Cep Telefonun Adapları

 

Mazeret uydurmak yakışmaz. Gerçekten sağlık sorunu olunca insan yazmakta zorlanıyor. Önce sağlık derler büyükler ne kadar haklıdırlar. Lakin sağlık meselesi bir imtihandır.

Ülkemiz yerel seçim havasına girdi. Seçilmek amacıyla ortaya çıkan tüm adaylara başarılar dilerim. Allah cümlemize hayırlı olacakları nasip etsin.

Cep telefonu kullanmayanımız yok. Fakat nasıl kullanacağımızı ne yazık ki, bir türlü kavrayamadık.  Cep telefonları en hızlı iletişim aracımız oldu.  O halde cep telefonun kullanma kurallarına uymak gerekir.

Cep telefonumuzu ibadet mekânlarında mutlaka kapatmalıyız. Sessize alsak da sesi duyuluyor. Seminerlerden önce, konferanslardan evvel.

 

İki kişi olsak da arkadaşımızla sohbet esnasında cep telefonuyla meşgul olmamalıyız.

 

Tanıdığımız veya tanımadığımız kişinin izni olmadan fotoğrafını çekmemeliyiz.

 

Geç vakitlerde zaruret yoksa arama yapmamalıyız.

5-Okullarda ders esnasında cep telefonu açık olmamalıdır. Genelde girişte toplanıyor. Fakat bazı öğrenciler yanlarında taşıyabiliyorlar.

6-Bir arkadaşa telefonun özelliklerinden bahsettim. Dedi ki, öğrenmesi sorun değil, ya bağımlı olursam diye korkuyorum dedi.

7-Bağımlısı olmamalıyız. Anne, kız çocuk, erkek çocuk, baba ellerine cep telefonunu alır. Kimi mesaj yazar, kimi sosyal medyayla ilgilenirse o artık aile olmaktan çıkmış olur. Hepsi bağımlı olmuştur.

8- Mesajı gördükten sonra en kısa zamanda, kimden mesaj geldiyse cevap yazılmalıdır. Bizi saymış, sevmiş, adam yerine koymuş, cevap verilmez ise biz onu adam yerine koymamış oluruz.

9-Mesajı gördüğü halde görmemezlikten gelen kim olursa olsun, o kişiye değer vermemiş olur. Ben seni görsem de önemsemiyorum demektir.

10-Bir kişiyi arıyorsak üst üste dört kez çalınca, cevap verilmez, telefonu açan olmaz ise kapatmalıyız. Aramak istersek belli zaman sonra aramalıyız.

11-Topluluk içindeysek telefon gelirse izin alır, kısa sürede cevaplar gruba dönmeliyiz.

12-Uzun süreli konuşmalar uygun değildir.

13-Telefonu açan kişi önce hemen kendini tanıtmalıdır.

14-Her konuyu telefonla hallederim fikri yanlıştır. Nasıl olsa konuşuyoruz, bu konuyu da konuşsam olur denmeyecek konular vardır. O konuları uygun iletişimle konuşmak gerekir.

16-Başkasının telefonu asla karıştırılmaz. Özel durumda, fakat kurum bunu yapıyorsa kimse karşı çıkamaz. Okulda ki aramalar, yasaklara uyulmadığı durumlarda yetkililer inceler, bakar.

17-Özel yazışmalar göz ucuyla takip edilmez.

18-Aile büyükleri telefonuna bakayım dediği an eline vermeliyiz. Zaman kazanma yoluna gitmemeliyiz.

19-Ahlaki olmayan paylaşımlardan uzak durulmalıdır.

20-Yazılar büyük harflerle yazılmamalıdır.

Kısaca uyulması gereken kurallar bunlardır. Kimse hatasız değildir. Hepimiz hata yaptık. Önemli olan hatalardan ders çıkartmaktır.

 

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Okumak Yaşam 29.04.2020
Yeni başlangıç Yaşam 08.01.2020
Cep Telefonu Yaşam 01.03.2019
Ah Çocukluk Yaşam 06.01.2019
Unutamadım, Unutmayacağım Işık ( Feridun ONGUN) Yaşam 21.12.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 10.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.