Yerel Seçim

 

             

   Cumhuriyetin vazgeçilemezi yerel yönetim görevi ifası için 31 Mart 2019 tarihinde ülkemizde yapılacak olan mahalli idareler yerel seçim süreci yaklaşırken siyasi partilerin aday isimleri de netleşmeye başlamıştır. Her siyasi parti, isim olarak tanınmış arkasında kitlesi ve maddi durumu iyi olan şahsiyetleri aday yaparak bir bir açıklamaktadırlar. Amaç ülkeye hizmet ise liyakatli insanların öne çıkması gerekliliği ihtiyacı vardır. Liyakatli maddi durumu zayıf hizmet etmek isteyen şahsiyetlerin siyasi partilerde aday olması oldukça zor gözüküyor. Bağımsız olarak seçime girmek mevcut baraj sistemi ve oluşacak koalisyonun yönetim zorluğu yaratması ile birlikte, partili adaylık, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir gerçek var ki, sıfır sermayeden gelmiş kendi imkanı ve alın teriyle kapitalize değer yaratmış insanlarımız azda olsa vardır, işte bu kıymetli iş insanlarımız ülkemize ve milletimize hizmet etme yolunda, ülke ve milletin ekonomik açıdan refah seviyesini yükseltilmesi ile sağlam temellerin yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Geçmişi tertemiz bilgili ve görev istekli insanlarımızın hizmet etme yolundaki gayretleri, ülkemizin geleceğine ışık tutan sağlam temeller atan ilerici çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin şahlanmasına katkı sağlayacakları kaçınılmazdır. Bu anlayış ile koltuk sevdası olmayan, halka hizmeti hakka hizmet etme şiarını gösterebilen Türk siyasi partilerimizin siyasi hayatının uzun ömürlü olacağı bir gerçektir. Geçmişi karanlık siyasi parti ve şahsiyetlerin aday gösterilerek, demokrasi ve özgürlük adı altında halkı terörize ederek yönetime gelmek istemesi, cumhuriyet ve demokrasinin kabul etmeyeceği bir olgudur. Bu olsa olsa emperyalist işgalci devletlere taşeronluk yapmaktan öteye başka bir icraat olamaz. Sabıkalı siyasi parti ve şahsiyetlere engel olmak, terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürmesinin de önüne geçilerek, siyasi parti tüzüklerine yasal zorunluluk getirilmesi, hazine yardımından mahrum bırakılması vb.gibi etkili yaptırımların uygulanması günümüz konjektöründe zorunlu hale geldiği aşikardır. Halkın kendi kendini yönetebilme şeffaflığının gösterilebilmesi ve hür iradesinin önünü açmak için vatandaşına eşit adalet dağıtan iktidarın, uzun ömürlü devlet anlayışı temel taşının sağlamlaştırılması hayati önem arz etmektedir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; ''Adalet Mülkün Temelidir'' sözüyle, İnsanların yaşadıkları ülke, vatan, topraklar ya da devlet o insanların mülküdür. Mülkün yani devletin ya da vatanın temeli ise adalete dayanmaktadır. Çünkü adaletin olmadığı ülkede ya da o ülkenin herhangi bir alanında huzurlu bir ortam görülemez.

          Yerel yönetim seçimlerinde belediye başkan ve adaylarının öne çıkması doğallığının yanı sıra yerel yönetim karar mekanizmaları olan, başkan vekilleri, yardımcıları, meclis üyesi adaylarının belirlenmesi aşamasında gönüllülük esasına dayalı hizmet verebilecek cesaretli, girişken, farkındalık yaratabilen halka hizmetin hakka hizmet olduğu bilinciyle vatanı için gerektiğinde canını seve seve verebilecek şahsiyetlerin seçilmesi, çağdaş ileri teknoloji sahibi ülke olma yönünde dev adımların atılması kaçınılmaz olacaktır. Vatana hizmet yolunda fedakar vatan evlatlarının varlığı, yıldızı parlayan Türkiye'nin gelişmiş dünya devletleri önünde, öncü karar verici, söz sahibi olması sadece kendi ulusumuza değil, tüm dünyadaki mazlum insanların haklarını savunur hale gelmesi, çağdaş, adaletli yaşanabilir bir dünya düzeninin önünü açacaktır.

         Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki; Cumhuriyet, demokratik idarenin tam ve mükemmel bir ifadesidir. Bu rejim, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, onlardan esirlik, soysuzluk, dalkavukluk hislerini uzaklaştıran bir yoldur.

                    Esen kalın değerli okuyucular...................


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
Saldırılar Devam Ediyor Politika 09.03.2020
Bakış Açısı Politika 25.02.2020
Felaketler Ülkesi Olmak İstemiyoruz!!! Genel 07.02.2020
Nereye Gidiyoruz Yaşam 07.12.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Siyasi Misyoner Politika 13.07.2020
Şişli`de Komşu Masa EL oldu Politika 12.07.2020
YCHP'Lİ NİHAT YEŞİL'E KIDEMLİ SORULAR !! Politika 20.06.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
"KRİPTO FETÖ VİRÜSÜ" ve FETÖ'YE GEBE KALAN VESAYETCİLER !! Politika 12.06.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Bozok beyi İSMAİL KALAL 08.03.2019

Güzel bir makale olmuş.

Bozok beyi İSMAİL KALAL 08.03.2019

Liyakatın olmadığı siyasi oluşumlarda, politikanın kalitesi de olmaz.

Bozok beyi İSMAİL KALAL 08.03.2019

Siyaseti yalan söylemekten men ederek, doğrunun adı olmayı başarabilmektir.

Bozok beyi İSMAİL KALAL 23.02.2019

Başlangıç için güzel bir makale.

İsmail Kalal 08.02.2019

Güncel yazılar yön vermeye devam edecektir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.