SEÇİM BİTTİ ŞİMDİ YÜZLEŞME ZAMANI

Kimine göre iyi kimine göre kötü, kimin için zafer kimisi için mağlubiyet hep böyle adlandırılıyor seçim sonuçları oysaki herkesin kazandığı bunun bir hizmet yarışı olduğunun daha iyi hizmet verenin desteklenmesi gerekliliğini maalesef unuttuk.

Seçim bitti sayımlar başladı ve sonunda belki de son 10 yıldır dillendirilen sayım sonuçlarında ki belirsizlik ve güvensizlik ortamı belirdi.

Dediğim gibi bu yeni bir durum değil burada ki fark ilk defa bunu Ak Parti’nin dillendiriyor olması idi. Seçimden yaklaşık 2 ay öncesinde yazmış olduğum yazımda Büyükşehir tahminlerimde İstanbul için CHP lehine yanıldım Balıkesir içinse Ak Parti lehine yanıldım görünüyor tabi ki kesin olmayan sonuçlara göre.

Aslında kesin olan bir şey var ki; özellikle büyükşehirler de özellikle kararsız seçmen ekonomik sıkıntılar, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dilden yoruldu, işsizlik ve geçim sıkıntısı tavan yaptı, defalarca söylenildi krizi görmezden gelince kriz ortadan kalkmış olmuyor maalesef bunların bileşeni sandığa yansıdı.

Erdoğan’ın da geçmişte dediği gibi ‘’Atı alan Üsküdar’ı geçti.’’

Bu saatten sonra yapacak tek şey kendi seçmenine ve halka seçimlerin şaibe ile kazanıldığına ikna etmek bu yüzdendir ki itirazlar açıklamalar havada uçuyor resmi sonuçlar açıklanmıyor aksine oylar tekrar sayılıyor oysa ki bu oldukça zor.  Neden mi?

17 yıllık iktidar gücü ve seçimlerde kullanılan tüm imkânlar sandık başkanları müşahitler v.s. hepsinde Ak Parti’nin güçlü yapılanmaları olduğu net iken oylar çalındı demek gerçekten akla mantığa uymuyor, bunun tek amacı var kazananın şaibeli göstermek ve kendi oy verenlerine bizim hatamız yok demek, bence bunun için de çok geç, insanlar bu söylemlere inanmaz.

İstanbul ve Ankara hem tarihimiz hem de siyasi geçmiş açısından çok değerli ve önemli ne denirse densin ne olursa olsun İstanbul ve Ankara’yı kazanmak büyük olay.

Ayrıca MHP ile birlikte muhalefet partileri Türkiye Nüfusunun %61’ini yönetecek ve hemen hemen hepsi ciddi ekonomik gücü olan büyükşehirler.

Bundandır ki Sn. Erdoğan bir kez olsun açıklama yapmadı, çünkü oda farkında ki asıl mesele İstanbul’u CHP’nin kazanması değil kendi gibi biri olan Ekrem İmamoğlu’nun bu seçimi kazanmış olması Ak Parti için asıl büyük kayıp bu.

Bundan sonraki süreçte kabine de ciddi bir revizyon gelecektir tahminimce seçim döneminde son derece ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı açıklamalar yapan içişleri bakanı ve tarım bakanı sanırım ilk değişenler olur onu da bu ay ki enflasyon rakamları ile bir kez daha piyasalarda güven ve itibar kaybeden hazine ve maliye bakanı izler, eğer bu değişiklikler yapılmaz ise seçimden gerekli derslerin çıkarılmadığı net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Son olarak erken seçim söylentileri, Ankara ve İstanbul’u kaybetmiş bir Ak Parti kendini hiçbir zaman bir bütün olarak hissedemeyecektir. Şimdiye kadar kurulan çarklar belediyelerdeki gelirler ve rantlar azaldıkça dağılacak hatta taraf değiştirmeler olacak, Ak parti ve Erdoğan bir güven tazelemek isteyebilir hatta bunu ilk dillendiren Devlet Bahçeli bile olabilir, şaşırmamak lazım.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DEĞERSİZ YALNIZLIK Politika 14.04.2019
UFUKTA ERKEN SEÇİM Mİ VAR? Politika 07.04.2019
ASIL BEKA: EKONOMİ Politika 10.03.2019
KRİZ Mİ? SEÇİM Mİ? Politika 28.02.2019
TÜRKİYE, YOZLAŞMA VE İNANÇSIZLIK Politika 13.01.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
“Temel Karamollaoğlu Milli Görüşçü mü?” Yazısına Cevab Politika 17.04.2019
Temel Karamollaoğlu Milli Görüşçü mü? Politika 16.04.2019
Türkiye'de Seçim Güvenliği Politika 13.04.2019
Terörün Amacı (2) Politika 13.04.2019
Seçim Muhasebesi Politika 11.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.