HAYVAN'A ZULMÜ KİM EDER?

İnsanlar seçmiş olduğu, yapmış olduğu tercihler üzerine yaşarlar.Bu seçimlerde irade ve akıl etme de baş roldedir.Bu her konuda olduğu gibi dini konularda da böyledir...
Mansur Yavaş, yapmış olduğu açıklamada Müslümanların hayvanlara eziyet ettiğini ve en fazla eziyeti de yine Müslüman olan toplumların yaptıklarını belirtiyor.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti %97 Müslüman olan milletten oluşmaktadır.Bu kesim eğer en fazla zulmü gerçekleştirseydi Türkiye’de hiçbir hayvan görülemezdi.Ve Türk insanının 1000 yıllık tarihinde hem insanlara hem de hayvanlara yardım ettiği görülmektedir.Kendi rızkından kesip de yardım eden, onların yaşaması için elinden geleni yapan insanlar için bu açıklama bir hakaret niteliğindedir.
Müslümanların hayatını örnek almak istediği kişi olan Peygamberimizin yaşantısından kısa bir örnek vermek istiyorum...
Peygamberimiz’in hayvanlara gösterdiği şefkat, insanın yararı ile merhamet ve şefkat duygularını bir araya getiren bir dengeye dayanır. Bu, sertlik, amaçsız kullanım ve sırf çıkar gibi yanlışlara izin vermediği gibi insanoğlunun hayvanlardan yararlanmayı gerektiren besin ve geçimle ilgili ihtiyaçlarını göz ardı etmeyen bir yaklaşımdır. Dolayısıyla İslam, hayvanların amaçsız kullanımına, onlara eziyet edilmesine, onlara ağır gelecek işlerde çalıştırılmalarına izin vermediği gibi, çağımızda ortaya çıkan ve hayvanları sevme ve şefkat gösterme adına canlarının alınmasını dahi yasaklama çağrısında bulunan grupların söylemlerine de teslim olmaz.

Allah Rasûlü hayvanlara şefkat ve merhameti, sevap ve cennete giriş kapılarından bir kapı olarak görürken onlara karşı sertliği ise cehenneme giriş sebeplerinden biri saymıştır.

İmam Buhari ve Müslim, Ebu Hureyre'den(r.a) şöyle bir hadis-i şerif rivayet Resullullah buyurdu ki:
"Bir adam yolda yürürken susadı. Sonra bir kuyuya rastladı, içine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca, susuzluktan soluyup, toprağı yalamakta olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: ‘Bu köpek de benim gibi susamış’ deyip tekrar kuyuya indi ve ayakkabısını suyla doldurup, ağzıyla tutarak dışarı çıktı, o suyu köpeğe içirdi. Yüce Allah, onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."
Allah Rasûlü’nün yanındakilerden bazıları:
-Ey Allah'ın Rasûlü! Hayvanlara yaptığımız iyiliklerden de mi sevap kazanacağız? diye sordular.
Bunun üzerine Allah Rasûlü:
- Evet, iyilik ettiği her canlıdan ötürü insan sevap kazanır, buyurdu."
Yine Ebu Hureyre  Allah Rasûlü’nün şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
"Bir köpek susuzluktan ölmek üzere bir kuyunun etrafında dolaşırken, İsrailoğulları’nın (önceki yaşantısı kötü)bir kadın onu gördü. Ayakkabısını çıkararak onunla, köpek için su çekti, onu suladı ve bu yaptığı nedeniyle bağışlandı."
Buna karşılık İmam Buhari ve diğerleri İbni Ömer'den şunu nakletmişlerdir:
"Allah Rasûlü buyurdu ki:
"Bir kadın, bir kediyi bağlayıp hapsederek yedirmediği ve yerdeki börtü-böcekle karnını doyurmasına izin vermediği için açlıktan ölümüne sebep olduğu için cehenneme girdi."...
Görüldüğü üzere önceki yaşantısı en kötü bir kadın bile bir hayvana yaptığı yardımdan dolayı affedildi.Yani Allah korkusu olan bir insan hayvanlara asla zulüm etmez.Mansur Bey’in çevresindeki “sözde Müslümanlar” o şekilde yaşıyor diye tüm Müslümanlar ele alınıp bir görüş savunulamaz! Sizin yaşantınız ve tercihleriniz doğrultusunda bir açıklama yapmış olabilirsiniz.Bu da yine sizin Müslümanlığınızı elinize alıp düşünmenizi gerektiren bir adımdır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İdam Sehpası Şiir 16.02.2021
EDİRNELİ KABİL Şiir 17.01.2021
AMERİKAN RÜYASI Genel 09.01.2021
Delice Şiirler-5 ''Aşk Tiyatrosu'' Şiir 15.12.2020
ODAK TEK EĞİTİM MODELİ Genel 28.11.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR HIRİSTİYAN MİSYONERE CEVAP Genel 07.03.2021
Bir Albatros Hikayesi Genel 07.03.2021
DEPREM HAFTASI Genel 03.03.2021
DARU'L İSLAM-DARU'L HARB MESELESİ Genel 01.03.2021
MUCİZE MANİPÜLASYONU Genel 25.02.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.