BEDELLİ ASKERLİK YAPANLAR DEVLET İŞİNE GİREMEMELİ SAVIM

Son 16 yıllık Türkiye tarihi sanki toplumu askerlikten uzaklaştırmak amaçlı bir görünümde. Bedelli askerlikler; Ergenekon ve Balyoz kumpasları; 15 temmuz terörist darbe girişimi; darbeci yani suçlu da olsalar asker üniformalı askerlere kötü davranmalar; Kurtuluş savaşı’na, Atatürk’e, İnönü’ye hakaretler, ‘Lozan zafer değil hezimettir’ hakaretler; Çözüm süreçi, Demokratik açılım’; üstelik de ahlaka aykırı özel hayata sahip sözde sanatçı kimselerle askerli güldürü filımları(filmleri), askerli televizyon dizisileri(dizileri) falan; ‘Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz’ demeler; ‘İki ayyaş’ demeler; ‘Ananı da al git’ demeler; polisin askerlik yapmış olmak zorunluluğunu kaldırmalar; askerle eğlenceyi, sözde/yoz sanatçıları yan yana getirmeler; subay olmayan askerlere ceptelefonu(cep telefonu) serbestliği gibi şeyler falan. Yani sanki 16 yıldır; Atatürk düşmanı, Türkiye/cumhuriyet/demokrasi/laiklik düşmanı bir dünya yalnızca Türkiye’ye karşı değil orduya, askere karşı da bir savaş açmış gibi bir durum görünmekte.

 

Örnek ki bedellik askerlik toplumu askerlikten uzaklaştırma, soğutma amaçı(amacı), kasıtı(kasdı) taşımasa da böyle bir işleve, sonuça(sonuca)neden olabilecek bir şeydir çünkü her şeyden önce mantığa aykırıdır, ve mantığa aykırılık ülkeler, toplumlar, devletler için en yanlış, en kötü şeylerden biridir.

 

Bedelli askerlik yapanlar devlet işine girememeli bence. Neden?

 

Mantıklı olalım, mantıklı düşünelim: Askerlik onurluluk değil midir? Öyledir. Yani bu durumda demek ki bedelli askerlik yani devlet ya da siyasi iktidar açısından; asker olmak onurundan, askerlik onurundan, böyle bir onurluluktan uzaklaşmak ve uzaklaştırmak olur yani böyle bir işleve sahip olur. Bedelli askerlik yapanlar açısından ise böyle bir onurdan yani askerlik onurundan uzaklaşmak için para vermek demek olur ya da böyle bir işleve, sonuça(sonuca) sahip olmak demek olur.

 

Devlet de tıpkı askerlik gibi onurdur ya da onur olmalıdır yani bu durumda; askerlik yapmak onurundan kaçmak onur demek olan devletde(devlette) çalışmaya da engel olmalıdır. Yani askerlik onurundan kaçıyorsan bir onur demek olan devlette ne işin var?

 

Öteyandan(Öte yandan); askerlik onur ise askerlik yapanlar yani bedelli askerlik yapmayanlar da ödüllendirilmelidir yani bir farka sahip olmalıdırlar ki bu da devlet işinde çalışmak ve üstelik de devletde işe girmek kolaylığı olmalıdır.

 

Devlet para ile çalışmaz çünkü doğru devlet demek önce genelde soyutluk, özelde onur demektir; yani doğru devlet ‘Para ver, askerlik yapma’ ya da ‘Para ver, az askerlik yap’ demez. Doğru devlet genelevlere, zinaya, çıplak pılajlara(plajlara), cinsel utanmazlıklara da izin vermez tıpkı sigaraya, içkiye izin vermediği gibi. Yani doğru devletin felsefel, bilimsel ve dini tanımlayan Din hadisileri’ne ait kuralları, ‘olmazsa olmaz’ları, kırmızıçizgileri(kırmızı çizgileri) vardır. Yani doğru devlet şirket gibi olmaz, şirket gibi çalışmaz; doğru devlet felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile çalışır.

 

Yani sonuç olarak bedelli askerlik; bir onura sahip olmamak için para verdirmek, ve bir onura sahip olmamak için para vermek gibidir çünkü askerlik yapmak onurdur. Bu durumda da; bir onur demek olan devletde de işe girmek için, bir onur olan askerliği de bedensel ya da ruhsal sağlık sorunu yoksa tam yapmak gerekir. Yani hem devlete  ait olan askerlik onurundan, askerlik görevinden kaçınacaksın hem de devletde işe gireceksin; olmaz, olmamalı böyle bir şey.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 6.5.19/03.47

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz)

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AKILLISI DA BİZİM DELİSİ DE BİZİM BU ÜLKENİN Şiir 17.09.2019
ÇOK MU DEĞERLİ OLUR AŞK Şiir 16.09.2019
CAMİLERDEN HOPARLÖRLER KALDIRILSIN Felsefe 15.09.2019
DİNSİZ OLMA İNSAN Şiir 14.09.2019
YALNIZCA SENİN ÇOCUĞUN DEĞİL Şiir 13.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
HAYIR! HAYIR! Felsefe 23.08.2019
Masadaki 19 Felsefe 08.08.2019
SANRILAR İMPARATORLUĞUNDAN AHLAKİ NORMOLOJİYE Felsefe 29.06.2019