ISSIZ ADAYA DÜŞSENİZ YANINIZA ALACAĞINIZ ÜÇ ŞEY SAÇMALIĞI

Sanki akıllılık imiş gibi; sanki bu soruya yanıt(cevap) olarak en doğru nesneleri söylemek en akıllılıkmış ya da çok akıllılıkmış gibi 'Issız bir adaya düşseniz, yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?' diye soruyorlar; ve insanlar da ne kadar çok akıllı olduklarını göstermek için bu soruya yanıtlar veriyorlar.

Oysa akıllı insan bile bile ıssız bir adaya düşmez. Düşmüşse zaten artık yanına kendi seçeceği şeyleri almak olanağı yoktur.

Yani soruyu 'Issız bir adaya düşseniz' olarak da, 'Issız bir adaya düşecek olsanız' olarak da sormak hiç akıllıca değil gerçekte, yani nasıl sorulursa sorulsun bu soru akıllıca da değildir, bu soruya 'Şunları alırdım, bunları alırdım' diye yanıt vermek de.

Hayat(Yaşam), dünya hiçkimseye 'Issız bir adaya düşeceksin' demez ki insanlar önceden hazırlıklar yapsınlar, yanlarına birşeyler alsınlar.

Issız bir adaya nasıl düşülür? Ya uçakdasındır(uçaktasındır), uçak denize ya da adaya düşer; uçakta insanların keyiflerine uygun istedikleri herşey(her şey) yoktur; ya gemi batar ya da karaya oturur, gemide de insanların, yanlarına alacakları, her istedikleri yoktur; yani sonuçta, uçakta ya da gemide ne varsa, onları alırsın. Ancak zaten konu gemi ise başkaları da vardır, yani bu durumda insan zaten yalnız olmaz; konu uçak ise ve uçak denize düşmüş ise yine başkaları da olabilir; yani koskoca gemi ya da uçak tek kişilik olacak değil ya.

Yani akıllı insan ıssız adaya bile bile düşmez; yani insan uçağa ya da gemiye 'Ben bugün bir ıssız adaya düşeceğim' diye binmez; ve, gitmek başkadır, düşmek başkadır; gitmekte, insan yanına dilediği şeyi alabilir ancak düşmekte insan yanına dilediği şeyi alamaz yani düşmekte sınırsız bir seçmek olanağı yoktur; yani ıssız bir adaya düştükten sonra insana 'Yanınıza ne alırsınız, yanınıza ne istersiniz?' diye sormazlar; yani en azından soru 'Issız bir adaya gidecek olsanız yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?' diye sorulmalıdır ancak akıllı insan zaten ıssız bir adaya gitmez; yani 21. yüzyılda, böyle bir soru, nasıl sorulursa sorulsun ne akıl işidir ne de akıllı insana sorulacak sorudur.

Yani istemeden düşsen zaten seçmek olanağın yok; isteyip de gitsen, 21. yüzyılda, ıssız bir adada ne işin var?

Açık ki bu soru yüzyılın ya aptallık ya kurnazlık sorusudur.

Yani ıssız bir adaya düşsen; gemide ya da uçakda(uçakta) ne varsa onu alırsın.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 29.5.19/07.15