UFUKTA ERKEN SEÇİM Mİ VAR?

Seçimlerin üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen sayımlar devam ederken ülkede kendi akışında adeta freni patlamış bir kamyon edasında yokuş aşağıya iniyor.

Açıklanan en son enflasyon rakamlarına bakınca da ortaya çıkan net bir gerçek var ki Türkiye’nin ciddi bir silkelenme ve reforma ihtiyacı var bu şekilde idare edilmeye çalışılacak bir ekonomi programı ile sıkıntılar daha da derinleşecektir.

Özellikle Türkiye’nin Ortadoğu’daki yalnızlaşması, Amerika ile yaşanan S-400 ve F-35 sorunları, sıcak paranın Türkiye akmıyor olması, Londra borsasına mahkûm para akışı, azalan tarım ve hayvancılık ile yavaşlayan sanayi üretimi önümüzdeki dönem ciddi bir zorluğa işaret ediyor.

Son açıklanan veriler incelendiğinde içlerinden biri var ki çok kritik üretici fiyatları endeksi %30 artarken tüketici fiyatları endeksi %20 arttı bu da üreticinin tam manasıyla maliyetleri satış fiyatlarına yansıtmadığını gösteriyor. Seçim sonrası beklendiği gibi gerçekleşen elektriğe, akaryakıta, tütün ürünlerine ve daha henüz açıklanmayan zamlar ile beraber enflasyonun %20 üzerine çıkmaması bir mucize olacaktır, düşmesi ise daha büyük bir mucize olacaktır.

Seçim sonuçları ile beraber her parti kendini kazanmış gösteriyor olsa da, burada bir itirazım olacak. Parti olarak kazanan CHP gibi görünse de aslında herkes biliyor ki CHP büyükşehirlerde hem tepkinin merkezi oldu hem de gösterilen adaylar gerçekten doğru ve halka temas edebilen adaylardı.

Seçmenin tavrını belirleyen ve Cumhur ittifakı tarafından benimsenen beka meselesi idi. Hatırlarsanız bu kavramın ilk ortaya çıkışı Sn.Devlet Bahçeli tarafından yapılmıştı. Devlet Bahçeli yıllardı devletin gizli ya da açık koridorlarında yetişmiş her dönemi her ortamı yaşamış biri olarak bu söylemi geliştirmek ile kalmadı ve başta Erdoğan olmak üzere tüm Ak parti ye bu konuyu kanıksattı. Sonuç olarak MHP, Ak parti ile yarıştığı çoğu ilde kazandı, Ak parti ise büyükşehirler de ekonomi, işsizlik ve yoksulluğu görmezden gelerek beka meseline sarılarak yürüttüğü politikalar sonucunda kayıplar yaşadı.

Bundandır ki bence kazanan MHP oldu, her anlamda Ak parti, MHP’nin hal ve tavrına bağlı bir yapı olarak kaldı.

Belki de İttifak olarak girdikleri son seçim olacak iki parti içinde.

Bu seçim sonucuna istinaden Ak parti de kabine revizyonu çok net bir şekilde bekleniyor, önceki yazımda da yazdığım gibi ilk revizyona uğrayacak isim Süleyman Soylu, ikinci isim ise Bekir Pakdemirli’nin olacağını düşünüyorum, çünkü seçimin son döneminde iki bakanda söylemleri ile ciddi tepki topladılar özellikle Ankara’nın kaybı bu iki isme yazacaktır.

Büyükşehirlerin kaybedilmiş olması ülke de baş gösteren ekonomik kriz ve işsizliğin derinleşmesi sonucu Sn.Erdoğan’ın bir güvenoyuna ihtiyaç duyacağı aşikârdır, Bundandır ki 2023 Haziran yerine 2020 Eylül’ünde bir erken seçim bizi bekliyor olabilir.

Son olarak ta değinmek istediğim Sn.Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir defterini imzalaması ile ilgili. Defterin sonuna İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazmasını doğru bulmayanlardanım. Seçimden sonraki süreç yönetimi, seçimden önceki çalışmaları ile ciddi takdir toplayan İmamoğlu’nun defter hamlesini gereksiz buluyorum. Yok, yere kendini polemik konusu haline getirdi ve sayımların devam ettiği bu gergin ortamda kendisi hakkında algı oluşmasına neden oldu. Oysa ki öyle bir içerik yazılabilirdi ki sonuna sadece Ekrem İmamoğlu yazması emin olun daha etkili olurdu.

Sevgi ve Saygı ile.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İŞSİZLİK, TARIM ve BÜTÇE Politika 16.07.2019
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
2023 EĞİTİM VİZYONU İLE İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK MÜMKÜN MÜ? Politika 20.05.2019
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK Politika 01.05.2019
KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR. Politika 23.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YCHP'Lİ NİHAT YEŞİL'E KIDEMLİ SORULAR !! Politika 20.06.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
"KRİPTO FETÖ VİRÜSÜ" ve FETÖ'YE GEBE KALAN VESAYETCİLER !! Politika 12.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
KILIÇDAROĞLU'NUN, HDP 'ye UYUMLU YENİ PARTİ PROGRAMI !! Politika 03.06.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.