AFRİKA'YA YARDIM DEĞİL DEMOKRASİ GEREK SAVIM

Afrika'ya bildim bileli para, yiyecek, içecek, ilaç yardımı gönderiliyor ve bildim bileli de Afrika'da savaşlar, terör, katliamlar, açlık, yoksulluk, hastalıklar var. Bu ilginç birşey.

 

Bence; bugüne kadar Afrika'ya gönderilen yardımların parasal değeri ile, Afrikalılar için, insanca yaşayabilecekleri bir vatan, ülke kurulabilirdi. Peki bu neden olmuyor? Bence birileri, bu, Afrika'ya yardım işinden büyük paralar ve siyasal çıkarlar kazanıyorlar. O yüzden bu Afrika'ya yardım muhabbeti sonsuza kadar bitmez...

 

Oysa, bence; Afrika'nın ilk, temel, ana gereksinimi ne yiyecek, içecek ne ilaç ne para yardımı. Bence Afrika'nın temel, ilk, ana gereksinimi demokrasi.

 

Eğer Afrika'ya demokrasi götürülecek olursa Afrika'nın açlık sorunu ve bu sorundan kaynaklanan sorunları sona erer.

 

Peki Afrika'ya demokrasiyi kim götürecek? Demokrasinin, insanlığın, barışın, sevginin, dünyanın, özgürlüğün, ahlakın, onurun, merhametin, vicdanın bir numaralı düşmanı sömürgeci, faşist, mafya Abd mi? Ülkesinde demokrasi neredeyse bitmek üzere olan Akp hükümetili(hükümetli) Türkiye mi? Türkiye'de demokrasiyi istemeyen Akp; Afrika'ya demokrasiyi nasıl götürebilir ki? Kendisinden başka ülkelerde demokrasi istemeyen, hasta demokrasili Abd Afrika'ya demokrasiyi nasıl götürecek ki?

 

Yiyecek, içecek, ilaç, para göndermek kolay. Ya demokrasi? Afrika'ya demokrasi gitse Afrika bağımsız, özgür olacak. Bu; Afrika'ya yiyecek, içecek, ilaç gönderen şirketlerin ve toplanılan paraları Afrika'ya gönderen kuruluşların, bankaların, vakıfların işlerine gelir mi?

 

Niye demokrasi değil de yiyecek, içecek, ilaç, para; sorunu kökünden çözecek tek şey demokrasi iken?

 

Gazze'ye, Filistin'e de para yardımları gönderildi. Ne oldu? O paralarla füze alındı, İsrail'e atıldı ve İsrail de gidip onları bombaladı. Peki İsrail'e, Filistin'e, Gazze'ye demokrasi gelmesi, en iyi çözüm değil mi? Türkiye'ye demokrasi gelmesi; tüm dünya için en iyi çözüm değil mi?

 

Afrika'ya gönderilen yardımlar da genelde terör örgütlerinin ellerine geçiyor ve onlar da onlarla silah satın alıp katliamlar yapıyorlar. O para havaleleri de havadan yapılmıyor, finans şirketleri ile yapılıyor...

 

Dövizlerle, paralarla ülkeler kurtulmaz; ülkeler demokrasi ve bilimle kurtulurlar yani sevgi gibi parayla satın alınamayan şeylerle... Bu açıdan demokrasi ve bilim de sevgidir... Yani Afrika çöllerini yok etmeyen şey yiyecek, içecek, ilaç, para değil sevgisizliktir yani demokrasisizlik ve bilimsizliktir...

 

Sevgin varsa Afrika'ya gir; yoksa otur yerine...

 

 

Necdet Gürçiftçi

İnternetde yayınlandığı zaman: 12 temmuz 2013/09.13

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
GÖNÜL Şiir 07.07.2020
ADAM OLMAK (MASAL) Edebiyat 06.07.2020
Hz Allah Hz Kuran Hz Muhammed deyip Müslümanları yanıltmaya çalışıyorlar savım Felsefe 05.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019