SEÇİM BİTTİ ŞİMDİ YÜZLEŞME ZAMANI

Kimine göre iyi kimine göre kötü, kimin için zafer kimisi için mağlubiyet hep böyle adlandırılıyor seçim sonuçları oysaki herkesin kazandığı bunun bir hizmet yarışı olduğunun daha iyi hizmet verenin desteklenmesi gerekliliğini maalesef unuttuk.

Seçim bitti sayımlar başladı ve sonunda belki de son 10 yıldır dillendirilen sayım sonuçlarında ki belirsizlik ve güvensizlik ortamı belirdi.

Dediğim gibi bu yeni bir durum değil burada ki fark ilk defa bunu Ak Parti’nin dillendiriyor olması idi. Seçimden yaklaşık 2 ay öncesinde yazmış olduğum yazımda Büyükşehir tahminlerimde İstanbul için CHP lehine yanıldım Balıkesir içinse Ak Parti lehine yanıldım görünüyor tabi ki kesin olmayan sonuçlara göre.

Aslında kesin olan bir şey var ki; özellikle büyükşehirler de özellikle kararsız seçmen ekonomik sıkıntılar, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dilden yoruldu, işsizlik ve geçim sıkıntısı tavan yaptı, defalarca söylenildi krizi görmezden gelince kriz ortadan kalkmış olmuyor maalesef bunların bileşeni sandığa yansıdı.

Erdoğan’ın da geçmişte dediği gibi ‘’Atı alan Üsküdar’ı geçti.’’

Bu saatten sonra yapacak tek şey kendi seçmenine ve halka seçimlerin şaibe ile kazanıldığına ikna etmek bu yüzdendir ki itirazlar açıklamalar havada uçuyor resmi sonuçlar açıklanmıyor aksine oylar tekrar sayılıyor oysa ki bu oldukça zor.  Neden mi?

17 yıllık iktidar gücü ve seçimlerde kullanılan tüm imkânlar sandık başkanları müşahitler v.s. hepsinde Ak Parti’nin güçlü yapılanmaları olduğu net iken oylar çalındı demek gerçekten akla mantığa uymuyor, bunun tek amacı var kazananın şaibeli göstermek ve kendi oy verenlerine bizim hatamız yok demek, bence bunun için de çok geç, insanlar bu söylemlere inanmaz.

İstanbul ve Ankara hem tarihimiz hem de siyasi geçmiş açısından çok değerli ve önemli ne denirse densin ne olursa olsun İstanbul ve Ankara’yı kazanmak büyük olay.

Ayrıca MHP ile birlikte muhalefet partileri Türkiye Nüfusunun %61’ini yönetecek ve hemen hemen hepsi ciddi ekonomik gücü olan büyükşehirler.

Bundandır ki Sn. Erdoğan bir kez olsun açıklama yapmadı, çünkü oda farkında ki asıl mesele İstanbul’u CHP’nin kazanması değil kendi gibi biri olan Ekrem İmamoğlu’nun bu seçimi kazanmış olması Ak Parti için asıl büyük kayıp bu.

Bundan sonraki süreçte kabine de ciddi bir revizyon gelecektir tahminimce seçim döneminde son derece ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı açıklamalar yapan içişleri bakanı ve tarım bakanı sanırım ilk değişenler olur onu da bu ay ki enflasyon rakamları ile bir kez daha piyasalarda güven ve itibar kaybeden hazine ve maliye bakanı izler, eğer bu değişiklikler yapılmaz ise seçimden gerekli derslerin çıkarılmadığı net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Son olarak erken seçim söylentileri, Ankara ve İstanbul’u kaybetmiş bir Ak Parti kendini hiçbir zaman bir bütün olarak hissedemeyecektir. Şimdiye kadar kurulan çarklar belediyelerdeki gelirler ve rantlar azaldıkça dağılacak hatta taraf değiştirmeler olacak, Ak parti ve Erdoğan bir güven tazelemek isteyebilir hatta bunu ilk dillendiren Devlet Bahçeli bile olabilir, şaşırmamak lazım.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İŞSİZLİK, TARIM ve BÜTÇE Politika 16.07.2019
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
2023 EĞİTİM VİZYONU İLE İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK MÜMKÜN MÜ? Politika 20.05.2019
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK Politika 01.05.2019
KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR. Politika 23.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YCHP'Lİ NİHAT YEŞİL'E KIDEMLİ SORULAR !! Politika 20.06.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
"KRİPTO FETÖ VİRÜSÜ" ve FETÖ'YE GEBE KALAN VESAYETCİLER !! Politika 12.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
KILIÇDAROĞLU'NUN, HDP 'ye UYUMLU YENİ PARTİ PROGRAMI !! Politika 03.06.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.