AFRİKA'DA TUZUN DEĞİL DEMOKRASİN OLSUN

Birzamanlar(Bir zamanlar) 'Afrika' denilince Klimanjaro dağı ve 'Afrika'yı görmek' akılagelirdi(akıla gelirdi/akla gelirdi). Şimdilerde açlık, Afrika için para toplamak ve savaş, terör yüzünden, korkudan 'Afrika'ya gitmemek' akılageliyor.

Acaba eskiden 'Afrika' denilince akıla neden 'Afrika için para toplamak' gelmezdi? Yoksa tüm dünya yoksul, yokluk içinde olduğu için mi? Yani şimdi dünyada çok zengin insanlar ve çok zengin ülkeler çoğaldığı için mi yoksa televizyon, internet nedeni ile mi? Yani örnek ki bundan 50 yıl önce kimin akılına 'Afrika için para toplamak' gelirdi?

Ramazan ayı geldi mi 'Sofrada tuzun olsun' deyip Afrika için para yardımı topluyorlar. Bazı insanlar için hayat(yaşam), dünya, insan demek demek ki yemek, mide, para, beden demek. Tuz ne demek; zevk, haz, lezzet, nefs yani cehalet demek. Yani Afrikalı yemeği buldu da tuzu mu kaldı?

Afrika'nın paraya, yiyeceği mi gereksinimi var sizce? Afrika petrol, elmas, altın, doğalgaz ülkesi değil mi? Bunlar para eden şeyler değiller mi? Öyle ise neden Afrika yoksul, Afrikalı aç? Demek ki Afrika'nın, Afrikalının asıl sorunu para, yemekiçmek, mide değil; başka birşey.

Dünyaya bakalım; ekonomi ve medeni hayat biçimi olarak en zengin ülkeler, dünyaya egemen ülkeler hangileri? Bilimde ve teknoloji icadında dünyanın en önündeki ülkeler. O ülkeler hangileri? Demokrasi ile yönetilen, demokraside en önde olan ülkeler. Demek ki herşey para demek değil; paradan değerli, paradan üstün şeyler var; ve bu da yalnızca dini inanç değil, demokrasi gibi şeyler yani demek ki bir milletin, bir ülkenin ekonomide zenginliğe ve toplumda medeni bir hayata giden yolu önce demokrasiden geçiyor çünkü demokrasi yoksa bir ülke ekonomi açısından ne kadar zengin olursa olsun, zenginlik toplumda değil yalnızca zenginlerde toplandığı için ülke yoksul, toplum yoksul oluyor. Yani açık ki Afrika zengin ancak Afrikalı yoksul; buna neden olan şey de demokrasinin olmamasıdır, parasızlık değil. Ancak açık ki Afrika'da demokrasi istemek için insanların önce kendi ülkelerinde demokrasi istemeleri gerekir; işte, Türkiye'de bu olmadığı için Türkiye'de 'Afrika' denilince hep 'para' akıla geliyor yani ne zaman Türkiye'de 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılırsa, o zaman Afrika için 'Para, para' diye değil 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılacaktır.

Demokrasi; ancak Batı demokrasisi yani siyasi demokrasi yani cehalet ve nefs demokrasisi yani halk demokrasisi yani nicel demokrasi değil; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri egemenliği, iktidarı, devleti, ülkesi, vatanı, toplumu, halkı, milleti olmak yani nitel demokrasi. Nitel demokrasisi olmadığı için ki Abd'de bile yoksullar var.

Bırakılsın artık Afrika için 'Para, para' diye bağırmak; Afrika için 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılsın; çünkü Afrika'da tüm dünyaya yetecek kadar para var gerçekte; petrol, doğalgaz ve maden olarak. Afrika'ya para değil; demokrasi götürün. Ancak önce kendi ülkenize birbakın(bir bakın) demokrasi yani 'Güçler ayrılığı' var mı diye; yoksa Afrika için hep 'Para, para' dersiniz.

Afrika'da demokrasi yok, demokrasi; yoksa Afrika'da insanından, madenine, ayakları bile şişe suyu ile yıkatacak kadar her zenginlik var.

Kendi ülken için de, Afrika için de demokrasi iste. Önce demokrasi çünkü demokrasi vatan zenginliğinin herkesin cebine akmasıdır, yalnızca patronların, patroniçelerin, kapitalistlerin, sömürgenlerin, adaletsizlerin, vicdansızların değil.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.6.19/07.16

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
GÖNÜL Şiir 07.07.2020
ADAM OLMAK (MASAL) Edebiyat 06.07.2020
Hz Allah Hz Kuran Hz Muhammed deyip Müslümanları yanıltmaya çalışıyorlar savım Felsefe 05.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019