Hedef Türkiye

          Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki El Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019 günü Cuma namazı sırasında 17 dakika boyunca kurşun yağdırıp saldırı düzenleyen ve 50 Müslümanı katleden, 4 kişiyide, yaralayan, Türk-İslam düşmanı, 28 yaşındaki saldırgan İskoç asıllı, İrlanda ve İngiliz kökenli Avustralya vatandaşı ecnebi terörist, Brenton Tarrant

Terör saldırısını ilk andan itibaren kınayan Türkiye'ye dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar'dan destek geldi. Batı medyası ise her zamanki gibi terörist için yalnızca saldırgan' ifadesini kullanan medya, 50 kişiyi hayattan koparan cani için Batı'nın bu iki yüzlü tavrına karşı dünyanın pek çok bölgesinde yaşayan her dinden, her ırktan insan, İslam düşmanlığına tepki gösterdi. Saldırganın internet üzerinden yayınladığı 74 sayfalık mesajında, Müslümanların Batı kültürünün hakim olduğu ülkelerde yaşamalarına karşı çıkan ve Türkiye'yi hedef alan aşağılık tehdit dolu ifadenin yer aldığı bir de manifesto yayımladığı medyadan öğrenilmiştir. Teröristin 2016 yılında İstanbul'a FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce geldiğini, İkinci gelişinde ise 43 gün kaldığı ve İstanbul'da saldırı için keşif yaptığı değerlendirilmektedir. Son olarak Yeni Zelanda’nın Dunedin kentinde ikamet eden zanlının 2017 yılının Kasım ayından bu yana silah ruhsatına sahip olduğu ve bir atıcılık kulübüne de üye olduğu belirtiliyor. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu Pakistan, Bangladeş, Afganistan, Mısır, Suudi Arabistan ve Hindistan kökenli göçmenlerden oluşuyor.

Daily Mail gazetesi, saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı. New Zealand Herald gazetesi, Başbakanlık Ofisi, terörist Tarrant'ın hazırladığı "göçmen ve Müslüman karşıtı" açıklamaların olduğu onlarca sayfalık manifestonun bir kopyasının saldırıdan 10 dakika önce elektronik posta yoluyla kendilerine ulaştığını teyit etti.

Yapılan bu menfur saldırının fevri bir davranış olmadığını, terör olayının arkasında başka güç veya güçlerin olduğu kuvvetli bir ihtimaldir.

''Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.'' M.K.Atatürk

          ABD'li üst düzey bir yetkilinin, Türkiye'nin hem Rusya'dan S-400, hem de ABD'den Patriot hava savunma sistemi almasının mümkün olmayacağını belirterek, "Türkiye S-400 alırsa; ABD, Türkiye'ye Patriot'ların satışı için yürüyen süreci durduracaktır" sözleri ve arkasından gelen, "Türkiye için iyi sonuçlar doğurmayacak bir yolu tercih etmemesi" ifadeleri tehditkâr ve manidar bulundu.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, sistemlerin anlaşmaya uygun olarak 2019 sonbaharında Türkiye'ye teslim edileceğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarını devam ettirebilmesi, Suriye'de daha güneye inebilmesi için hava sahasını aktif ve etkili kullanma kabiliyetlerinin bulunması gerekiyor. Bu sadece İHA'larla değil uydu destekli çalışan S-400'lerle mümkün. Hareketli platform niteliğinde olan S-400 sistemleri sadece Türkiye sınırlarını değil, TSK'nın hareket edip konuşlandığı her yerde koruyucu sistem vazifesi görecek; buna sınır aşan operasyonlar dahil. Başta PKK olmak üzere terör örgütleri karşısında Türkiye'yi üstün kılan, hava kuvvetleri ve havadan müdahale yetenekleridir. Bunun sürdürülmesi gerekiyor. Sinyal ve elektronik harp yoluyla THK'yı baskılama, etkisizleştirme riskine karşı S-400'lerle kesin çözüm üretilecek. S-400'ler Astana sürecinden sonuç alınmasını; siyasi ve askeri işbirliğini pekiştirecek. S-400 orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemi teknik olarak irdelendiğinde, yüzde 99.9 isabetle, birden fazla hedefi, 400 kilometre menzilde tespit eden, 40 km irtifaya kadar seyir füzesi kabiliyetiyle hedefi takip edip 160-180 km mesafede vurabilen bir sistem.

Hedefi yüzde 65 isabetle vurabilen ABD'nin Patriot sistemleriyle kıyaslanamaz bir üstünlük taşıyor. Sadece seyir füzelerine karşı değil, savaş uçağı filolarına, İHA'lara ve uçaklardan atılan füzelere karşı da etkili bir sistem. Ayrıca S-400'lerle birlikte Rusya, teknoloji aktarımı yapacak; ortak üretim dahi söz konusu. S-400'lerin toplam 2.5 milyar dolara ulaşan bedeli, Türk Lirası olarak ödenecek. ABD, daha düşük bir isabet oranı olan Patriot için 3.5 milyar dolar istiyor.

Ülkemiz adına alınacak kararlar ecnebilerin keyfi tutumuna bırakılamaz, bağımsız Türk halkı kendi kararını kendisi verecektir. Yukarıda anlatılanlar Batının,Türkiye'ye bakış açısını göstermekredir. Yaşayacak başka ülkemiz olmadığına göre uyanık ve çalışkan olmaktan başka çare kalmamaktadır.

''Yeni Türkiye Devleti temellerini süngüyle değil, süngünün de dayandığı ekonomi ile kuracaktır. Yeni Türkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır. Fakat yeni Türkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır.'' M.K.Atatürk

          Esen kalın değerli okuyucular..................

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Felaketler Ülkesi Olmak İstemiyoruz!!! Genel 07.02.2020
Nereye Gidiyoruz Yaşam 07.12.2019
Farkındalık Yaratmak Genel 15.11.2019
Emperyalizmin Gücü Evrensel 26.08.2019
Budalalık mı? Ahmaklık mı? Eğitim 26.07.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR HUKUK REFORMU ÖNERİSİ... Politika 17.02.2020
"Seçim İttifakları", Küçük partileri "Küçültüyor" ! Politika 16.02.2020
Siyasetteki TSK Korkusu Politika 15.02.2020
"AYIYI İNİNE SOKACAĞIZ” Politika 13.02.2020
ÇALGÜNER, KILIÇDAROĞLU'NA "DEVLET AYAĞINI" SORDU ! Politika 12.02.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Bozok beyi İSMAİL KALAL 03.04.2019

Millet olarak tehlikeyi önceden sezmez isek, vatanı savunmak imkansızlaşır.

İsmail Kalal 25.03.2019

Bir Türk olarak ülkemi savunmak zorundayım.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.