SARIŞINLAR APTAL OLUR'UN GENELLEŞMESİ DURUMU

'Sarışınlar aptal olur' diye bir söz vardır. Ve sarışın olmayan bayanlar bu söze tepki göstermediklerine göre onlar da aynı düşüncede gibidirler; zaten ki sarışınlar hiç tepki göstermedi, demek ki onlar da durumun farkında olmalılar.

 

Ancak özel durumlar zamanla genel olabilirler; özel bir durum artık genel bir durumu yansıtıyor olabilir.

 

Bu nedenle, bunu anlamak için 'Sarışınlar aptal olur' sözünü inceleyelim.

 

Sarışınlar için bu söz neden söylenmiş olabilir? Büyük olasılıkla bu durum yapay sarışınlar için söylenmiş olmalıdır çünkü doğal sarışınlık sarışınların ellerinde olmayan bir şeydir ancak aptallık insanın elinde olan bir şeydir; demek ki bu sözün nedenini yapay sarışınlıkta aramak gerekir.

 

Yapay sarışınlık nedir? Güzel, çekici olmak; kamusal alanlarda kendine baktırtmak, dikkat çekmek ve böylece mutlu olmak çalışmasıdır büyük olasılıkla yani ruhsal(pısikolojik, psikolojik, pisikolojik) bir sorun; yani saçı sarıya boyamak, makyajlar falan; açık ki yapay sarışınlık bunlarla yetinmeyip bedenini, bedensel cinselliğini de sergilemek isteyecektir yani mini etekler, göğüs dekolteler, daracık giysiler falan; kuşkusuz ki bikini, mayo, moda, sigara ve içki olmadan da olmaz.

 

Peki şimdi bakalım; çağımızda bu durum artık yalnızca yapay sarışınlara mı özgüdür? Hayır; sarışın olsun olmasın; bayanların geneline yayılmış birdurumdur(bir durumdur).

 

Televizyonda bir şampuan tanıtımı(reklamı) var: 'Saçımız da uzun, aklımız da' diyor. Oysa bir bayanlar için meyvalı(meyveli) bir duş jeli tanıtımı da bayanlara 'Kokla ama sakın yeme' diyor; ya bu ancak çocuklara söylenebilir bir sözdür, koskoca bayanlar duş jelinin yenilmeyeceğini bilmezler mi? Demek bilmeyebilirler oluyormuş.

 

Yani şimdi basit bir mantık yürütelim: Yapay sarışınlığı aptal yapan şeyler herkes için de geçerli olmaz mı?

 

Yani ortalıkta bikini, mayo yani sütyen-külot gezmenin; cinsel sunumlu daracık, açıksaçık şeyler giymenin; pirsinglerin, dövmelerin; saçları salaya sallaya gezmenin, kıça kadar saç uzatmanın, saçla özdeşleşmenin; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri yerine saçı-kılı, makyajı boyayı, takıyı, dövmeyi, çıplaklığı, cinselliği baştaçı etmenin nesi akıllılık? Yani bunlar Eski çağ'lara, barbarlara, vahşilere, ilkellere ait şeyler; ve dünya 21. yüzyılda. Acaba 'Sakın yeme' diye anımsatmak(hatırlatmak) yanında bir de Eski çağlarda değil 21. yüzyılda olduğumuzu da mı anımsatmak gerekiyor?

 

Açık ki yapay sarışınlık özel hali; akıldışı-ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı medya, akıldışı-ahlakdışı siyaset ve akıldışı-ahlakdışı turizım gibi şeylerle genel duruma gelmeye çalışmakta gibi bir durum var ortada.

 

Yani çağımızda kaç bayan yapay sarışınların yaptıkları şeyleri yapmıyor acaba?

 

Görünüm önderiniz, görünüm lideriniz, örneğiniz Marilyn Monroe'lar değil; Hz Rabia'lar olsun. Saçla, kılla, makyajla, takıyla, dövmeyle, ayakkabıyla, çantayla, cinsellikle, bedenle, modayla, kozmetikle, Abd ile, cehaletle, nefsle değil; felsefe, bilim, Din hadisileri, beyinle özdeşleşin.

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 18.5.19/07.43


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019