerden vurulur ve derindir acısı uğraşsan da geçmez. Şehirler değişir, çevren değişir hatta mesleğin değişir ama iyi insansan kaybedersin. Şaşmaz bu durum. İyilik bir müddet kazandırır evet ama  “şok” anını yaşamamışsındır daha. İyisin derler üzerler, iyisin derler kırarlar ve iyisin derler dışlarlar.

   Hayattaki tek vasfı iyi olmaksa insanın evet orda kaybeder işte. Bir etiket lazım, vasıf lazım .. İyi insan aynı zamanda da doktor gibi ya da öğretmen ve çok iyi bir insan gibi. Maddiyat yani. İyilik bile maddiyata indirgenmiş. İyi bir insansın ama yetmez yanında başka bir şey daha olman lazım... Bir müddet sonra iyilik ikinci plana atılır ve kaybetmeye başlarsın. İyi insan olmayacaksın. Kötü de olmayacaksın elbet ama iyilik bu yüzyılda çok da önemsenen bir olgu değil artık. Her şeyin bir edere var dünyada iyiliğin de öyle. Hak edene hak ettiği kadar ve hakkını yedirtmeyecek kadar.

   “İyilik marifet mi ki başkası mutlu olsun diye yapılsın? “ denebilir.” İnsanın genlerinde mevcut ya iyidir ya değildir” de denebilir. Hatta “iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir” bile denmekte. İnsanların bize karşı tavırları gösterdiğimiz iyiliğe karşı gelmezse ve hatta iyilikten maraz doğarsa olmasın iyilik. Ha illa benliğimizde iyilik varsa sokağa bir kap su koyalım insan dışındaki canlılar yararlansın diye. Fidan dikelim insanlarda olmayan güzellik bir ağaçta vukuu bulsun. Ya da evimizin balkonunu çiçeklerle donatalım ve onlarla yaşayalım. Akvaryumdaki iki balığa yem vermek akvaryumun suyunu değiştirmek de mantıklı. İnsan yoksa eğer her şey makul. İyiliği insanlardan daha çok hak eden balıklar, çiçekler ve köpekler var şu dünyada.

   Kötüler her zaman kazanır ama iyiler kaybetmez derler. Kaybeder dostum kaybeder. Karşısındakini kesmez yaptıkların. Sürekli iyilik doyumsuzluk meydana getirir. İyi bir insansın diye hal hatır soranın çok olur ama görürsün ki o da biter. İyiliğin karşılığı tam olarak para, pul, ün, şöhret, çıkar, bencillik ve olmazsa olmazımız ikiyüzlülük bu zamanda. Böyleleri iyi ise ben iyi bir insan olmayayım sadece insan olayım yeter ve şu realite hiçbir zaman şaşmaz insanoğlu için “ İyi insanlar daima kaybederler, çünkü adil dövüşürler “


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tırlatmaya Beş Kala .. Yaşam 30.08.2014
Ahde vefa.. Edebiyat 08.05.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ayasofya Neden Cami Yapıldı? Sosyal 11.07.2020
Nefes Almak İstiyoruz Sosyal 02.07.2020
Ayasofya Sorunu Sosyal 15.06.2020
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
SOSYOLOJİK VİRÜS "IRKÇILIK" Sosyal 04.06.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.