Barış MANÇO Boşuna DOMATES BİBER Dememiş!

Patates ve soğan, birkaç gün öncesine kadar (Şişli civarı) 5 TL idi. Bu iki ürün lüks değil, her mevsim herkesin tükettiği, tüketmek zorunda olduğu üründür.

Pazara veya markete gittiniz, bu ürünler bu fiyata olunca daha ilk dakikalarda gol yiyorsunuz, bütçeniz sarsılıyor!

Pazara veya markete bizzat kendim gidiyorum, elbette “almak” için, - birileri gibi - gezmek için değil... Bu aylarda, ne yazık ki fiyatlar 2 katına çıktı.

Bu çerçevede birkaç aklıma geleni paylaşacağım.

*TANZİM Satışları doğrudur, geç bile kalınmış bir uygulamadır. Mesela tanzim satışı başladığı anda “bol m’li” bir markette patates 2 TL’den satıldı!..

*Bir çok market vb.de, ENFİLASYON ile mücadele sadece dil’de!.. ENFİLASYON ile mücadele diyorlar ama enfilasyonu azdırıyorlar, halkı – değişik vesileler ile- “şey” yapıyorlar…

“K” ile başlayan bir market daha 2-3 gün önce 200 m ilerdeki pazarda 5 TL ye satılan çeri domatesi 9 TL ye satıyor, bir de utanmadan “ENFİLASYON ile mücadele” yazmıştı etiketin yanına!

*Evet, fiyatları azdırmak isteyen var, bunu kendi amaçlarını gerçekleştirmek için planlarının bir parçası olarak sahaya sürenler var!.. Bunu görmek lazım!

*Fakat bir de bu fiyatların takla atmasına, artmasına sebep olan, herkesin fark ettiği şu KÖTÜ DÜZENE şu zamana kadar bir çomak sokulması, üretici ve tüketici arasına girenlerin saf dışı edilmesi gerekmez miydi?     

*Bir yorumcunun dediği gibi, “üretici ne kadar olursa olsun, piyasaya hakim olan 3 – 5  kişi / şirket bu ürünleri alıp kendisi tüketiciye sevk ettiğinde işte "olanlar" oluyor! Devlet bunu görecek, görmeli, çare üretmeli!..

*Eskiden yani 80- 90’larda bir slogan vardı: “Dünya’da kendi kendimize yeten (tarım açısından) 7 ülkeden biriyiz!” Bunu tekrar diyebilecek miyiz? Milli tohumumuz, milli tarım politamız hayata tam geçecek mi? Geçtiğini hissedebilecek miyiz?

*Tarım alanları, mesela, İstanbul’da, Afyon’da, Sakarya’da, Samsun’da korunuyor mu? Korunacak mı? Tarım özendirilecek mi? Üreten korunacak mı? Tüketici kilo ile mi yoksa gramla mı yoksa sayı ile mi ürün alabilecek?

Ümitsiz değilim, ama ümit samiyet, çalışma ve uygulama ile desteklenmelidir hem de acilen!..

13 Şubat 2019, İstanbulBu yazıya ilk yorumu siz yazın.