Zihnen ve Bedenen Tadilata İhtiyacımız Var

Nasrettin Hoca bir gün eşekten düşmüş. Ahali etrafına toplanmış. “Hocam, doktor çağıralım mı?” diye sormuşlar. “Doktor benim halimden anlamaz.. bana eşekten düşen birini getirin.” demiş..

24 yaşlarındaydım, depremde annemi kaybettiğimde... Hani hastalık yok, günlerce beklenen hastane odası, yoğun bakım yok. Yaşlılık yok.. Hatta bir varmış, bir yokmuş gibi bir durum.. 45 saniye içinde bir veda ile etmeden, apardopar bir gidiş... Bu arada aynı yolculukta ona kardeşim de eşlik etti...

O günlerde ablam dışında kimse ile olmak istemiyordum.. Hatta annesi ve kardeşi sağ olanlarla hiç bir araya gelmek bile istemiyordum. Onlar ne bilecek bu acıyı.. Boş yapıp duracaklar!

Sonra zaman geçiyor, hayat onlar varken ve yokken arasındaki yollarda gidip geliyor.. Varken olmayacakların hepsi onlar yokken oluyor.. Benim yurtdışına gidişim.. Orada edindiğim tecrübe.. Hayatımın değişmesi.. Hatta eşim bile! Hala der bana “annen hayatta olsaydı, benimle evlenmene izni vermezdi.” Çok haklı.. Bir yolunu bulur ve beni ikna ederdi.. O zaman dünya tatlısı biricik aşkım kızım bana gelmezdi..

Hiçbir şey durup dururken, her şey yolundayken ya da bir ihtiyaç yokken doğmuyor... Bir sorun varsa, orada o sorunu araştıran bir yöntem, bir bilim doğuyor.

Matematiğin doğuşu bir kaç buğaday tanesi ile başlıyor.. Takvimin icadı ve takibi, astrololoji bu buğdayın doğru zamanda toprakla buluşması için doğuyor...

Psikoloji ve sosyoloji insanların kendi içinde ve çevresindeki sorunların nedenleri ve çözüm yollarını bulmak için doğuyor..

İnsanların başlarına gelen acı olaylar, ilk tepkilerden sonra, doğru açıdan bakılırsa kendilerini eğiten bulunmaz yetenekteki özel eğitimcilere kapı açıyor..

Kızıma geç yaşta hamile kaldım. Hatta büyük bir mucize ile.. çünkü bazı doktorlara kalsa imkansızdı.. Bu sefer bu yaşta normal doğum olması imkansız dedi bir kadın doğum uzmanı çünkü elinde istatistikler var.. Ben ise çok istiyorum normal doğum olmasını ve oldu da, çok şükür..

Zaman ve yaşadıklarım, farkındalık ve şükür üzerine çalışmalarım bana herkesin başına gelen şeyin aynı olmadığını öğretti.. Hani her eşekten düşen bir değil... Ya da aynı sebepler aynı sonuçları doğurmuyor. Sosyaloji ve psikolojide yapılan en büyük hatalardan biri de bu olsa gerek; sayısal dünyanın kanunlarını insana uygulamaları.. Yani N.Ş.A’da aynı şeyler farklı insanların başına gelince aynı sonuçlar çıkmaz. Çıksa da buradan bir genelleme çıkmaz. Tüm okumalarım ve yaşadıklarım benim yaşadığım bir şeyi ancak yaşayanın anlayacağı fikrini de benden alıp götürdü..  

Dört ay oldu koltuk değneği ve tekerlekli sandalye ile tanışalı.. Koltuk değneği kullanan insanların hayatlarını hiç okumadım ya da tekerlekli sandalye kullananların.. Tek okuduğum bu hastalığı nasıl yenebilir temalı yazılar ve kitaplar oldu.. Evet, ilk öğrendiğim gün, hastaneden çıkıp, ilk bulduğum banka oturup ağladım... O ilk gün eve geldiğimde de ağladım ama o kadar..

Şu anda kendimi ruh olarak dört ay önceki benden daha iyi hissediyorum.. Daha çok şey öğrendim, eksiklerimi tamamladım, düşünce sistemimde tamir tadilat yaptım, istemeyi öğrendim. Tez canlı olmayı bıraktım... Hayatın içindeki gemide bir o yana bir bu yana koşmak yerine zaten rotasında güvenle seyir halinde olan geminin güvertesinde güneşlenmeyi öğrendim...

Sadece eşekten düşeni çağırmakla olmuyor, ağrı ve acı ile başa çıkmak.. O ağrıyı hisseden zihin ve bedenin bakıma,

ve tadilata ihtiyacı var ve muhtemelen o yüzden düştü.

Ağrı ve acı ile başa çıkmak için bunun da üzerinde bir düşünmek gerekiyor..

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ruhumun Cam Boyası Yaşam 22.11.2019
Lacivert Geceler Yaşam 24.10.2019
Hem Sana, Hem Bana Yaşam 11.10.2019
“Bizim zamanımızda ... “ ile cümleye başlıyorsa, kaç.. Yaşam 21.09.2019
Sosyal Medya, İşsizlik mi? Özgürlük ve Mutluluk mu? Yaşam 15.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Just give up bölüm 2: Her şey başlıyor artık Yaşam 15.08.2020
Yaşam Tarzının -Eksi ve +Artısı Yaşam 14.08.2020
Just give up bölüm 1: İlk tanışma Yaşam 14.08.2020
Hüzün Yaşam 09.08.2020
Bana Karalama Kampanyası Var (Bahaneli Karalama Kampanyası) Yaşam 09.08.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

EVİNDAR 22.08.2019

Selam, Hazal Hanım. Eski bir dostum ben. Bil bakalım ben kimim? Bak, ben geldim hem Yazarport'a hem İstanbul "a. Buralarda bir şeyler mi değişmiş, bana mı öyle geldi? Eskiden özelden mesaj vardı, şimdi yok sanki.

Bir Türk Bilgesi 09.04.2019

Dini tanımlayan Din hadisileri'nden ve felsefeden uzak hiçbir ruh beden sağlığı olarak doğru yolda olsa da, mutluluk içinde olsa da doğru ruh olarak asla doğru yolda değildir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.