TURİZM İLE YOK OLMAK

Mutluluk da yok edicidir; ve insanlar da, toplumlar da, ülkeler de mutluluk ile, mutluluk içinde, eğlence içinde, keyif içinde yok olabilirler, ve yok edilebilirler ki siyaset, özel sektör, moda ve çıplak turizımı(turizmi) de bunu yapmaktadır; ve Sodom, Gomora, Pompei dini inanç anlatısı da bunu anlatmaktadır gerçekte.

 

Turizım. Alkışlanan, şakşaklanan, baştaçı edilen bir şey; çünkü siyasi iktidar turizım ile ülkeye döviz dolduracak, turizımdan servet yapan özel sektör de servetine turizm ile servet katacak. Yani turizım konusunda herkes kendini düşünmekte yani ağaçlara bakan çok ancak ormanı gören yok, dağın ön yüzünü gören çok ancak arka yüzünü gören yok.

 

Açık ki turizım dini inançların Sodom’da, Gomora’da, Pompei’de anlattıkları dünyanın durumunda bir dünya durumunu gelmiş durumdadır yani hertürlü(her türlü) ahlakdışılık, hertürlü utanmazlık serbest çünkü döviz gelecek, Tl gelecek, cepler dolacak, servetlere servet katılacak; kimi de cinsel, yoz, ilkel hazlarını tatmin edecek. Yani pılajlar alimlerin, alimelerin değil de alim, alime olmayanların yerleri artık. Bu işin ahlak yönü.

 

Bir de enflasyon yönü var. Akp iktidarı övünçle, onurla, gururla, birhaltmışgibi(bir haltmış gibi) diyor ki ‘Bu yıl 50 milyon turist gelecek’, ‘Bu yıl 80 milyon turist gelecek’, ‘Bu yıl 100 milyon turist gelecek’. ‘Gelecek’ dediğine göre demek ki bikinili, mayolu yabancı turistler de işin içinde; bikinili, mayolu yerli turistlerden başka. Yani Akp dünyasının mutluluğuna bakın, övündüğü şeye bakın. Çin’liler pılajları yani güneşlenmeyi pek sevmezler bence çünkü zaten tenleri, derileri açık renk değil; bu nedenle onlar büyük olasılıkla insani turizımın yani doğru turizımın yani kültür turizımına takılırlar, gelirlerse.

 

İyi de kardeşim; 50 milyon, 80 milyon, 100 milyon yabancı turist yemeklerini, ekmeklerini, unlarını, yağlarını, sularını, meyvalarını(meyvelerini), sularını yanlarında getirmeyecek. Bak sen daha 80 milyonluk kendi halkını beslemekte soruna düşdün(düştün), sebze için Tanzim satış çadırıları kurdun, bir tarım ülkesi de olan Türkiye’de halkı tarihinde ilk kez sebze kuyruğuna sokdun(soktun); bir de 50 milyon, 80 milyon, 100 milyon yabancı turisti nasıl besleyeceksin? Yani bu durumda; döviz kazanılırken, ülkede sebzede, meyvada enflasyonun yükselmesi büyük olasılıktır yani mutluluk içinde çöküş durumu.

 

Farkında mısınız; Türkiye’de son 9 yıldır taze portakal yok. Ben ne Avm’lerde, ne manavlarda, ne pazarlarda taze portakal görmedim hiç, son dokuz yıldır; tümü de depo malı, bayat, çürümeye yüztutmuş(yüz tutmuş) portakal; öyle ki Türkiye çapında ünlü bir Avm’de, her portakal filesinin içinde 1-2 küflü portakal vardı, geçen gün. Nereye gidiyor taze portakallar? Büyük olasılıkla Rusya’ya, Venezuela’ya ve başka ülkelere; ve turistlere portakal suyu yapmak için otellerin depolarına. Taze portakal olmaması toplumun yeterli C vitamini almasını önler, ve birbaşka(bir başka) C vitamini kaynağı olan domates de pahalı; yani bu durumda en başta gırip(grip) çoğalır ülkede.

 

Yani dikkat edin; daha tarım, ziraat zamanı başlamadan yani daha yabancı turistler gelmeden önce ülkede sebze fiyatıları(fiyatları) fırladı, sebze kuyrukları oldu; bir de yabancı turistlerin geldiğini düşünün; ve tuhaf ki tarım, ziraat dönemi başladı ancak yine de sebze ve meyva fiyatıları(fiyatları) yüksek.

 

İnsanlar kendilerine benzeyen insanları sevmek eğilimi içindedirler; Akp iktidarının yoksulluk, yokluk içindeki ve üstelik de Hıristiyan ve solcu Venezuela ile dostluk, kankalık içinde olması da belki Türkiye’nin de Venezuela’ya benzeyeceğinin işareti olabilir.

 

Yani açık ki turizımın mutluluğu Sodom’un, Gomora’nın, Pompei’nin yok edici mutluluğu, eğlenceli mutluluğu, keyifli mutluluğu içinde bir durumda.

 

Açık ki sevinç ya da mutluluk aptallığa ya da çöküşe ya da yok oluşa giden yolun konukseverliği olabilir.

 

Açık ki turizım hem ahlakı yok edecek hem de sağlıklı beslenmeyi. Büyük olasılıkla turizım döneminde Türkiye'de enflasyon, sağlıksızlık ve ahlaksızlık daha da yükselecek.

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 17.5.19/07.17

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CAMİLERDEN HOPARLÖRLER KALDIRILSIN Felsefe 15.09.2019
DİNSİZ OLMA İNSAN Şiir 14.09.2019
YALNIZCA SENİN ÇOCUĞUN DEĞİL Şiir 13.09.2019
SENİ SEVMENİN BİR YARARI VAR MI Şiir 12.09.2019
GÖNÜL NE YARARI VAR DERDİNİN BANA Şiir 11.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
HAYIR! HAYIR! Felsefe 23.08.2019
Masadaki 19 Felsefe 08.08.2019
SANRILAR İMPARATORLUĞUNDAN AHLAKİ NORMOLOJİYE Felsefe 29.06.2019