SUÇ VE ÇÖZÜM YA DA ADALET

Pirelenmiş bir yorgan için çözüm nedir? Yorganı yakmak? Evet, yorganı yakmak da bir çözümdür ancak hiç te(de) mantıklı ve medeni bir yöntem değildir.

Çözüm olarak bir de ilaçlamak var. Yani suçları önlemek için insanları eğitmek; felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile eğitmek. Ancak yorgan pirelenmişse yorganı ilaçlamak yetmez; ev de ilaçlanmalı yani ülke de yani ülke insanlara, topluma insanların ve insaniliğin gereksinimlerini sunmalı yani iş, iyi ücret, iyi çalışma koşulları, düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi, bilimsel bir ülke falan. Yani ev ilaçlı ise zaten yorgana birşey olmaz yani zaten yorgan pirelenmez; yorgan pireli ise açık ki ev de pirelidir.

Suçlar açısından durum ki birileri idam cezası istiyor, birileri daha da vahşet; birileri de cezaların daha da ağırlaştırılmasını. Yani onlar gerçekte yalnızca yorgana saldırıyorlar. Yorgana pire nereden gelmiş düşünmüyorlar, araştırmıyorlar, incelemiyorlar, öğrenmek istemiyorlar. Kuşkusuz ki suçları idam cezası ya da daha da vahşi cezalarla azaltmak ya da yok etmek olanaklı olabilir ancak insani, medeni bir çözüm değildir; şöyle ki çok susamışsınız ve size su temiz bir bardak da değil de giyilmiş bir ayakkabının içinde getiriliyor, kuşkusuz ki ayakkabının içindeki de sudur ancak çözüm değildir çünkü temiz bir bardakda getirilmemiştir yani her çözüm doğru ya da iyi ya da insanca olmaz, yani yalnızca çözüme değil özelliğine de bakmak gerekir çözümün. Yani düşünelim ki ilkokulda öğrencilere hergün, günde sekiz saat elektırik(elektrik) verilse hem ilkokulda hem üniversitede çok başarılı olacaklar ve her öğrenci de alim, alime olacak, böyle bir çözüm ister misiniz, büyük olasılıkla hayır; yani başarıya, çözüme hem bilimsel hem insani olarak doğru yollardan ulaşmak gerekir.

 

Bu nedenle hukuk ya da adalet ya da demokrasi ya da devlet ya da toplum yalnızca soruna ve çözüme değil; çözümde bilime ve çözümde insaniliğe de odaklanmalıdır. Yani bilimsel olmayan çözüm de, insani olmayan çözüm de çözüm olsa da doğru çözüm değildir; ve medeniyet barbarlıkla, vahşetle bile dost olsa da medenilik ya da doğru çözüm yalnızca bilimsellikle ve insanilikle dosttur.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.12.18/17.32


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ OLMA İNSAN Şiir 14.09.2019
YALNIZCA SENİN ÇOCUĞUN DEĞİL Şiir 13.09.2019
SENİ SEVMENİN BİR YARARI VAR MI Şiir 12.09.2019
GÖNÜL NE YARARI VAR DERDİNİN BANA Şiir 11.09.2019
LOFT REKLAMI ÇOK SAKINCALI SAVIM Felsefe 10.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
HAYIR! HAYIR! Felsefe 23.08.2019
Masadaki 19 Felsefe 08.08.2019
SANRILAR İMPARATORLUĞUNDAN AHLAKİ NORMOLOJİYE Felsefe 29.06.2019