Bir Oyla da Kazanılır

(13 gün geçti İstanbul sahipsiz…)

Seçim bir oyla da kazanılır. On beş bin oyla değil, bir oyla bile kazanılır. Üç bin oyla bile kazanıldığı gibi... On beş bin oyla neden kazanılamasın? Anlamıyorum doğrusu. Seçmene ve dünya kamuoyuna bu durum nasıl açıklanacak? Hani seçim kararına ve sandık sonuçlarına saygı demokrasinin gereğiydi…

Seçim bir oyla da kazanılır.

Seçim yapılıyorsa eğer bir oy fark da olsa kazanan bellidir. Bu seçimlerde bile beş on farkla kazanılan seçim bölgeleri var. Onların hepsi aynı anda iptal edilecek mi? İstanbul’da olduğu iddia edilen arızanın diğer seçim bölgelerinde olmadığını iddia etmek makul ve mantıklı bir yol mu? İstemeden yaşamak zorunda bırakıldığımız çelişkiler yumağı bu süreç, milli iradeyi yok saymak ve milletin aklını küçümsemek anlamı taşımaz mı?

Seçim bir oyla da kazanılır.

Seçim kaç oyla kazanılır bize bunu somut olarak ifade edebilir misiniz? Bir seçim kaç oyla kazanılır? Öyle ya… Bundan sonraki seçimler ona göre yapılsın. On beş bin fark yüzünden seçimler boşa mı yapıldı yani? Madem on beş bin oyla kazanılmaz da beş on farkla kazananlara neden mazbataları hemen verildi?

Seçim bir oyla da kazanılır.

İstanbul’da daha önce sadece yüzde yirmi beş oyla başkanlık yapan başkanlar var. Ankara’da, İzmir’de ve birçok büyük şehirde... O zaman bu mantıkla hareket edeceksek yüzde yirmi beş oyla başkanlık yapanların başkanlıkları da tartışmaya açılabilir.

Seçim bir oyla da kazanılır.

Şu manzaranın dünya kamuoyu nezdinde ülkemize ve ülkemiz demokrasisine vereceği zararı tahmin bile edemezsiniz. Bize bunu yaşatmaya hakkınız var mı?

Seçim bir oyla da kazanılır.

Daha önceki seçimlerde Türkiye genelinde yani elli milyonluk oy potansiyeli üzerinden yüzde elli artı bir kazanmak için yeterliyken ne oldu da birden artı on beş bin kazanmaya yeterli olmamaya başladı? Oylar şaibeli de olamaz. Bir sandıkta en az beş yandaş gözetmen ya da görevli vardı. Yandaşların imzasına rağmen sandıktan çıkan sonuçlara mızmızlanırsanız kendi seçtiklerinizin otistik olduğunu iddia etmiş olursunuz lisanı halinizle. Seçmen kayıtlarında aktarma da bahane uydurmaktan başka bir şey değil. Altı aylık seçim sürecinde var olduğunu iddia ettiğiniz kaydırmayı göremediyseniz ya da yandaş olmayan basın ve medyanın uyarılarını şeylemediyseniz ülkeyi nasıl yöneteceksiniz? Yoksa gene mi aldatıldınız? Vah vaaaah! Üzüldüm ya…

Seçimlerde hata mata yok. Varsa uçan kuşu bile mülakat sınavıyla alanların suçu. Bunun ceremesini millete ve seçmene yükleyemezsiniz. Her sandıktan görevlilerin yüzde altmışı özenle seçilmişlerden oluşmakta... Ayrıca yüz binlerce polisin, jandarmanın gözü önünde gerçekleşen seçimlerin sonuçlarına itibar etmemek hiçbir şekilde açıklanamaz. Basın ve medyanın yüzde sekseninin yandaş olduğu bir coğrafya parçasında istense de hile yapılamaz. Hem neden sadece İstanbul, eğer böyle bir manipülasyon varsa bütün illerde olabilir. Diğer illerdeki sandık görevlileri bu ülke vatandaşı değil mi? Madem öyle bütün oylar tekrar sayılmalı ya da ve seçimler yurt genelinde iptal edilmeli o zaman.

Emin olun bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Patates, soğan, domates, biber fiyatları bile… Yandaşlar bile bu yaşananları savunamaz hale gelmişken…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Daha Ne kadar? Felsefe 16.04.2019
Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış… Genel 13.04.2019
Benim Beka Sorunum Pahalılık! Genel 11.04.2019
Kazanıncaya Kadar Sayacak mıyız? Politika 07.04.2019
Hazreti Ömer Aday Olsa Yaşam 22.03.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAFTANIN SAÇMA GÜNDEMİ Genel 08.07.2020
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 01.07.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Bir Türk Bilgesi 13.04.2019

Onlar gerçeklikten ve dürüstlükten o kadar uzaklar ki kendi çıkarları söz konusu ise pireyi deve, deveyi pire sayarlar.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.