Ben Yoruldum Hayat

Ben Yoruldum Hayat

Metnin sonunda söyleyeceğimiz şeyi cümlenin başında söylemekle mükellefiz bugün: o kadar çok anlatacağımız şey var ki hangisinden başlayacağımızı bilemiyoruz. Bir koltuk hayal ediyor, ona sırtımızı yaslayıp önümüze derinlemesine bakmak istiyoruz. Çünkü anlatmaktan yorulmuş bir dilimiz, onu hatırlamaktan bıkmış bir gönlün mahçup erleriyiz.  İlerleyen zamanların hele ikibinli dünyasında en çokta özlemini duyduğumuz samimiyetin en içten dizelere dökülüşünü neredeyse tüm yerde dinledik. Mümin Sarıkaya adlı sanatçının ‘’Ben Yoruldum Hayat’’ adlı parçasıydı. Büyük bir sükse uyandırarak her kesimden dinleyicinin kulaklarını kendisine çevirtti. Ben yanıldım hayat, vurma yüzüme dizesi hata işleyenlerin, dönüşü olmayan gidişlerin en sert seslenişlerinden biriydi. Ayrılık, mutluluk kadar gerçekti.

Mutluluk anlatacağımız kadardı ama duyduğumuz pişmanlıklar anlatamayacağımız kadar büyüktü. Şimdiler de psikologların önü o kadar dolu, randevu defterleri o kadar kabarık ki. Sevdiklerimize anlatamayacağımız şeyleri başkalarıyla paylaşma gereksinimi duyuyoruz ve ne yazık ki tanımadığımız birine rahatça anlatırken sevdiklerimize anlatamıyoruz. Peki, gerçekten sevdiklerimiz mi o zaman?

İçi kanıyor her insanın o yüzden kalpleri de sert ses tonları da. Kimseye tahammülü kalmamış insanlar başkalarını ister-istemez daha da mutsuzlaştırıyor. İnsanlara, mutlu olmayı unutturdular. Televizyonu aç karamsar haber ve programlar, dışarıda reklam panolarına bak karamsar kamu spotları, insanların yüzüne bak karamsar ifadeler, gökyüzüne bak kara bulutlar. Sanki dünya karanlık bir durakta durmuş ve orda uzun bir mola vermişti. Böyle olmamalıydı hayat, ben yoruldum hayat diyenlere elinden tutmalıydı. Kalpler bu kadar kararmamalıydı çünkü güneş her gün parıltısıyla yeniden doğuyordu, bir umut her sabah yeniden doğuyordu. Güneş aydınlatma görevini aya bırakırken sözünü vermeden gitmiyordu. Unutma! Ben yarın sabah tekrar doğacağım.

 

Tarık AYDIN

 


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
DÜŞ SATICISI Edebiyat 25.06.2019
zaman nedir? Ben bilemedim Edebiyat 01.06.2019
........... ? ! Edebiyat 21.05.2019
Bir Garip Günlük gibi "Ömürlük" Edebiyat 15.04.2019
Parçalarım Eksikti Edebiyat 10.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.