DEVLET ÜRETMİYORSA YERLİ MAL DEĞİLDİR

Yerli malı diyorlar.

 

Gerçekte ise cılkı çıkarılmış bir söz.

 

Çünkü Türkiye’de yabancı şirketlerin ürettikleri mallar, ürünler bile Yerli malı sayılıyor.

 

İşin daha derin bir yönü var: Bugün yerli olan bir fabrika ya da şirket, bakıyorsunuz yarın yabancı bir şirkete satılmış.

 

Gerçekte ise Yerli malı olmanın tek bir ölçütü, tek bir gerçeği vardır: Devletin ürettiği yerlidir, devletin üretmediği yerli değildir. Yani devletin ürettiğinin geliri ülkenin cebine girer; özel sektörün ürettiğinin geliri özel sektörün cebine girer yani sonuç olarak büyük bir farklılık vardır yani Yerli olmak milletin, toplumun, halkın, ülkenin olmaktır. Yani hem devletin, milletin, vatanın fabrikalarını, kaynaklarını, servetlerini kapitalistlere satıp hem Yerli malı’ndan söz etmek ya cehalettir ya utanmazlıktır.

 

Bir ülkede, satılık olmayan tek şey devlettir yani kaç kapitalist fabrikasına değerinin on katı Dolar(dolar) veren yabancıya fabrikasını satmaz? Kuramsal olarak, satmamak diye bir şey yoktur ancak hiçbir devlet kendini değerinin bin katı verilse de satmaz yani sağlam, kalıcı ve yerli olan tek şey devlettir, vatandır, millettir, toplumdur, halktır yoksa bugün yerli bir kapitalistin olan bir A şirketi yarın bir yabancıya satılabilir. Yani Yerlilik geçici değil kalıcıdır; ve kalıcı olan devlettir, özel sektör, kapitalistler değil.

 

Bu nedenle; Yerli malı için sorulması gereken tek soru şudur: Devletin mi? Yani devletin olan bir fabrika özele satıldığı andan itibaren yerli değildir artık.

 

Bir de özellikle teknolojik mallarda şu da var: Örnek ki bir televizyona ‘Yerli’ deniliyor; ancak açık ki parçaları yabancı mal yani Türkiye’de yalnızca montajı yapılmakta.

 

Yani açık ki siyaset de özel sektör de toplumu yanıltmaktadır. Yani Yerli malı ancak devlet malı ise Yerlidir; özel sektör ise yabancıdır çünkü özel sektör özel sektöründür, devlet ise herkesindir yani bu açıdan bile özel sektörde bir yabancılık var yani Yerli malı isteniyorsa devlet üretmek zorundadır. Yani Yerli malı ulusallık, toplumsallık, halk, millet ile birlikte düşünmek zorunludur yani bir ülkenin yerlisi o ülkenin halkı ise Yerli malı da o ülkenin halkının sahip, egemen olduğudur ancak özel sektörlü ekonomide görülmekte ki özel sektör ev sahibi, halk da kiracı gibidir yani bunun nesi, neresi Yerlilik?

 

Siyaset ve özel sektör bir yalanın iki parçasıdır; birbirlerini tamamlarlar. Yani örnek ki bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu pılajlara(plajlara) bakın, bu durumun nesi Yerli yani vatan Yerli de üstündekiler Yerli değil. Yani bir şeyi devlet yapıyorsa Yerlidir, yapmıyorsa Yerli değildir yani Yerli mal isteniyorsa özel sektöre değil devlete ve millete sahip çıkmak gerekir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman:  12.5.19/01.34

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AKILLISI DA BİZİM DELİSİ DE BİZİM BU ÜLKENİN Şiir 17.09.2019
ÇOK MU DEĞERLİ OLUR AŞK Şiir 16.09.2019
CAMİLERDEN HOPARLÖRLER KALDIRILSIN Felsefe 15.09.2019
DİNSİZ OLMA İNSAN Şiir 14.09.2019
YALNIZCA SENİN ÇOCUĞUN DEĞİL Şiir 13.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
HAYIR! HAYIR! Felsefe 23.08.2019
Masadaki 19 Felsefe 08.08.2019
SANRILAR İMPARATORLUĞUNDAN AHLAKİ NORMOLOJİYE Felsefe 29.06.2019