MUTSUZ OL ANCAK MUTSUZLUĞA YENİLME

Dini, felsefeyi ve bilgeliği mutluluk; mutluluğu da doğru ve başarı sananlar var. Ancak din, felsefe ve bilgelik mutluluk değil mutsuzluk üzerine kuruludur.

 

Çünkü nesnel gerçek insanın mutlu olması engeldir çünkü insan üstü et, yağ, iğrenç şeyler kaplı, içi de bağırsak, bok, iğrenç, tiksinç, mide bulandırıcı şeyler dolu, ve öldüğünde önce leşe, sonra da kuru kemiklere dönüşen bir varlık; dünya da üstü güzel şeyler ancak içi lav, kor, ateş dolu bir varlıktır. Bu durumda; bu nesnel gerçek kuşkusuz ki mutsuzluk getirmelidir; gerçekçilik, mantık olarak. Yani insanın ve dünyanın nesnel gerçeği mutluluğa ya da mutluluğun mantıklı olmasına nesnel olarak engeldir zaten. Bu nedenle ki mutluluk ya cehaletten ya mantıksızlıktan kaynaklanır; bu nedenle hayvanlar hep mutludurlar çünkü bu gerçekleri bilmezler.

 

Ancak; nesnel gerçekler mutsuzluğa neden olmalıdır ancak mutsuzluğa yenilmeyi getirmemelidir çünkü insan hayvan değildir, ve dünyada felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri diye şeyler vardır yani eğer bu üç şey var olmasaydı insanların mutsuzluğa yenilmeleri haklı ve doğru olacaktı ancak bu durumda yani bu üç şey varken mutsuzluğa yenilmek bu üç şeyi küçümsemek olur ki bu da insanın ve insanlığın yapacağı en büyük hata(yanlış, yanılgı) olur çünkü kendilerini hayvanların seviyesine indirmiş olurlar çünkü felsefe, bilim, ve Din hadisileri insanlara ve insanlığa insanları ve insanlığı hayvanlardan üç görev vermektedir çünkü felsefe, bilim, ve Din hadisileri yalnızca bilgi değil insanca ruh yaratmak için görevlerdir de.

 

Açık bir nesnel gerçek ki insan ve insanlık bedeni ve dünya konusundaki nesnel gerçekler nedeni ile mutlu olmamak durumundadır ancak felsefe, bilim, ve Din hadisileri nedeni ile de bu mutsuzluğu aşmak zorundadır yani dünya ve hayat insan ve insanlık için nesnel olarak mutluluk olamaz ancak öznel olarak görevdir, ruh olarak insanca bir insanlık, hayat olanakları olarak insanca bir dünya yaratmak için. Yani mutlu olmak ya cehalettir ya aptallık; akıllılık, mantık, doğru olan şey mutluluğa değil felsefeye, bilime ve Din hadisileri’ne sarılmaktır; insan ve insanlık bu bilinçi(bilinci) anlamak zorundadır yoksa hayvanlar ile aynı seviyede ve aynı içerikte olur.

 

Kim ki otuz iki diş ortalıkta ise hem nesnel gerçeklerin farkında değil demektir hem de felsefeyi, bilimi ve dini yani gerçekleri ve doğruları anlamıyor demektir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 20.5.19/07.09

(Öteki yazılarımı www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz).

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
AYŞECAN TATARİ DOĞALLIK VE İNSANLIK Felsefe 23.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
Kavga Çıkartmanın Yolu Sözlü Taciz Felsefe 11.10.2020
Kötü Zamanda Yaşıyoruz Felsefe 18.08.2020
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020