Seçim Muhasebesi

          Ülkemiz de gerçekleştirilen 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık iki hafta geçti.1946'dan beridir yapılan seçimlere baktığımızda yerel seçimler sürprizlere açıktır çünkü seçmen kitlesi 'hizmet siyasetine mi oy verecek yoksa ideoloji siyasetine mi' seçimlerin süpriz olmasının sebebi sadece bu olmamakla birlikte genelde budur.

          Örneğin A şehri genel seçimlerde A partisine oy verirken yerel seçimlerde B partisine verebiliyor. Gelelim 31 Mart yerel seçimlerine.. 31 Mart yerel seçimlerinin de sürpriz sonuçlara açık olduğu belliydi ama bu sürprizin ne kadar olduğu merak ediliyordu. Benim açımdan sonuçlar çokta sürpriz olmadı. Ekonomideki dalgalanmalar, adayların üslupları, kibrin çok olması, adaletsizlikler ve toplumsal beklentilerin yerine getirilmemesi bu seçimlerin süpriz sonuçlar doğurmasının başlıca sebepleriydi. İstanbul seçiminin sonuçları ne olursa olsun her parti kendi içinde muhasebe yapmak zorunda yoksa diğer seçimlerde halk cezasını kesmeye devam eder. Burada önemli olan iktidar partisinin hatalarından ders alıp almayacağı. İktidar partisinin düşünmesi gereken şey 'insanların  hizmet siyasetine neden  oy vermediğidir'. Ben kendi şehrimden örnek verecek olursam Belediye Başkanı iki dönem kaldı şehre birçok eser kazandırdı ancak kibrinden, kendisine oy verdiği insanları hor görmesinden dolayı seçimleri kaybetti. Bunun gibi daha niceleri var.

        Sonuç olarak ne kadar hizmet ederseniz halk uyarılarda bulunmayı ihmal etmiyor. Oy versin veya vermesin halkımız güler yüz bekliyor ilgi ve alaka bekliyor bunları yapmakta zor olmasa gerek. Netice ne olursa olsun olanda hayır vardır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Halka artık sıra gelmedi mi? Politika 18.04.2019
Temel Karamollaoğlu Milli Görüşçü mü? Politika 16.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
ODTÜ'YÜ ŞAKA GİBİ DEMİR AĞLARLA ÖRMÜŞLER !! Politika 25.05.2020
"KEMALİST ATATÜRKÇÜLER" SİYASİ KARANTİNADA... Politika 23.05.2020
AKP ve Kapitalizm Politika 21.05.2020
Millet'in vekili olamamış YCHP'nin Parti Vekilleri !! Politika 17.05.2020