GEÇERSİZ OYLAR NEDEN SAYILIYOR

Belli ki Akp demokrasiyi ya da laikliği ya da doğruyu ya da akılı ya da mantığı ya da bilimselliği aldatmak üzerine kurulu taktiklerle 2019 mart yerel seçimini çantadakeklik(çanta da keklik) görmüşdü(görmüştü). Sonuçlar ise hilenin akıldan mutlak olarak  üstün olmadığını yani sonsuz zafer olmadığını gösterdi. Ve Akp'nin kazandığı yerlerde muhalefetin geçersiz oyların yeniden satılması isteği kabul edilmemesine karşın Akp'nin kazanamadığı yerlerde Akp'nin geçersiz oyların sayılması isteği hemen kabul edildi; hayallerin dünyadan üstün olduğu savı, sanısı bir kez daha yıkıldı. Ve başladı Akp'nin oy kazanamadığı sandıklarda oyları yeniden say ha say çabası. Ancak tuhaf ki geçersiz oylar yeniden sayıldıkça Chp'nin, İp'nin değil Akp'nin oyları artmaya başladı.

Tuhaf ki 2019 mart yerel seçiminde Akp geçerli oyları da değil de neden yalnızca geçersiz oyları saydırıyor acaba?

Yoksa bu seçimde geçerli oylarla hile olasılığını sıfırladıkları için mi?

2019 martı yerel seçiminde insanı şaşırtan birşey vardı, belki hep varmıştır, belki de ittifaklar nedeni ile var olmuştur: Dört oy pusulası vardı.

Biri büyükşehir belediyesi başkanlığı için, biri ilçe belediye başkanlığı için, biri de meclis üyeleri için sanırım, bir de muhtar seçimi için. Muhtar pusulası kolaydı; büyükşehir belediye pusulası da kolaydı ancak öteki iki pusula, hele ki ilçe belediye başkanlığı pusulası kafakarıştırıcı(kafa karıştırıcı) bir halde idi çünkü büyükşehir oy pusulasında olan bazı partiler ilçe pusulasında yoktu, ilçe belediyesinde olan bazi siyasi partiler de büyükşehir pusulasında yoktu, ittifaklar nedeni ile; oysa her belediye başkanlığı pusulasında seçime giren her parti olurdu. Eminim ki bu hal kafakarıştırmıştır(kafa karıştırmıştır); ve büyükşehir pusulasına mühürvuranlar(mühür vuranların) bazıları ilçe belediye pusulasında aynı partiyi göremeyince ilçe belediye pusulasını boş bırakmış olabilirler yani çok sayıda mühürsüz, boş yani geçersiz oy pusulası oluşmuş olabilir. Yani insan düşünmek zorunda kalıyor: Acaba; yalnızca geçersiz oy pusulasılarını(pusulalarını) sayılmasını istemek boş pusulalara Akp için mühür vurmak için midir? Bu bir kuşkudur. Bu kuşkuyu sınamak için yapılması gereken iki şey var bence: 1- 'Yeniden sayılan geçerli oylardan geçerli yapılanlarındaki mühür mürekkepleri 31 mart gününe mi aittir yoksa daha sonraki bir zamana mı?' mı diye inceletmek, 2- 'Yeniden sayılan geçersiz oylardan geçerli yapılanlarındaki mühürler aynı mühürler midir, farklı mühürler midir?' diye inceletmek. 

Yani seçimlerde hile konusunda olağan yapılan şey geçerli oyların sayılmasıdır, geçersiz oyların değil çünkü geçersiz oylar geçersiz oylardır. Acaba Akp geçmişinde bunun böyle olmadığını mı yaşadı? Yani olağan olmayan birşeyi Akp neden yapıyor? Neden geçerli oyları da değil de yalnızca geçersiz oyları saydırıyor?

Akp'nin kazandığı yerlerde muhalefetin geçersiz oyların yeniden sayılması isteğine red verilmesi, kazanamadığı yerlerde ise onay verilmesi oldukça kuşku sunucu çünkü.

Ya da Akp gerçekler karşısında uykusu kaçınca koyun yerine oy saymaya mı başladı acaba?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.4.19/04.32

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
GÖNÜL Şiir 07.07.2020
ADAM OLMAK (MASAL) Edebiyat 06.07.2020
Hz Allah Hz Kuran Hz Muhammed deyip Müslümanları yanıltmaya çalışıyorlar savım Felsefe 05.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019