MİLLET İTTİFAKI'NIN BİR OYU CUMHUR İTTİFAKI'NIN MİLYON OYUNA BEDELDİR

İnsan siyasete baktığında doğadaki dürüstlüğü, güzelliği, masumluğu, sadakati, ileriliği siyasette göremiyor.

Siyaset 'Nasreddin hoca'nın 'Ya tutarsa?'sını değil, doğanın 'Bin çiçek açsın, bin güzellik yarışsın' güzelliğine sarılmalı. Siyaset Machiavelli'ye özenmek yerine 'Önemli olan zafer değil, zaferi felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri ile insanca, medenice kazanmaktır'a özenmeli.

2019 yerel seçimi açık ki Cumhur ittifakı için 'Yani Lozan zafer değil hezimet', 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi bırakıp Osmanlıcaya geçelim', 'Komuta merkezim isterse rahip elbisesi bile giyerim', 'Demokrasi tıramvaydır(tramvaydır), gideceğim yere varınca inerim', 'İki ayyaş' diyen dünya için zaferle değil yenilgi(hezimet) ile sona vardı.

Ancak görülmekte ki Cumhur ittifakı; Millet ittifakı'nın genelde seçim zaferini, özelde ise İstanbul zaferini küçümsemekte, ve İstanbul zaferi için '13, 14 bin oy farkla seçim kazanmakla havaatılmaz(hava atılmaz)' türü tuhaf şeyler demekte, kendisi 1 oy farkla bile kazandığı seçim sonuçlarını başarı sayarken. Açık ki Cumhur ittifakı İstanbul'u değil 13, 14 bin oy farkla; 1 oy farkla bile kazansa mutluluktan göklereuçardı(göklere uçardı), ve Millet ittifakı'nın sonuça itirazına 'Demokrasi kazandı, daha ne istiyorsun?' diye itiraz ederdi büyük olasılık ile.

Ancak Cumhur ittifakı ya kibirden ya da felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden yani en üst evrensel mantıktan oldukça uzak olmalı ki Millet ittifakı'nın bir oyunun bile Cumhur ittifakı'nın milyon oyuna eşit olduğunu anlayamıyor.

Çünkü 16 yıldır her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Akp kendi tüm olanakları, medyadaki tekelinin tüm olanakları ve devletin tüm olanakları meydanlara ve televizyonlara döküldü. Ve bu yerel seçimde Erdoğan bile Akp adına ve Akp için her gün meydanlara ve televizyonlara gitdi(gitti), yandaş medyası tarafından isiminin(isminin) yanına hep 'Cumhurbaşkanı', 'Başkan' yazıldı. Yani Akp döneminde Türkiye saman ithal etmek, et ithal etmek, patates ithal etmek, soğan ithal etmek gibi tuhaflıklardan sonra şimdi de sebze kuyruğuna girmeki(girmeği) ve bir cumhurbaşkanının bir siyasi parti için harıl harıl çalıştığına tanık olmakı(olmayı) yaşadı.

Evet; basit bir yerel seçim için Erdoğan cumhurbaşkanı sıfatı ile hergün, harıl harıl meydanlara ve yandaş medyaya getirildi; basit bir belediye başkanlığı için bakanlar ve Tbmm başkanı bile aday gösterildi; devletin, medyanın ve beyinyıkama(beyin yıkama) ya da algı operasyonu denilen şeyin tüm olanakları dibine kadar kullanıldı; yani 2019 yerel seçimi için sanki adeta yer ile gök birleştirildi ancak Akp İzmir'i almaya giderken elindeki Ankara'dan ve İstanbul'dan oldu çünkü adaletsizlik, açgözlülük, kibir ne felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne dahildir ne de tarihin efendisidir. Yani gerçek ki Millet ittifakı zaferini doğadan mantar, çiçek toplar gibi değil aç bir aslanın ağızından(ağzından) ekmek alır gibi kazandı; işte bu nedenle ki Millet ittifakı'nın bir oyu Cumhur ittifakı'nın milyon oyuna bedeldir.

Akp İstanbul'a Ankara'ya, İzmir'e verdiği önemden neden daha çok önem veriyor? Büyük olasılıkla İstanbul'da rant daha çok olduğu için, bu nedenle de İstanbul'da hukuksuzluklar daha çok olduğu olabilir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.4.19/08.03


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
AYŞECAN TATARİ DOĞALLIK VE İNSANLIK Felsefe 23.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
Kavga Çıkartmanın Yolu Sözlü Taciz Felsefe 11.10.2020
Kötü Zamanda Yaşıyoruz Felsefe 18.08.2020
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020