AFRİKA'DA TUZUN DEĞİL DEMOKRASİN OLSUN

Birzamanlar(Bir zamanlar) 'Afrika' denilince Klimanjaro dağı ve 'Afrika'yı görmek' akılagelirdi(akıla gelirdi/akla gelirdi). Şimdilerde açlık, Afrika için para toplamak ve savaş, terör yüzünden, korkudan 'Afrika'ya gitmemek' akılageliyor.

Acaba eskiden 'Afrika' denilince akıla neden 'Afrika için para toplamak' gelmezdi? Yoksa tüm dünya yoksul, yokluk içinde olduğu için mi? Yani şimdi dünyada çok zengin insanlar ve çok zengin ülkeler çoğaldığı için mi yoksa televizyon, internet nedeni ile mi? Yani örnek ki bundan 50 yıl önce kimin akılına 'Afrika için para toplamak' gelirdi?

Ramazan ayı geldi mi 'Sofrada tuzun olsun' deyip Afrika için para yardımı topluyorlar. Bazı insanlar için hayat(yaşam), dünya, insan demek demek ki yemek, mide, para, beden demek. Tuz ne demek; zevk, haz, lezzet, nefs yani cehalet demek. Yani Afrikalı yemeği buldu da tuzu mu kaldı?

Afrika'nın paraya, yiyeceği mi gereksinimi var sizce? Afrika petrol, elmas, altın, doğalgaz ülkesi değil mi? Bunlar para eden şeyler değiller mi? Öyle ise neden Afrika yoksul, Afrikalı aç? Demek ki Afrika'nın, Afrikalının asıl sorunu para, yemekiçmek, mide değil; başka birşey.

Dünyaya bakalım; ekonomi ve medeni hayat biçimi olarak en zengin ülkeler, dünyaya egemen ülkeler hangileri? Bilimde ve teknoloji icadında dünyanın en önündeki ülkeler. O ülkeler hangileri? Demokrasi ile yönetilen, demokraside en önde olan ülkeler. Demek ki herşey para demek değil; paradan değerli, paradan üstün şeyler var; ve bu da yalnızca dini inanç değil, demokrasi gibi şeyler yani demek ki bir milletin, bir ülkenin ekonomide zenginliğe ve toplumda medeni bir hayata giden yolu önce demokrasiden geçiyor çünkü demokrasi yoksa bir ülke ekonomi açısından ne kadar zengin olursa olsun, zenginlik toplumda değil yalnızca zenginlerde toplandığı için ülke yoksul, toplum yoksul oluyor. Yani açık ki Afrika zengin ancak Afrikalı yoksul; buna neden olan şey de demokrasinin olmamasıdır, parasızlık değil. Ancak açık ki Afrika'da demokrasi istemek için insanların önce kendi ülkelerinde demokrasi istemeleri gerekir; işte, Türkiye'de bu olmadığı için Türkiye'de 'Afrika' denilince hep 'para' akıla geliyor yani ne zaman Türkiye'de 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılırsa, o zaman Afrika için 'Para, para' diye değil 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılacaktır.

Demokrasi; ancak Batı demokrasisi yani siyasi demokrasi yani cehalet ve nefs demokrasisi yani halk demokrasisi yani nicel demokrasi değil; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri egemenliği, iktidarı, devleti, ülkesi, vatanı, toplumu, halkı, milleti olmak yani nitel demokrasi. Nitel demokrasisi olmadığı için ki Abd'de bile yoksullar var.

Bırakılsın artık Afrika için 'Para, para' diye bağırmak; Afrika için 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılsın; çünkü Afrika'da tüm dünyaya yetecek kadar para var gerçekte; petrol, doğalgaz ve maden olarak. Afrika'ya para değil; demokrasi götürün. Ancak önce kendi ülkenize birbakın(bir bakın) demokrasi yani 'Güçler ayrılığı' var mı diye; yoksa Afrika için hep 'Para, para' dersiniz.

Afrika'da demokrasi yok, demokrasi; yoksa Afrika'da insanından, madenine, ayakları bile şişe suyu ile yıkatacak kadar her zenginlik var.

Kendi ülken için de, Afrika için de demokrasi iste. Önce demokrasi çünkü demokrasi vatan zenginliğinin herkesin cebine akmasıdır, yalnızca patronların, patroniçelerin, kapitalistlerin, sömürgenlerin, adaletsizlerin, vicdansızların değil.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.6.19/07.16

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAYVANDAN BETER İNSAN Şiir 20.09.2019
NE DURUYORSUNUZ Şiir 19.09.2019
KESME ŞEKER Şiir 18.09.2019
AKILLISI DA BİZİM DELİSİ DE BİZİM BU ÜLKENİN Şiir 17.09.2019
ÇOK MU DEĞERLİ OLUR AŞK Şiir 16.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
HAYIR! HAYIR! Felsefe 23.08.2019
Masadaki 19 Felsefe 08.08.2019
SANRILAR İMPARATORLUĞUNDAN AHLAKİ NORMOLOJİYE Felsefe 29.06.2019