Nedir Bu Akyuvar?

Lökosit (WBC) Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi


 

İsterseniz WBC nedir ve ne anlama gelir bunu öğrenerek başlayalım. WBC İngilizce White Blood Cell kelimelerinin kısaltmasıdır ve Beyaz Kan Hücresi anlamını taşımaktadır.  Bu hücrelere lökosit veya akyuvar da denmektedir. Vücudumuz bir enfeksiyon oluştuğunda lökosit üretmeye başlar. Yani vücuda giren düşman ile mücadele için lökosit askerlerini üretir ve düşmanla savaşa başlar.  Bu sebeple yüksek miktarda lökosit demek, bir sağlık sorununa işaret eder. Yine anlayacağımız şekilde tasvir edersek; vücudumuzu tehdit eden düşmanın kuvvetli olduğu ve bu nedenle vücut savaşı kazanabilmek adına daha fazla lökosit askere ihtiyaç duyar.

 

Normal bir bireyde bulunması gereken lökosit sayısı ise 4500-10000 / Mikro litre dir.   Bir sağlık sorununuz yoksa lökosit oranı toplam kanın %1 ini oluşturmaktadır. Lökositlerin dağılımı ise aşağıdaki gibidir. Yani bizim için savaşan ordumuzun kuvvetleri 5'e ayrılır.

 

Nötrofil 3150-6200 Hücre arası

Lenfosit 1500-3000 Hücre arası

Monosit 300-500 Hücre arası

Eozinofil 50-250 Hücre arası

Bazofil 15-50 Hücre arası

Yukarıdaki lökositlerin dağılımının toplamı olması gereken ortalama en fazla 10000 hücre sayısını bulmaktadır. Kısacası vücudumuzda sürekli nöbet halinde bekleyen asker sayımız mikro litrede en fazla 10000’ dir. Bunun üstünde askere ihtiyacımız varsa, ciddi bir savaş yaşıyoruz demektir ve vücudumuz bu askerleri kendi üretir.

 

Lökosit (WBC) Yüksekliği Ne Gibi Endişe Sebebidir?

Lökositlerin çeşitli türlerindeki hücre sayısının oranı, hastalık türünün özelliğini göstermektedir. Yukarıda açıklanan 5 farklı lökosit türleri farklı durumlar için ayrılmış kuvvetlerdir. Örneğin; Yüksek miktarda nötrofil bize genel enfeksiyon, kanser ve stresin göstergesi olabilir. Yani vücudumuz farklı düşmanlara alanında uzman askerler göndererek savaşır. Şöyle hayal edersek; enfeksiyon bir savaş uçağıdır ve vücudumuz ise bu düşmana karşı uçaksavar kullanabilen nötrofil birliğini üretir.  Bu da doğal olarak nötrofil lökositinin artışını getirir. Tahlilde ortaya çıkan nötrofil artışı bize enfeksiyonu gösterir ve buna göre dışarıdan alınması gereken takviye birlik ilaçları gerekiyorsa, doktorumuz bu düşmana uygun ilaçları eczaneden almamız sağlar.

Eozinofil ve Monosit ise bakteriyel hastalıklar için üretilmektedir. İltihaplanma doku zedelenmesi gibi durumlarda ise bu kuvvetler kullanılır.  

 

Lökosit (WBC) Yüksekliğini Nasıl Düşüreceğiz?

Lökosit yüksekliğini nasıl düşüreceğimizi aşağıdaki maddeyi inceleyerek öğreneceğiz.

Lökosit (WBC) yüksekliği genelde enfeksiyondan kaynaklandığı için, bu alanda daha etkili bir silah olan antibiyotik vücudumuza takviye güç olarak girer ve düşmanı yok etmeye başlar. Bu da lenfosit seviyesini normale döndürür.  Belirli bir süre sonunda ise düşman yok edildiğinde, vücudumuzdaki Lökosit normal seviyelere yani rutin savunma durumu sayılarına gelir.

Yediğiniz her şey kana karıştığından aşağıdaki bazı doğal askerleri vücudumuza alabilir ve bu savaşta her zaman güçlü olan taraf olabiliriz.

C Vitamini; Limon ve Portakalda bolca bulunan bu askerler kivi, çilek, havuç ve biberde de bulunur. Bu besinleri diyetinize ekleyerek bu süreçte düşmana karşı savunmanızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Antioksidanlar; Antioksidanlar serbest radikaller zararlı moleküllerden arındırılmış kimyasallardır. Bunları da doğal olarak bulabileceğimiz besinler ise başlıca pırasa, soğan, sarımsak ve üzümdür.

Omega 3 Yağ Asitleri; Vücudunuz bu asitleri kendiğinden üretemez ve bu nedenle bu askerleri yediğiniz besinlerle almanız gerekmektedir. Bu yağ asidi kalp sağlığını geliştirir ve lenfosit askerlerinin yabancı bakterileri tanımada ve öldürmesindeki işlevini artırır. Bu asitleri alabalık,somon ve cevizden alarak askerlerinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz.

NOT: Şeker, yağ ve tuz bakımından zengin besinlerden uzak durmalısınız ve bunların yerine lenfosit sayısını azaltan enfekte olma olasılığını düşüren üzüm, sarımsak, baharatlar, kuruyemişler, sirke, siyah ve yeşil çay gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

Sürekli sizi tehdit eden düşmanlara karşı vücudunuzu hazır tutmalı ve ona iyi bakmalısınız. Gerekli kontroller ve desteklerle en değerli ganimetiniz olan sağlığınızı korumalısınız.  Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.....


 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SİLAHSIZ Edebiyat 28.01.2020
Senaryodan Film Okumak İster misiniz? Genel 05.12.2019
YSK ve İstanbul Muamması Politika 30.04.2019
BİR FİLM NASIL YAPILIR? Genel 06.03.2019
Futbolda Bedava Tiyatro! Spor 10.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yıldız Bilim / Teknik 10.03.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Klavye (Bilgisayar) Bilim / Teknik 31.01.2020
Yıldızlar (Astronomi) Bilim / Teknik 30.01.2020
Mekanlar Bilim / Teknik 28.01.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.