Neden Tanzim Satışı ?

Değerli dostlar; son günlerde “tanzim satış”ı haberleri gündemde. Maalesef üzülerek izliyorum. Ve bunlardan bir ders çıkartılması gerektiğini düşünüyorum.

Önceki aylarda ABD Başkanı Donald Trump ın Türkiye’yi açık açık tehdit etti. Türkiye’nin ekonomisine savaş açtım demiş idi. Dolar kuru üzerinde oyunlar oynandı.Şimdide meyve, sebze ve tahıl ürünleri üzerinde oyunlar oynanmakta. Demek ki zayıf noktalarımız buraları.

Güzel ülkemin toprakları; bizlere yetecek kadar  hatta fazlasını da ihraç edecek kadar bakliyat,meyve,sebze,tahıl vs. üretmeye pek ala müsaittir ? niçin peki bu toprakları güzelce ekip biçemiyoruz ? Bir çok tahıl ürününü dışarıdan ithal ediyoruz ? niçin ? bakın örneğin: Kazakistan Tarım Bakanı Yardımıcı Gulmira İsayeva, Türkiye'ye tarım ürünleri ihracatının yüzde 44,6 arttığı söyledi…bu sadece Kazakistan ya diğer ülkeler ?  

Hal yasası ile bu işler çözülmüyor dostlar; üretmek,ekmek,biçmek gerek… öte yandan tanzim satış noktalarında satış yapmak ile bu işler çözülmez.. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tanzim satış olacağını ve Nohut 5,5 lira, mercimek 4,5 liradan bugün satılmaya başlanacak. Pirinci de haftaya kilosu 6 liradan satmış olacağız." Demiş..yeteri miktarda  üretmeden,yurt dışından ithal edip; tanzim alanlarında seçime 2 ay kala  ucuza satmak, milleti kandırmaktır. Ayrıca Kooperatif ekosistemimiz biraz dağınık, değer üretmiyorlar. En geç yılın ikinci yarısından itibaren buraya da neşter atacağız. Demiş.. ah be bakanım  neşter atılacak o kadar çok şey var ki ?

Tarım’da ülkemizin vasıflı kaç insanı var ? problemin çözümü için vasıflı bireyleri yetiştirmek ve işi ehline vermek gerekir.. unutmayalım Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u feth etmeden önce toplar döktürdü. Ama bu topları zamanının kılıç ustalarına değil ; İşin ehli olan en iyi MACAR ustası  döktürmüştür.

Bir fikir  Örneğin; Ülkemize sığınan Suriyelileri, tarım bölgelerine yönlendirerek tarımı canlandırabilirdik. Onlar için iş istihdamı da oluşmuş olurdu, Tarımımızı bir nebze rahatlatırdık. maalesef bu fırsatı %90 kaçırdık.. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Bakan Pakdemirli katıldığı bir programda “Teknolojiniz çok yüksek olabilir,” 

Uçaklarınız, roketleriniz olabilir, teknolojiniz çok yüksek olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur. O yüzden buzdolabının mutlaka dolu olması lazım. Demiş güzel değiş. Türkiye’nin topraklarının %31,1 i tarım alanları oluşturmaktadır.. betonlaşma bu alanda asla yapılmamalıdır. Örneğin Güzelim BURSA-İnegöl Ovası maalesef betonlaşmıştır.

Tarımda ithalat % artış oranı genel ithalat artış oranını da geçmiştir.  Tarımda bir şeyler yapmaz ise mevcut durum devam eder ve önümüzdeki  yıllarda tarımda ithalat ihracatı geçer. Kendi kendine yeten tarım ihracatçısı Türkiye gider; Tarım ithalatçısı TÜRKİYE gelir. Özellikle buğdaydan ve hayvancılıktan başlayarak dışa bağımlılığın azaltılması için, seçim sonrası yapılması gereken reformların en başında tarım olmalıdır.  İşimizi güzel yapmaz ise ..bir kuru soğana muhtaç kalırız. Peki ne yapmak lazım ;Yolsuzlukların önü kesilmeli,, doğru yerlere yatırım yapılmalı,, ve tüm gelirler kayıt altına alınmalı. Yoksa halimiz harap.. Yıllık Gelirleri belli rakamlara ulaşanlar ; bu kazançlarını nereden ve nasıl temin ettiklerini ıspatlamalıdır.

Bu kafayla gidersek tanzim satılarında çok kuyruk bekleriz  .. Aşık Mahsuni şerif. Rahmetli boşuna dememiş

Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi ?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEBEĞİ'Nİ ÖLDÜREN ANNE Kadın / Aile 21.02.2019
Kabe-i Şerif'in Çatısındaki Pislik'ler Politika 18.02.2019
Kanser Sağlık 13.02.2019
Seçim Sathı ve Adalet Politika 12.02.2019
Dünaya'da Kaliteli Eğitim Sıralaması Eğitim 28.01.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yok Edilme Planı Politika 26.09.2020
Siyaset ve Güvensizlik Oyunu Politika 24.09.2020
Bölünmüş Çember Politika 16.09.2020
En Önemli En Sinsi Senaryo Politika 14.09.2020
12 Eylül ve Dahası Politika 12.09.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.