TELEFON DOLANDIRICILARINA SÖYLENMESİ GEREKEN TEK SÖZ: HAYIR

Akp 'Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracatını yaptık, Cumhuriyet tarihinde ihracat rekoru kırdık' gibi sözler söylese de Cumhuriyet tarihi açısından rekor kırdığı, rekor yaptığı başka şeyler de var: Türkiye'nin işçi ölümlü iş kazasılarında(kazalarında) Avrupa birincisi, Türkiye'nin yolsuzlukta Avrupa birincisi olması, ve Akp döneminde telefon dolandırıcılığı başta olmak üzere dolandırıcılığın Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, uyuşturucu kullanımının Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, suçların Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, fuhuşun Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, zinanın cumhuriyet tarihinde rekor kırması, boşanmaların Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, çıplaklığın Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, eşcinselliğin Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, Türkiye ve Atatürk düşmanlığının Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, devlette israfın Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, adalete güvensizliğin Cumhuriyet tarihinde rekor kırması, Cumhuriyet tarihinde tarım ülkesi Türkiye'de milletin ilk kez sebze kuyruğuna girmesi, ve narenciye ülkesi Türkiye'de en az 8 yıldır taze portakalın bulunamaması gibi. Akp döneminde kuşkusuz ki çıplak pılajlar(plajlar), eşcinselliğe verilen haklar-serbestlikler, zinanın serbest olması, ahlaka aykırı modanın devlet kurumularını bile sarması gibi alanlarda da rekorlar kırıldı.

 

File dokunup fili tanımlamaya çalışan 6 kör örneği gibi, Türkiye gerçeğini anlatmak için beş kör daha gerekli açıkki(açık ki) çünkü Akp körlüğü yalnızca ihracatı görmekte. İhracat dedikleri şeye de milletin gereksinimi olan sebzeyi, meyvayı(meyvayı) da satmak dahil, domatesi bile 2 Tl'den 10 Tl'ye çıkaran, taze portakallar ihraç edildiği için milleti taze portakala hasret bırakan.

 

Yani durum; tecavüze uğramış kadına 'En azından altınlarını almamışlar' demek gibi birdurum(bir durum).

 

Akp döneminde Türkiye'de dolandırıcılığın Altın çağ yaşamasının birçok nedeni var. Bunlardan en bilineni 'Zengin olmak hırsı'. Ancak durum bu kadar basit değil. Bence bu Altın çağ'ın üç temel nedeni şu: 1- Akp'ye ve yarattığı düzene güven., 2- Topluma 'Şifalı taşlar, şifalı takılar, şifalı dualar, şifalı bitkiler' biçimindeki Şifa kültürü'nün yani bilimdışılığın pompalanmasının Akp döneminde zirve yapması., 3- Akp döneminin adeta yolsuzluklar ve hileler dönemi olması. Bu savıma kanıt olarak savım ki telefonla dolandırılanların alayı Akp yandaşı ve Akp'nin yarattığı düzene güven duyan kimseler yani konu Akp konusu. Düzene güvenen kimseler herşeye güvenme eğilimi içine girerler; kıldışı, bilimdışı şeylere inandırılan insanların dolandırılmaları da kolay olur; ve siyasi iktidarların aldatabildikleri toplumları aldatmak da kolay olur yani dolandırıcılar şöyle düşünmeye başlarlar: 'Bu yalancı, hileci, kandırmacı, palyaço siyasi iktidara inananlar bize de inanırlar'.

 

İşin başka ilginç yanı da şu: Cinsel tacizler konusunda, çocuklara 'Hayır' demeyi öğreten büyüklerin, yetişkinlerin kendilerinin 'Hayır' demeyi bilmedikleri ortaya çıkdı(çıktı) çünkü telefon dolandırıcısına daha ilk anda 'Hayır' deyip telefonu kapatmek yeterlidir yani telefonla dolandırılanlar ya Akp yanlısı kimselerdir ya da 'Hayır' demeyi bilmeyenler.

 

Yani 'Hipnoz olduk, şu olduk, bu olduk' bunlar boş sözler; sorun şu: 'Hayır' demeyi bilmemek çünkü 'Hayır' demek gerçekte mantık da demektir yani 'Hayır' diyemeyen insan mantıklı olamayan insan demektir ki zaten Akp iktidarı da, Şifa kültürü de mantık ile zıt şeylerdir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.6.19/07.48

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019