YSK ve İstanbul Muamması

Bildiğimiz gibi 31 Mart günü mahalli idareler seçimi yapıldı. Türkiye seçim tarihinde ilk defa yaşanan olayda saatler gece yarısını gösteriyordu. Sonucu belli olmayan seçim sonuçlarını takip ettiğimiz AA tarafından veri girişi YSK açıklamasına kadar kesildi. Akşam 23:00 sularında Binali YILDIRIM seçimi kazandığını açıkladı. Ancak sabah YSK başkanı anlık durumu paylaştığında Ekrem İMAMOĞLU nun önde olduğunu öğrendik ve AA verileri güncelledi.

Süreç 1 ay geçmesine rağmen hala devam ediyor. AKP itirazları sonucunda önce bir kısım geçersiz oylar sayıldı, ancak sonuç değişmedi. Bu sefer tüm geçersiz oyların sayılmasına karar verildi, fakat sonuç yine değişmedi. Bu sefer AKP nin belirlediği 357 sandıkta tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi fakat sonuç aynıydı. Bu sefer bu sandık sayısı 3000 e kadar çıkarıldı fakat sürekli sonuç aynıydı. Sadece geçersiz oylarda fark biraz kapanmıştı. Ancak diğer normal oyların tekrar sayımında fark hiç kapanmıyordu. Tek çare olağanüstü itiraz kalmıştı. Bunun için, sandık görevlileri ve KHK lıların oy kullanması sebebiyle itiraz edildi. Ancak bu itiraz aslında en başında red olmalıydı çünkü YSK içtihatlarında aynı konularda RED kararları verilmişti. Akp nin kazandığı son yapılan Başkanlık ve Yeni Anayasa seçimleride mevcut kanun ve usüllerle yapılmıştır. Yani İBB için yapılan itiraz kabul edilirse, geçmişteki bu seçimlerinde aynı kanunlarla yapıldığı için iptali gündeme gelecektir. Ayrıca tam kanunsuzluk kararı çıkarsa, sadece İBB değil tüm İstanbul ilçe seçimlerinin de  yenilenmesi gerekmez mi? Sonuçta tüm ilçelerde de bu kişiler görev aldı. Hatta muhtarların bile tekrar seçime girmesi gerekir.

Kendi fikrimce YSK sadece AKP yi kırmamak adına daha doğrusu incelemeden RED kararı vermekten çekindiğinden, inceleme yapmaktadır. Sonucun değişmeyeceğini düşünüyorum. Muhtemelen pazartesi günü öğreneceğimiz üzere çıkması kuvvetli RED kararından sonra, artık tebrik süreciyle seçim Türkiye'nin gündeminden bir an evvel çıkması gerekir. Çünkü ekonomi şu anda acilen ilgilenilmesi gereken sorundur.

Bu arada aklıma Başkanlık sisteminin Türkiye'yi uçuracağı ve Türkiye'nin bu sistemle ilk 10 arasına gireceği söylemleri geliyor. Ancak yeni sistem bence başlı başına bir Kaos ortamına getirdi ülkeyi..Recep Tayyip Erdoğan eski sistemde kimseye muhtaç olmadan, ittifak ile yarışmaksızın tek başına ülkeyi yönetebiliyordu. Fakat bu sistem mahalli seçimlerde 6 önemli büyükşehir belediyesinin kaybedilmesine sebep açtı. Normal şartlarda %47 alan Binali YILDIRIM çok rahat başkan olmalıydı. Yani yeni başkanlık sisteminin getirdiği ittifak, sadece Akp ye oy kaybettirmekte olup, Devlet Bahçeli ve Mhp nin Türk siyasetinden yok olmasının önüne geçilmesini, muhalefetin tekrar seçim kazanma heyecanı ve iktidara talip olma şansının yeniden doğmasını sağlamıştır.

Sözlerimi bitirirken Türk siyasetçilerimizin en komik hallerinin bulunduğu videoyu aşağıdaki  linki  tıklayarak izlemenizi ve biraz gerginlikten uzaklaşmamızı tavsiye ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=MwWewn_tuu8&t=347s


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR FİLM NASIL YAPILIR? Genel 06.03.2019
Futbolda Bedava Tiyatro! Spor 10.02.2019
Nedir Bu Akyuvar? Bilim / Teknik 07.02.2019
Tünelin Ucundaki Işık Genel 06.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
MHP, KEMALİST BİR PARTİ’YE DÖNÜŞÜR MÜ ? Politika 15.09.2019
ÜLKEMİZDE SU YÖNETİMİ VE ÇARE ! Politika 09.09.2019
Tahir Çalgüner ; YENİ MERKEZ PARTİ 'nin SİNYALLERİNİ VERDİ.. Politika 08.09.2019
Vay Terörist!!!!!! Politika 03.09.2019
Sudan Haberler Politika 02.09.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.