Dünya Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Aslında çok önemsemem özel günleri. Hatta ilk senem dışında, kendi meslek günümü bile kutlamadım. Çünkü hatırlanması veya özen gösterilmesi gereken birşey varsa onu bir güne değil tüm yaşam sürecimize yaymamız gerekir diye düşünüyorum. Ama bugün dikkat etmemiz gereken bir gün. Kadın, bir ülkenin karakteri ve hatta geleceğidir çünkü. Ve malesef, ülkemizde toplumdaki yeri gittikçe aşındırılan bir varlık kadın. 

Hem de Anadolu da oluyor bu. Bu kadar geniş tarihe, bu kadar önemli bir kültür geçmişine sahip bir coğrafyada. Tarih boyunca bir çok uygarlık, kadına hak ettiği gibi, olması gerektiği gibi davranmış ve yerini her zaman krallar, beyler, sultanlar ile aynı çizgide belirlemiştir. Örneğin, Anadolu'nun en gururlu halklarından olan Likyalılar. Kültürlerinde, hiçbir uygarlıkta olmadığı kadar fazla önem vermişlerdir kadına. O kadar ki, soyu babadan değil anneden benimsemişlerdir. Hattilerle kaynaşarak, Anadolu'da ilk devlet teşkilatını kuran Hitit Uygarlığı da kraliçeye "Tavananna" (Anne-Kralice) demiş ve en az kral kadar eşit tutup, mühür hakkı vermişlerdir. Kadın Türk kültüründe de her zaman beyler ve sultanlarla eşit tutulmuştur. Daha sayacağımız nicesi var tabiki. Ama tarihimizi tam olarak öğrenmediğimiz için, malesef örnek olarak bu gibi uygarlıkların değil de kadının değerini anlayamayan diğer bazı uygarlıkların  (Romalılar, Araplar) kültürlerini ezberlemişiz. 

Uzun lafın kısası, özümüze dönmenin vaktidir. Mümkünse her konuda elbet ama öncelikle "Kadını anlamak" konusunda. Daracık zihniyetlerimize, tabularımıza,  sözde namus algımıza hapsedilen kadınlarımızın hak ettikleri noktaya artık gelmeleri gerekir. Bunu öncelikle kendileri istemeleri gerekir elbet. Fakat bu konuyu bir başka yazımıza bırakalım. Yazımı fazla uzatmadan, bir Atatürk sözü ile bitirmek isterim. 

"Dünyada herşey kadının eseridir."

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Nefes Almak İstiyoruz Sosyal 02.07.2020
Ayasofya Sorunu Sosyal 15.06.2020
Neden Hala İnsan Olamadık? Sosyal 28.05.2020
Önce İnsan Olmak Sosyal 09.05.2020
Cehalet Salgını Sosyal 30.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
SOSYOLOJİK VİRÜS "IRKÇILIK" Sosyal 04.06.2020
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
ESKİ RAMAZANLARI UNUTMAYALIM Sosyal 15.05.2020
Aklın bir hali olarak; "Analidratik" düşünce Sosyal 04.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.