Tünelin Ucundaki Işık

KARANLIK TÜNELİN UCUNDAKİ DEV IŞIK: BİLİM

 

Bilim nedir? Ne değildir? Elbette kâinat kadar geniş bir daldan bahsediyoruz. Ama ilk etapta kabaca açıklamasını şu sözlerle yapabiliriz. Bilim; Olanı keşfetmek ya da varlığını ispat etmektir. Bazen de düzeltilebilir ya da çürütülebilir bir bilginin adıdır. Ancak Bilim ismindeki kök den gelen Bilmek ile başlar! Her şeyi bilebildiğinizi hayal etsenize! Tüm soruların cevaplarını bildiğinizi bir düşünün. Dünyayı, güneşi, ayı, gezegenleri ve tüm kâinat hakkında her şeyi bildiğinizi düşünebilir misiniz? Yoksa gözünüzün önüne Matrix filmindeki o efsanevi replik mi geldi?  Sizce de gerçekten de cehalet mutluluk mudur?

Aslında bilim her şeyi değiştiren, iyileştiren ve keşfedendir. Ancak bazıları çok fazla bilginin ağırlığı altında ezilir ve cehalet onlara mutluluk verir. Ancak bu mutluluk gerçek değil sadece yapaydır.

Bana göre bilimin en güzel yanı objektif olması ve kişiden kişiye ya da toplumdan topluma değişmemesidir. Yani herkesin hem fikir olmasıdır. Türkiye'deki gribe uygulanan tedavi ile Amerika'daki tedavinin aynı olmasıdır. Almanya'da 4+4 = 8 iken başka yerde değişmemesidir.

Peki ya dogmalar ve dini inançlar? Bilime gerçekten engel midir? Her inanış bilime yatkın olduğunu savunur. Mesela size bir örnek vermek istiyorum. Verem! Hepimizin bildiği ince hastalık. Tarih boyunca insanlık bu illetle pençeleşmiştir. Hatta İsrail’in Hayfa kenti yakınındaki neolitik dönemden kalma Alit-Yam köyündeki 9.000 yıllık insan kalıntılarındaki ve Almanya’da Heildelberg yakınında bir mezardan çıkartılan 10 bin yaşındaki bir iskeletin omurga kemiklerindeki verem izleri insanoğluyla veremin tanışmasının ne kadar önceye dayandığını gösteriyor. O tarihten 20. Yüzyıla kadar tüm inanışlarca verem lanetlendi ve dualar okundu. Belkide hayal edemeyeceğimiz ritueller bile yapıldı fakat çare olmadı ve insanlar ölmeye devam etti. Çünkü çaresi aşıydı yani bilimdi! İnsanlığın karanlık tünelde gördüğü o dev ışık!  İlk verem aşısı BCG, 1921'de Pasteur Enstitüsü'nde çalışan Albert Calmette ve Camille Guerin adlı iki Fransız bilim adamınca geliştirildi ve vereme çare bulundu.

Elbette Galileo Dünyanın döndüğünü kiliseye inandıramadığı için yargılandı! Ancak şimdi biliyoruz ki Dünya dönüyor! Bunun gibi yüzlerce örnek var bilimin karanlık tüneldeki dev ışık olduğuna ilişkin. Sizin bu yazıyı okuyabilmeniz ve hayatınızda artık sıradan gelen birçok şeyin icadı için mucitler ömürlerini bilim için harcadılar.  Mesela elektrik, internet, radyoaktif dalgalar, telefon! Bu sıradan şeylerin nasıl çalıştığına yakından baktınız mı? Suyun elektriğe nasıl dönüştüğünü, o elektriğin televizyonlarımızı çalıştırarak gözümüzün görmesini sağladığı yayınların nasıl olduğunu düşündünüz mü? Bilim adanmışlıktır. Bilim aşığı kendi hayatından vazgeçer ve bilime kendini adar. Bu adayış bir faydadır. Bilimden zarar gelmeyeceğinin güvencesidir.

Peki şu anda bilimden uzak toplumların ve ülkelerin yaşayışlarını düşündünüz mü?  İnsanların ömür süreleri geçmişte daha kısayken bilimin bulduğu aşı ve tedavilerle bu sürelerin nasıl uzadığını fark ettiniz mi? Ya da şeytan olduğuna inanılarak ailesi tarafından sokağa atılan Uganda lı bebeği duydunuz mu? Bilim her şeydir. Bilime saygı insanlığa saygıdır.

Bilimden uzaklaştıkça ve yaklaştıkça neler olduğunu görmek için dünyada bulunan ülkelere şöyle bir baksak yeter aslında.  İnançlarda herkes özgür, saygıda mecburdur. Ancak hiçbir inanış bilimi inkâr edemez. Elbette Müslüman olan Harizmi matematiğin kurucusudur.  Tabiide Hristiyan olan Servetus kan dolaşımını inceleyen ilk bilim insanıdır. Bunun gibi bir sürü örnek bulabilrsiniz. İnanç bilime engel değildir. Sadece inanç cehaletle birleştiğinde tehlikeli bir silaha dönüşmektedir.  

‘’ İlim servetten daha kıymetlidir; serveti sen korursun ilim ise seni korur’’ Hz. Ali


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SİLAHSIZ Edebiyat 28.01.2020
Senaryodan Film Okumak İster misiniz? Genel 05.12.2019
YSK ve İstanbul Muamması Politika 30.04.2019
BİR FİLM NASIL YAPILIR? Genel 06.03.2019
Futbolda Bedava Tiyatro! Spor 10.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KENDİNİZİ ÖNEMSEYİN, SAĞLIKTA KALIN.... Genel 29.03.2020
İFADEDE ANAHTAR Genel 28.03.2020
ASIL VİRÜS FİKİRDİR! Genel 25.03.2020
ELLER KİMİN İÇİN KALKIYOR? Genel 17.03.2020
Cephe 4.0 Genel 17.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.