Futbolda Bedava Tiyatro!

Futbolda tiyatro olur mu? Ya da futbol müsabakasına giden taraftarlar ve ekran başındaki milyonlar aslında bir senaryoya bağlı kurguyu izlediklerinin farkında olsalar ne yaparlar? 

Elbette bu senaryo ve tiyatro oyunculardan habersiz yapılır! Bazen sadece izlersin!

Bugün Türk futbolunun güzide takımlarından Galatasaray ve Trabzonspor maçını izledim. Ancak uzun süredir dikkatimi çeken ve üzerine araştırmalar ile gözlemler yaptığım bir bakış açısıyla izledim. Maçın ilk düdüğü ie birlikte statda ve ekrandaki milyonlar gelecek golleri izleme isteğiyle maçı takip ederken, ben yine hem maçı hem de pozisyonlarda sürekli hakemi takip etmeye başladım.  

Dakikalar 19' u gösterdiğinde Galatasaray lehine bir penaltı verildi. Hakem elinde müthiş bir teknoloji varken! insanların aklında soru işareti kalmaması adına pozisyonun tekrarını izlemedi bile! Ayrıca bu penaltı pozisyonu kişiden kişiye farklı yorumlara açık bir karardı. Yani gri bir pozsiyondu. VAR bunun için yok mu? Soru işaretlerini gidermek için yok mu bu VAR!

Ayrıca pozisyonun başlangıcında ofsayt şüpheleri de vardı. Pozisyon tekrarında herkesin hem fikir olduğu ofsayt net görülebiliyordu. Ancak VAR çizgi teknolojisi ( İnsan Girişli Referans Verileri İle Çalışan) çizgiyi çekmiş olmasına rağmen ofsayt olmadığı konusunda kimse ikna olamadı. Penaltı konusunda bile kimsenin tam fikir birliği oluşturamadığı bir pozisyonu tekrar izlemek bile gerekmedi! 

Dakika 24 Diagne ve Gol... Galatasaray 1-0 öne geçiyordu! Milyonlar deli gibi sevinmeye başlamıştı bile.. 

Hakemin pozisyona dahil olamayacağı ve düdük çalma ihtimalini ortadan kaldıran bir şekilde gelişen Trabzonspor atağında Rodellega durumu 1-1 e getiriyordu. Tam bu esnada hakemi dikkatlice takip etmek gerekti. İnanılması zor ama yüzünde net bir tatminsizlik mimikleri belirdi. Skor 1-1 olmuştu.

Ve Nagatomo!Senaryo dışında bir doğaçlama yaparak, bir pozisyon sonrasında tüm Türkiye tarafından izlenen görüntülerle hakemin yüzüne baka baka hem de 2 kere F..k Off diye bağırıyordu! 2 gün önce bir başka müsabakada Soldado işte tam bu kelime yüzünden Kırmızı kart görmüştü! Senaryo dışında yapılan bu doğaçlama karşısında şaşırsan hakem, senaryoya bağlı kalarak oralı olmadı. Pardon duymadı diyelim! Peki defalarca örneği olan VAR odası ne yapıyordu? Kırmızı kartlarda oyuna müdehale etme durumu olan VAR hakemleri de mi görmedi? Gördüler...Sizin gibi, benim gibi tüm hakemler Nagatomo nun ne dediğini biliyorlardı.. Ancak gereken yapılmadı.Senaryo dışına çıkılmadı ve  kırmızı kart verilmedi. 

Yine senaryo dışında gelişen bir doğaçlama sırasında Diagne elle gol atmaya çalışmış ve senaryo dışına çıkılmayacağı için ve önemsiz olduğu düşünelerek forvet oyuncusuna mecburen sarı kart verilmişti. Ancak bu sefer tiyatronun aktörü bu oyuncunun ilk yarının son dakilarında tehlikeli bir atak vaat eden pozisyonda hücum eden Trabzonsporlu futbolcuya arkadan gelerek tekme attığını gördüğünde faulü çalıp hızlıca oyunun başlamasını sağlayacaktı. Hem de yine kırmızı kartlarda müdahil olması gereken VAR ile konuşmadan! Hakemin davranışları çok açık veriyordu. Bu aktör çok başarılı olmasada rolünü oynamak zorundaydı. Temkinsiz serbest vuruş hazırlıklarını yapıp düdüğünü çalarak oyunu tekrar başlatıyordu...

İlk yarı 2-1 Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanmış oldu böylece..

İkinci yarı başlarında Galatasaray skoru 3-1 yapıyordu. Bu golün kısa bir süre sonrasında yine inanılması güç bir olay yaşanıyordu! Trabzonspor bir atak sonucunda Galataray cezasahasına girmiş ve bir pozisyon sonucunda penaltı kararı bekliyordu. Skor 3-1 di ama maçın bitimine daha çok vardı. Futbolu takip edenlerin bileceği üzere bu anda skorun 3-2 olması senaryoyu tamamen değiştirebilirdi. Bu riski alması imkansızdı. Hakemin yüzü yine aynı mimikler ile donatılmış ve devam kararını vermişti. 

Trabzonsporlu futbolcuların itirazı sonucunda aktör mecburen bu sefer VAR a gitmek durumunda kalmıştı. İşte asıl imkansız gibi görünen olay burada gerçekleşmişti. Pozisyon tekrarında net bir şekilde Galatasaraylı futbolcu Trabzonsporlu futbolcunun ayağına basıyordu!  Milyonlar kör olamazdı, net bir müdehale vardı. İnanılması güç şekilde hakem pozisyonu normalden daha uzun süre izlemek suretiyle zor durumda kalan insanların yaptığı gibi süre kazanmaya çalışıyordu. Ve incelemesini bitirip sahaya yöneldiğinde Galatasary yedek kulubesi dahi penaltı olduğundan taktiksel hazırlıklara başlamışlardı!

Hakem penaltıyı akıllara durgunluk verecek şekilde vermemişti..

Dakikalar ilerlemiş artık maçın gidişatından emin olan hakem bu sefer gülünç bir şekilde Galatasaray aleyhinde hatalar yapmaya başlıyordu. Sarı kartı olmayan oyunculara sarı kart vermeye başlıyordu. Ancak skor kesinleştikten sonra her iki tarafada hata yaptı denilerek tiyatronun gizlenmesi artık imkansızdı. Müsabakada Galatasaray elbette üstün olan taraftı ve maçı kazanması kuvvetle muhtemeldi.  Galatasaraylı oyuncuların elbette olandan haberi yoktu. Ancak yukarıda bahsedilen olaylar olmasa idi iyi oyunun her zaman 3 puanı getiremediğini tekrar görebilecektik. Futbolda örnekleri yüzlercedir. Tek kale oynanan maçlarda bile mağlup olabilirsiniz. Fenerbahçe - Galatasaray maçında Johnson tarafından atılan frikik golünü herkes hatırlar. Galatasaray tarafından ezilen Fenerbahçe maçı kazanmıştı. İşte bunun olması demek liderle puan farkının 9 olması demekti. Kalan 13 hafta için liderin 5 maç beraberlik hakkı olması ve Galatarayın tüm maçlarını kazanmak zorunda olması demekti! İşte bu kabul edilemez durumdu!

Bu sezonun şampiyonu Galatasarayı şimdiden tebrik ederim! Evet yanlış duymadınız. Bu yazının tarihini not edin ve sezon sonu karşılaştırın. Usta izleyiciye her film bir spoiler verir! Galataray bu sezonun şampiyonudur.. Bakın şu anda 6 puan geride olan bir takımın şampiyon olacağını şimdiden bildiriyorum. Olasılık elbet vardır ancak düşüktür. Buna rağmen bu yazıyı kaydetmenizi isteyen biri neden bu kadar iddialı olabilir sizce?

Gelelim sonrasına..Stadları ve televizyonları dolduran futbol izleyicileri bundan sonra aynı keyfi alabliecekler mi dersiniz? Ya da o kadar paralar harcanan Türk futbolunun neden gelişemediğini, yurt dışına çıkıldığında neden senaryonun değiştiğini anlayacaklar mı? İstisnalar kaideyi bozmaz ama Fenerbahçe'nin Şampiyonlar liginde çeyrek final oynaması, UEFA da yarı final oynaması, Beşiktaşın çeyrek finali ve Galatasaray'ın UEFA başarısı tesadüftür. Neden mi tesadüf? Aynı bütçeler ile oynayan Porto, Benfica v.b takımların sürekli aynı seviyelerde olupta bizim takımlarımızın neden sürekli inen performansı ve nadiren yükselen nadir performansı vardır? Tesadüf olmasa bu seviyeler aşağı yukarı tekrar edilirdi. Galatasaray gibi bir Avrupa markasının bu sezon oynadığı Şampiyonlar ligi görünümlü UEFA ligi grubundan çıkamaması normal mi? 

Bahsettiğim olaylar sadece Galatasaray ile alakalı olmayıp zaman zaman aktörleri değişen olaylardır. Bu olaylarda dönem dönem aktör olan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor da vardır. Ancak aktör sırası Galatasaray'da... Bu sebeple 2017-2018 Türkiye Süper Ligi şampiyonu Galataray!  Tebrikler Galatasaray...

Futbol aşkı ile dolu yeni perdelerde görüşmek üzere!


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Recep Tayyip Erdoğan ve COVİD 19 PARALELLER! Politika 21.04.2020
SİLAHSIZ Edebiyat 28.01.2020
Senaryodan Film Okumak İster misiniz? Genel 05.12.2019
YSK ve İstanbul Muamması Politika 30.04.2019
BİR FİLM NASIL YAPILIR? Genel 06.03.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YOUTUBE’DA BRUCE LEE HAKKINDA BİR RÖPORTAJA YORUMUM Spor 04.05.2020
YÜKSEL YILMAZ BİYOGRAFİSİ (1987-Mart 2020) Spor 13.04.2020
“STOP-HITS & STOP-KICKS” Spor 25.03.2020
“BE LIKE WATER” Spor 23.03.2020
"NON-THING" Spor 21.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.