Vatandaşlık Görevi

Ülkede Atatürk'e küfreden, dini değiştirdi, ülkeyi sattı diyen çok fazla insan var. Bugün Atatürk'e saygı duyan, yaptıklarını anlayan ve ülkeye katkı sağlamak isteyen insanlara da Ataputçular! diyorlar. Sadece sormak istiyorum! Buna tek dayanağınız insanların Atatürk'e saygılarını göstermek için diktikleri heykeller ve yapılan kabir mi? Çünkü bu onu Tanrı ya da peygamber yerine koymaz. Hiç bir Atatürkçüden, "Tanrının bütün sıfatlarını taşıyor." cümlesini duydunuz mu? Ya da hiçbir Atatürkçü, "Eğer peygamberlik Muhammed ile son bulmasaydı, Atatürk peygamber olurdu." demiş mi bugüne kadar? Atatürk dikilen heykellerini engellemedi diye eleştirildi ve bugün hala eleştiriliyor fakat nedense bu güruhun desteklediği kişi, yukarıda yazdıklarıma karşı çıkmamasına rağmen eleştirilmiyor. Çok ilginç, iki yüzlü bir toplum olduk çıktık! Atatürk'ü eleştirirken biraz tarih okumak, uydurma değil de belgeli tarihe bakmak önemli değil midir sizce? Bu sırf Atatürk için değil. Herkes için geçerli. 

Atatürk laik devlet yapısını kurana kadar her yıl dönümünde çanakkale şehitleri için mevlit okutmuştur. Laik devlet başkanı olduktan sonra da yaptıkları ve söyledikleri ile ters düşmemek için, dinini kendi içinde yaşamış, asla dini kullanmak gibi bir düşüncesi olmamıştır. Kendi inandığı kadarıyla kendi dinini yaşamıştır. Kaldı ki laik devlet adamı olarak dinin kullanılmasını engellemek adına, insanların dinlerini daha iyi anlayıp öğrenmesi adına birçok yeniliğe imza atmıştır. Siyasi bir kurum olan Halifeliği kaldırıp, dini bir kurum olan Diyanet'i kurmuştur. Şimdi Halifelik siyasi değildi, dinimizi engellemek için kaldırıldı diye karşılık verecek olanların, öncelikle Halifelik tarihini, Peygamber'in Halifelik ile alakalı sözlerini okumalarını tavsiye ederim. "Benden sonra Halifelik 30 senedir." demiştir İslam Peygamberi. Halifelik babadan oğula geçecek bir kurum değil, aksine  seçimle-ortak kararla seçilecek bir yönetim biçimidir. Ama Emeviler, Abbasiler, Memlukler, Fatımiler ve Osmanlı, saltanat muamelesi yaparak Halifeliği babadan oğula geçen bir hale getirmişlerdir. Ilk dört halife nasıl gelmiştir yönetime (ki onlar zamanında dahi anlaşmazlık çıkmıştır.) bir bakınız. Muaviye ise Halifeliği zorla alabilmek için Ali'ye ve ailesine zulmetmiş, Hüseyin'i ve ailesini katlettirmiştir. Sonrasında Halifelik saltanat haline gelmiştir. Devam edelim. Atatürk herkes Kur-an'ı anlayabilsin diye bugün bile daha iyisi yapılamamış olan, hala ilk başvurulan kapsamlı çeviriyi, Elmalılı Hamdi Yazır'a yaptırmıştır. Kendisi de çok iyi Kur'an bildiğinden, bazı noktalarda Elmalılı Hamdi Yazır'a katkıda bile bulunmuştur. Ülkemizdeki birçok tarihi camiyi onartmış, bazı camilerin yapımı ve onarımı için bizzat kendi cebinden katkı sağlamıştır. Fransa'daki Paris Camisi (La Mosquée de Paris)'ne ölümüne kadar her sene 10 Bin Frank yardımda bulunmuş, Tokyo Camisini ise bizzat kendisi yaptırmıştır. Bunları başta Sinan Meydan olmak üzere hem tarihçilerimiz hem de tarih ile ilgilenen insanlarımız belgeleriyle dile getiriyorlar. İnsanlar dinlerini anlayarak yaşasın, daha çok benimsesin diye ezanı Türkçe okutturmuştur.

Daha verecek onlarca örnek var. Atatürk 57 senelik ömrüne en az 8 savaşı, buna rağmen tüm komşularıyla ve hatta savaştığı ülkelerle barışı, yazdığı 8 kitabı, okuduğu 3,997 kitabı, devrimlerini ve en önemlisi Cumhuriyeti sığdırmıştır. Bugün tarihini bilmeyen, senede tek kitap okumayan insanlarımızın Atatürk'ü eleştirmesi ve ona küfretmesi oldukça Trajikomik bir durumdur. Falih Rıfkı Atay 1967'de, " Bir tek Türkün bile Atatürk'e sövebildiği bir Türkiye nesi ile övünebilir? Camilerimizde dolaylı veya dolaysız sövüyorlar ona! O camiler ki, Atatürk olmasaydı, pek çoğunun minareleri çoktan çan kuleleri olacaktı." demiştir. Tarihimizi okuyalım, anlayalım ve anlatalım. Başka Türkiye yok! Bu vatan hepimizin ise, hepimiz buna uygun hareket etmeliyiz.

Benim naçiz bedenim birgün elbet toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır! 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÖZ ELEŞTİRİ Sosyal 26.03.2020
18 Mart Çanakkale Zaferi Sosyal 18.03.2020
Din Sömürüsü Yaşam 12.02.2020
Kayıplarımız! Sosyal 05.02.2020
Dünya Kadınlar Günü Sosyal 08.03.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YENİ DÜNYA DÜZENİ İFLAS ETTİ. Sosyal 25.03.2020
SURİYE İZLENİMLERİ Sosyal 18.01.2020
Kadına Şiddet Dur Durak Bilmiyor! Sosyal 02.01.2020
TOPLU ULAŞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER Sosyal 10.12.2019
SOSYAL YARDIM BAĞIMLILIĞI Sosyal 07.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.