SUÇ VE ÇÖZÜM YA DA ADALET

Pirelenmiş bir yorgan için çözüm nedir? Yorganı yakmak? Evet, yorganı yakmak da bir çözümdür ancak hiç te(de) mantıklı ve medeni bir yöntem değildir.

Çözüm olarak bir de ilaçlamak var. Yani suçları önlemek için insanları eğitmek; felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eğitmek. Ancak yorgan pirelenmişse yorganı ilaçlamak yetmez; ev de ilaçlanmalı yani ülke de yani ülke insanlara, topluma insanların ve insaniliğin gereksinimlerini sunmalı yani iş, iyi ücret, iyi çalışma koşulları, düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi, bilimsel bir ülke falan. Yani ev ilaçlı ise zaten yorgana birşey olmaz yani zaten yorgan pirelenmez; yorgan pireli ise açık ki ev de pirelidir.

Suçlar açısından durum ki birileri idam cezası istiyor, birileri daha da vahşet; birileri de cezaların daha da ağırlaştırılmasını. Yani onlar gerçekte yalnızca yorgana saldırıyorlar. Yorgana pire nereden gelmiş düşünmüyorlar, araştırmıyorlar, incelemiyorlar, öğrenmek istemiyorlar. Kuşkusuz ki suçları idam cezası ya da daha da vahşi cezalarla azaltmak ya da yok etmek olanaklı olabilir ancak insani, medeni bir çözüm değildir; şöyle ki çok susamışsınız ve size su temiz bir bardak da değil de giyilmiş bir ayakkabının içinde getiriliyor, kuşkusuz ki ayakkabının içindeki de sudur ancak çözüm değildir çünkü temiz bir bardakda getirilmemiştir yani her çözüm doğru ya da iyi ya da insanca olmaz, yani yalnızca çözüme değil özelliğine de bakmak gerekir çözümün. Yani düşünelim ki ilkokulda öğrencilere hergün, günde sekiz saat elektırik(elektrik) verilse hem ilkokulda hem üniversitede çok başarılı olacaklar ve her öğrenci de alim, alime olacak, böyle bir çözüm ister misiniz, büyük olasılıkla hayır; yani başarıya, çözüme hem bilimsel hem insani olarak doğru yollardan ulaşmak gerekir.

 

Bu nedenle hukuk ya da adalet ya da demokrasi ya da devlet ya da toplum yalnızca soruna ve çözüme değil; çözümde bilime ve çözümde insaniliğe de odaklanmalıdır. Yani bilimsel olmayan çözüm de, insani olmayan çözüm de çözüm olsa da doğru çözüm değildir; ve medeniyet barbarlıkla, vahşetle bile dost olsa da medenilik ya da doğru çözüm yalnızca bilimsellikle ve insanilikle dosttur.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.12.18/17.32


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDOĞAN DOĞRU CUMHURBAŞKANI VE DOĞRU DİNLİ Mİ Şiir 05.04.2020
ZEVK VE HEYECAN SAVIM Felsefe 04.04.2020
ÖZEL SEKTÖRE MUHTAÇ ETME İNSANLARI DEVLET Şiir 03.04.2020
EVLİLİKTE FAHİŞELİK YAKLAŞIMI SAVIM Felsefe 02.04.2020
YUNUS NE YANA DÜŞER MEVLANA NE YANA Şiir 01.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019
Karma yasası Felsefe 09.12.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (5) Felsefe 04.12.2019