Sahiplenmek

         

          Yazımıza giriş yaparken, ''Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak.'' Sözünden hareketle, bir çok insan, herhangi bir eşya, eş, çocuk, iş, meslek, makam, mevki, mal, mülk vs. sahip olmak ister. İnsanların bir çoğu sahip oldukları değerleri paylaşmakta zorluk çekmektedirler. Verilen örneklerden eş ve çocuk gibi değerler itikat gereği paylaşılmaz. Ancak iş, meslek, makam, mevki, mal, mülk vs. gibi varlıklar, paylaşıldıça gelişim sağlar ve başarıyı getirir. ''Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve gelecek treni görür.'' Sözü, anlamlı ve düşündürücü olmakla birlikte, doğru hedef, toplum odaklı paylaşımcı itikatli azmin başarıyı getirdiğini görmek mümkün olmaktadır.

          Günümüzde, özelliklede ülkemizde gerçek sosyal paylaşım yaşantısı (sanal paylaşım hariç) istenilen seviyede olmadığı görülmektedir. Hal böyle oluncada, çağdaşlık yolundaki hedeflere ulaşmanın bir hayli zor olduğu görülmektedir. Anti sosyal zihniyetlerin, eğitim ve sosyo-ekonomik, kültür sorunu olduğu ortaya çıkmaktadır. Aşırı derecede sahiplik, kıskançlık, paylaşımdan yoksun ve müfrit sahiplenme isteği iç güdüsü ile birlikte pisikolojik sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu durum gelişmiş ülkelerle aramızdaki ekonomik, eğitim ve teknolojik gelişmişliği yakalamayı oldukça yavaşlatmaktadır. Gelişmiş ülkelere bakacak olursak, gelişime açık ve sosyo-ekonomik kültür olgusunun teknolojik gelişime paralel olarak istenilen seviyeye yakın, oldukları görülmektedir.

Ülkemizdeki devlet kuruluşların bir çoğunda, emeğinin karşılığını vatandaşın kazancı olan vergilerden alan görevli, memur, amir ve sorumlu kişiler kendi yurttaşına karşı görevimi nasıl ifa ederim gözüyle değil, bulunduğu yer, makam, mevki ve mekanın sahibi gibi hareket ettiği görülmektedir. Bu durum, hem vatandaşın devletine bakış açısını olumsuz etkilemekte ve hemde roldeki yerini alabilmek için tek kurtuluş gördüğü devlet kapısında çalışan olmaya gayret ederek işsizlik ordusunun büyümesinde etkili rol oynamaktadır. Etkin bir oto kontrol denetim sistemi ile liyakat esasına dayalı görev verilmesi ve performansa dayalı atama, ücret ve terfi uygulanması durumunda, bu rolü tersine döndürecek ve vatandaşın girişimcilik ruhunu artırarak özel sektörün canlanması ile birlikte devlet kapısındaki işsizlik ordusunun yok denecek seviyeye inmesi, devlet- millet kaynaşmış birlikteliği kazançlı çıkacak ve fırsat kollayan terör zihniyetçilerinin iştahı kursağında kalacaktır.

          Asosyal, subjektif, iyelik davranışlar günümüz siyasi partilerde daha belirgin ve etkin görülmektedir. Tarafsız, şeffaf, adil bir siyasi yapının liyakat sahibi olan guruplarla, geniş tabanlara hitap etmesi, siyasi ömrünün uzun olacağı ve etkili ve yetkili şahsiyetler ile birlikte çoğunlukçu objektif sivil toplum kuruluşu olma yolunda kalıcı olacağı unutulmamalıdır.

Ülkemizin her alanda ilerici çağdaşlık yolunda gelişim gösterebilmesi ve bekası için ülkede yaşayan her kesimin vatandaşlık aidiyet duygusunun oluşması elbette olamazsa olmazıdır. Bu değerlere sahip çıkarken toplumsal yaşamda farkındalık yaratabilecek değerlere fırsat verilmeli ve akılcı bir yönetim şekli ile bireysel değil, toplumsal sahiplik duygusunun yerleştirilmesi ülke menfaatine olacaktır. Büyük başarıların sahipleri, küçük işleri titizlikle yapabilme sabrını gösteren kişiler olduğu unutulmamalıdır.

(Milleti uzun yüzyıllar dalgın bırakan çeşitli sebepler arasında gerçek noktayı, bir kelime ile ifade etmiş olmak için diyebilirim ki, bütün yoksulluklarımızın kesin sebebi, düşünüş biçimi sorunudur. İnsanlar ve insanlardan meydana gelen topluluklar her şeyden evvel bütün bireyleriyle doğru bir düşünüş biçimine sahip olmalıdırlar. Düşünüş biçimi zayıf, çürük, hasta olan bir toplumun bütün çalışması boşadır. 1923 (M.K.Atatürk))

Esen kalın değerli okuyucular....................


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Saldırılar Devam Ediyor Politika 09.03.2020
Bakış Açısı Politika 25.02.2020
Felaketler Ülkesi Olmak İstemiyoruz!!! Genel 07.02.2020
Nereye Gidiyoruz Yaşam 07.12.2019
Farkındalık Yaratmak Genel 15.11.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KENDİNİZİ ÖNEMSEYİN, SAĞLIKTA KALIN.... Genel 29.03.2020
İFADEDE ANAHTAR Genel 28.03.2020
ASIL VİRÜS FİKİRDİR! Genel 25.03.2020
ELLER KİMİN İÇİN KALKIYOR? Genel 17.03.2020
Cephe 4.0 Genel 17.03.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

İsmail Kalal 17.03.2019

Ülkemizdeki bazı gerçekler anlatılmıştır,

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.