Dünya Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Aslında çok önemsemem özel günleri. Hatta ilk senem dışında, kendi meslek günümü bile kutlamadım. Çünkü hatırlanması veya özen gösterilmesi gereken birşey varsa onu bir güne değil tüm yaşam sürecimize yaymamız gerekir diye düşünüyorum. Ama bugün dikkat etmemiz gereken bir gün. Kadın, bir ülkenin karakteri ve hatta geleceğidir çünkü. Ve malesef, ülkemizde toplumdaki yeri gittikçe aşındırılan bir varlık kadın. 

Hem de Anadolu da oluyor bu. Bu kadar geniş tarihe, bu kadar önemli bir kültür geçmişine sahip bir coğrafyada. Tarih boyunca bir çok uygarlık, kadına hak ettiği gibi, olması gerektiği gibi davranmış ve yerini her zaman krallar, beyler, sultanlar ile aynı çizgide belirlemiştir. Örneğin, Anadolu'nun en gururlu halklarından olan Likyalılar. Kültürlerinde, hiçbir uygarlıkta olmadığı kadar fazla önem vermişlerdir kadına. O kadar ki, soyu babadan değil anneden benimsemişlerdir. Hattilerle kaynaşarak, Anadolu'da ilk devlet teşkilatını kuran Hitit Uygarlığı da kraliçeye "Tavananna" (Anne-Kralice) demiş ve en az kral kadar eşit tutup, mühür hakkı vermişlerdir. Kadın Türk kültüründe de her zaman beyler ve sultanlarla eşit tutulmuştur. Daha sayacağımız nicesi var tabiki. Ama tarihimizi tam olarak öğrenmediğimiz için, malesef örnek olarak bu gibi uygarlıkların değil de kadının değerini anlayamayan diğer bazı uygarlıkların  (Romalılar, Araplar) kültürlerini ezberlemişiz. 

Uzun lafın kısası, özümüze dönmenin vaktidir. Mümkünse her konuda elbet ama öncelikle "Kadını anlamak" konusunda. Daracık zihniyetlerimize, tabularımıza,  sözde namus algımıza hapsedilen kadınlarımızın hak ettikleri noktaya artık gelmeleri gerekir. Bunu öncelikle kendileri istemeleri gerekir elbet. Fakat bu konuyu bir başka yazımıza bırakalım. Yazımı fazla uzatmadan, bir Atatürk sözü ile bitirmek isterim. 

"Dünyada herşey kadının eseridir."

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vatandaşlık Görevi Sosyal 29.03.2019
Geri Dönüş Yaşam 06.03.2019
Demokrasinin Tanımı Yaşam 12.03.2017
Kim Takar Bu Almanı? Yaşam 08.03.2017
Görmezden Gelinenler! Yaşam 02.03.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İslami Terbiye Şart Sosyal 06.10.2019
İyi miyiz ? Sosyal 22.06.2019
GÜÇLÜ LİDER GÜÇLÜ TÜRKİYE. Sosyal 30.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
Bir Varlığın Ölümüne Allah mı Karar veriyor? Sosyal 14.02.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.