BİR FİLM NASIL YAPILIR?

Gördüğümüz basit bir filmin fikir aşamasından seyirciyle buluşma aşaması arasındaki yolculuğunu hiç merak ettiniz mi?

Basit ya da profesyonel tüm filmlerin mutlaka bir senaryosu olmak zorundadır. Mesela evimizde telefonumuzla bile bir video çekmek için bazen defalarca deneme yapıyoruz. Aslında bir senaryo yapmaya çalıyoruz. Bir film bir hayal ya da bir yaşanmışlıktan doğar. Sonra bu hayal ya da yaşanmışlık senaryoya dönüşerek filmi bebeklikten çocukluğa getirir. Aslında senaristin beğendiği bir hikayeyi film olarak izleriz. Senaristin ruh hali, kişiliği ve sosyal yapısı filmlerinin türlerini oluşturur. Aşk dolu bir senaristten muhteşem bir aşk filmi yapılabilir. Ya da çok komik bir adam muhteşem komedi filmleriyle bizleri güldürebilir.

''Babam ve Oğlum'' adlı filmi mutlaka ya seyretmiş ya da duymuşssunuzdur. Bu filmi izlerken hissettiğimiz o muazzam duygusallık ve hüzün senaristin ve yönetmenin bize geçirmeyi başarabilmesiyle alakalıdır. Muhteşem bir sahne olan ''Dağ gibi duraydımda gitmeseydin'' diyen babanın ses tonundaki acıklı titremeyi ekran başında bizim hissebilip hüzünlenmemiz çok basit bir iş değildir.

Hepimiz mutlaka film izlemeyi severiz. Ancak Türk filmleri ve özellikle Hollywood filmleri arasında çok büyük farklar olduğunu hepimiz biliriz. Bu fark sadece bütçeyle mi alakalı? Yani adamlar ne film yapıyorlar be dediğimiz filmlerin hepsimi rekor bütçelere sahip?  Herkesin aşina olduğu '' Kuzuların Sessizliği'' veya ''Yeşil Yol'' çok mu fazla bütçeye sahip? Hayır bu iki filminde maliyeti aşağı yukarı aynı. Biz sadece toplumsal olarak bazı şeyleri yapamayıza inandığımız için bir bahane mutlaka buluyoruz.

Örneğin; Cem Yılmaz'ın G.O.R.A ya da A.R.O.G filmlerinin maliyetleri çok fazladır. Bu filmlerde Hollywood filmlerinden bile daha iyi efektler ve sesler de vardır. Yani aslında biz hem görsel hem kurgusal olarak bir filmi çok iyi yapabiliyoruz. İster beğenin ister beğenmeyin ama bunu Cem Yılmaz filmlerinde gayet başarılı olarak yapıyor. Biz sadece her zaman eksik oldğumuz noktada takılıyoruz. ''Tanıtım''..... Maalasef ne Peribacaları nı tanıtamadığımız gibi ürettiklerimizi de tanıtamıyoruz.

Ailece bir evde toplandığımızda, eşimizle sinemaya gittiğimizde yada tek başına canımız istediğinde hemen malum sitelerden en iyi yabancı filmler diyerek arama yapıyoruz. Ya da binlerce km ötelerde çekilmiş bir filmi o kadar kısa sürede duyup izlemek istiyoruz! Neden mi? İşte bu tanıtımın gücü...Hani dış güçler falan varya heh işte onlar..:) Mutlaka herkesin favori bir kaç tane yabancı veya yerli filmi vardır. Çünkü sinema gerçekten insana iyi gelir. Kendinde olanı yaşamaktır bunun adı. Gerilimi seven bir adam elbette ''Labirent'' filmini izleyecektir. Bu anlamda sinema duygularımızın aynası görevi yapıyor. Birde filmlerde bilinç altımıza gönderilen mesajların alınmasını sağlıyor.

Sigara firmaları Amerika' da film yapımcılarına düzenli reklam parası ödüyorlar. Neden mi? Hollywood filmlerinin en az 3-4 sahnesinde bir karakterin sigara içmesini sağlamak için. Bu ufak detay siz farkında olmadan bize sigara reklamı yapıyor. Koskoca bir endüstri olarak sinemaya '' Dünyayı Kurataran Adamın Oğlu'' olarak yaklaşırsak maalasef rekoru tersten kırmaya devam ederiz. Dünyanın en kötü filmi seçilerek!

Yazıma son verirken sizlere son zamanların en iyi 10 filmini tavsiye edeceğim. Eğer bu filmleri izlemeden ölürseniz, gerçekten yazık olur :) Bir kültür sohbetinde bile bu filmi izlemeyen olmak hiç istemem. Sizde IMDb puanlarına göre seçilmiş en iyi 10 filmin fragmanını https://www.youtube.com/watch?v=sLdWzYRIajo adresini tıklayarak izleyebilirsiniz. Bir sinema aşığı olarak tüm dünyada seçilmiş bu filmleri mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Mutlu sonla biten sinema tadında bir gün geçirmeniz dileğimle, esen kalın....

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Recep Tayyip Erdoğan ve COVİD 19 PARALELLER! Politika 21.04.2020
SİLAHSIZ Edebiyat 28.01.2020
Senaryodan Film Okumak İster misiniz? Genel 05.12.2019
YSK ve İstanbul Muamması Politika 30.04.2019
Futbolda Bedava Tiyatro! Spor 10.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 01.07.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 17.06.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.