SANATÇILAR AKIL VE AHLAK DERSİ ALMALI

Sanat doğrudan, sanatçılık da doğru insan olmaktan muaf, ayrık, uzak, yoksun değildir. Ancak gerçek ki Abd’li bilimcilerin Maoa geni, benim Mia geni dediğim gen yoğun insan türü genelde insanlığı, özelde ise sanatı bozmaktadır, yozlaştırmaktadır, akıldışılaştırmaktadır, ahlakdışılaştırmaktadır; bu nedenle felsefe, bilim, din, demokrasi, laiklik, eğitim, devletler bu gene karşı da savaşmak zorundadırlar yoksa açık ki insanlık da, dünya da akıldışı ve ahlakdışı bir duruma dönüşür mutlak olarak. Hitler’i yaratan da, terörcüleri(teröristleri) de, bedensel hastalıkları yaratan da, ruhsal hastalıkları yaratan da, suçu meslekleştiren yani yaygınlaştıran da gerçekte bu gendir.

 

Sanat ve sanatçılar toplumlarına ve insanlığa doğru ve iyi örnek olmak zorundalar yani sanat, sanatçılık yalnızca geçim kapısı değildir; toplumsal bir özelliktir, toplumsal bir alan, toplumsal bir etkinliktir de.

 

Sanat özel sektör ya da siyaset ya da moda gibi keyfilik, bencillik, sorumsuzluk, yozluk, mantıksızlık, tutarsızlık içinde değil devlet, bilim, din gibi sorumluluk içinde olmalıdır.

 

Bu bağlamdan olarak; sanatçılar toplum içinde, toplum önünde akıldışı, ahlakdışı giyimlerle-görünümlerle de olmamalıdırlar; örnek ki pirsing, dövme, bikini, mayo, mini etek, mini şort, daracık giysi, açıksaçık giysi, cinsel sunumlu giysi, cinsel tahrikli giysi, sigara, içki, uyuşturucu gibi şeylerden de uzak durmalıdırlar. Sanatçı kendini bir öğretmen gibi düşünmelidir; örnek ki bir öğretmen sınıfa ders vermeye bikini, pirsingler, dövmeler, elde sigara-içki-uyuşturucu ile gelse yanlış ve kötü olur yani sanat bireysel bir meslek değil toplumsal bir meslektir yani örnek ki bir Avm topluma sağlığa zararlı gıdalar satsa doğru mu olur?

 

Gerçek ki sesi bülbül sesi gibi olsa da toplum içinde sütyen-külot dolaşan ya da sigara, içki, uyuşturucu kullanan sanatçı gerçek ve doğru sanatçı değildir yani sanata akıl ve ahlak da dahildir çünkü akıl doğru düşünmek, ahlak da akılın en üst aşamasıdır.

 

Sanat ve sanatçı akıl, ahlak, dil, görünüm, davranış, akıl-ruh sağlığı ve özel hayat olarak insana, toplumuna ve insanlığa zarar vermemek, yanlış yapmamak, kötülük yapmamak; doğru ve iyi örnek olmak zorundadır; ve devletler, insanlık da bu yönde ve bu içerikte düzenlemeler yapmak, yasalar yapmak zorundadır.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 16.5.19/00.25

(Öteki yazılarımı www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz).

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ZEVK VE HEYECAN SAVIM Felsefe 04.04.2020
ÖZEL SEKTÖRE MUHTAÇ ETME İNSANLARI DEVLET Şiir 03.04.2020
EVLİLİKTE FAHİŞELİK YAKLAŞIMI SAVIM Felsefe 02.04.2020
YUNUS NE YANA DÜŞER MEVLANA NE YANA Şiir 01.04.2020
DÜNYA VE TARİH HİÇBİRİNİZE KALMAYACAK Şiir 31.03.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019
Karma yasası Felsefe 09.12.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (5) Felsefe 04.12.2019